Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Santa Lucia - Norwegia

Czytali temat:
Marzena Gulbinowicz patrycja kowalski Berenika Zofia Grabowy Adam Nowicki Paulina Anna Nwosu placebo11 Eryk Zinkevicius Mariola.h (4334 niezalogowanych)
84 Posty
Marzena F.
(norweszka30)
Początkujący
Łucja była włoską święta, więc dlaczego czci się ją tak uroczyście właśnie w Szwecji, a nie w jej ojczyźnie? Jest to wynikiem przedziwnego splotu tradycji. Wszystko zaczęło się od... Św. Mikołaja. Już od średniowiecza obchodzono 6 grudnia jako dzień tego patrona dzieci i uczniów. Po nastaniu Reformacji zakazano oddawania czci świętym. Trudno było jednak zrezygnować z hojnego Mikołaja, więc praktyczni Niemcy przenieśli dawanie prezentów na dzień Bożego Narodzenia.

A w osiemnastym wieku istniał zwyczaj przedstawiania narodzonego Dzieciątka pod postacią młodej kobiety w białej sukni i wiankiem na głowie jako symbolu niewinności. Pozostającym pod germańskimi wpływami Szwedom spodobała się ta postać, ale wykorzystali ją na swój sposób, do uczczenia 13 grudnia. W tym dniu tradycyjnie hucznie świętowali i objadali się do granic możliwości przed trwającym później aż do Wigilii postem. Teraz już się tak nie objadają, ale śladem dawnym zwyczajów są wypiekane w tym dniu "bułeczki Łucji" i dzielenie się nimi z biedniejszymi

Szwedzi obchodzą święto Łucji (Luciadagen) 13 grudnia. Zgodnie z wielowiekowš tradycją tego dnia w całej Szwecji szkoły, szpitale, domy starców i miejsca pracy odwiedza wczesnym rankiem mieniący się magicznie orszak świętej Łucji. Święto obchodzone jest na kilka sposobów. Pierwszy - to szczebel oficjalny. Lokalne gazety ogłaszają wybory miejscowej Łucji. Publikowane są zdjęcia kandydatek, a największe szanse mają długowłose blondynki. Zwyciężczyni prowadzi później pochód, który przechodzi ulicami miasta. Łucja pojawia się także m.in. w szkołach i szpitalach. Towarzyszą jej druhny, również wyłonione w konkursie. Dziewczęta śpiewają tradycyjną piosenkę o Łucji. Drugi sposób świętowania jest mniej oficjalny. W szkołach, pubach i domach parafialnych częstuje się gości kawą i lussekatter - pieczonymi specjalnie na tę okazję pszennymi bułeczkami z szafranem.

Święto Łucji obchodzi się także w rodzinnym gronie. Matki lub starsze rodzeństwo wstają wcześnie rano i przygotowują kawę z ciastkami. Potem najmłodsza w rodzinie kobieta lub dziewczyna wciela się w postać świętej i budzi ojca pieśnią "Santa Lucia".

Zwyczaj obchodzenia święta Łucji stał się powszechny w całej Szwecji pod koniec XIX wieku. Pierwszy pochód zorganizowano w Sztokholmie w 1927 roku




Ps.W Norwegii także jest obchodzone....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Hilton)
Wiking
Moja coreczka jest dlugowlosa blondynka hihi, nadaje sie na Lucie. wlasnie dzis rano w przedszkolu swietowalismy. Wszystkie dzieci byly ubrane na bialo i mialy wianki, spiewaly *Santa Lucia* przy zgaszonym swietle z lampionami. Buleczki tez byly
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 10  
Odpowiedz   Cytuj
84 Posty
Marzena F.
(norweszka30)
Początkujący
Wiem... ja też mam dwóch małych synków... w przedszkolu... i dzisiaj urzekł mnie ten anielski widok małych dzieci... Wyglądały jak aniołki... i bułeczki z gloggiem były pyszne...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 10  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(zybi kapusta)
Wiking
jak dla mnie to troche dziwne bo to wszystko jest na sile robione. np. nie mamy ochoty w tym uczestniczyc , a musimy. co z dziecmi z innymi wyznaniami, albo musza uczestniczyc albo zostac w domu, no i wez malemu 3 latkowi wytlumacz o co chodzi! jezeli ktos chce swietowac to niech to robi we wlasnym zakresie. ( to jest tylko moje spostrzezenie )
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Hilton)
Wiking
Nie ma obowiazku w tym uczestniczyc i nie jest to zadne zmuszanie. Dzieci innych wyznan tez biora w tym udzial, jesli chca, to dla nich zabawa i zapoznanie sie z innymi zwyczajami.
Tak to juz bywa zibi kapysciany, ze dla niektorych wszystko jest troche dzwine.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1635 Postów
Maniak
noo a w szkolach muzulmanski swietuja teraz rozdziewiczenie skandynawii (1 w historii atak terrorystyczny w Szwecji ),
dzieci z usmiechem bawia sie w terroryste-samobojce, zawieszajac na sobie bombeczki z choineczki hehehe ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok