Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

reklama | kup tutaj »

Opłaty celne w Norwegii - Norwegia

24 Posty
Dariusz Krystosiak
(krystod)
Wiking
O ile dobrze pamiętam był ktoś na forum kto wiedział jak funkcjonuje cło i podatki a potrzebuję informacji.
Właśnie wróciłem z wakacji w Norwegii i gospodarz od którego wynajmowaliśmy dom zwrócił się do mnie z prośbą.
Spodobał mu się mój sprzęt wędkarski i zapytał czy nie mógłbym mu kupić takiego w Polsce.
Co prawda sprzęt był kupowany nie w Polsce a gdzie indziej ale to szczegół.
Taki sprzęt w Polsce kosztuje (wędka i kołowrotek) ok.500-600plz,w Norwegii w/g strony sklepu wędkarskiego norweskiego za sprzęt podobnej klasy trzeba dać ok. 3000 NOK.
Dowiedzieliśmy się że trzeba zapłacić za paczkę o ile wartość przekracza 200 NOK cło czy też podatek w wysokości 25% wartości.
Czy celnicy norwescy naliczają te 25% od wartości podanej na fakturze polskiej czyli np. od 600PLZ
czy też będą liczyli od wartości zbliżonej wędki i kołowrotka w sklepie norweskim?
Bo jeśli od wartości polskiej to i tak wychodzi 1500 NOK czyli 2x taniej.
Chciałbym mu to wysłać i może w prezencie jakąś paczkę przynęt ale jak go mają skasować po wartościach norweskich to tylko krzywdę mu zrobię.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
krystod napisał:...Chciałbym mu to wysłać i może w prezencie jakąś paczkę przynęt ale jak go mają skasować po wartościach norweskich to tylko krzywdę mu zrobię.
Jemu krzywdy nie zrobisz ...//... a jedynie ewentualnie sobie...//... ponieważ , jeżeli paczka będzie kwalifikować się do dodatkowej opłaty ... , a Norg stwierdzi , że jest dla niego za drogo , to paczki nie przyjmie i wróci ona do Ciebie z powrotem .za dodatkową opłatą .
Dlatego zastanów się dobrze nad tą Inwestycją , a najlepiej jak byś korespondencyjnie ustalił z Norgiem Twoje przedsięwzięcie coby później nie było złości i kwasów .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Dariusz Krystosiak
(krystod)
Wiking
gabriel napisał:
krystod napisał:...Chciałbym mu to wysłać i może w prezencie jakąś paczkę przynęt ale jak go mają skasować po wartościach norweskich to tylko krzywdę mu zrobię.
Jemu krzywdy nie zrobisz ...//... a jedynie ewentualnie sobie...//... ponieważ , jeżeli paczka będzie kwalifikować się do dodatkowej opłaty ... , a Norg stwierdzi , że jest dla niego za drogo , to paczki nie przyjmie i wróci ona do Ciebie z powrotem .za dodatkową opłatą .
Dlatego zastanów się dobrze nad tą Inwestycją , a najlepiej jak byś korespondencyjnie ustalił z Norgiem Twoje przedsięwzięcie coby później nie było złości i kwasów .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Dariusz Krystosiak
(krystod)
Wiking
gabriel napisał:
krystod napisał:...Chciałbym mu to wysłać i może w prezencie jakąś paczkę przynęt ale jak go mają skasować po wartościach norweskich to tylko krzywdę mu zrobię.

Dlatego zastanów się dobrze nad tą Inwestycją , a najlepiej jak byś korespondencyjnie ustalił z Norgiem Twoje przedsięwzięcie coby później nie było złości i kwasów .
[/quote]
No właśnie o to mnie idzie.Prezent to ja mogę mu zrobić,nie ma problema ale chodzi o to jak go obciążą,jak po norweskich cenach to do d.....,jak z polskiego rachunku ze sklepu to będzie to musiał jakoś przeżyć.
Specjalnie jechał nie będę,wybieram się dopiero ze niecały rok ale nie widzę powodu żeby gość miał sobie w tym czasie nie połowić.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Jezeli wartosc paczki jest ponizej 200 a 1000 NOK, to placi sie: 0 (czyli nic)

Jezeli wartosc paczki jest miedzy 200 a 1000 NOK, to placi sie: 25% wartosci paczki (VAT)+ 25% kosztu przeslania (VAT) + 110 NOK (opla dla poczty za wystawienie rachunku) + ewentualne clo.

Jezeli wartosc paczki jest miedzy powyzej 1000 NOK, to placi sie: 25% wartosci paczki (VAT)+ 25% kosztu przeslania (VAT) + 217 NOK (opla dla poczty za wystawienie rachunku) + ewentualne clo

Jezeli na paczce pisze, ze to prezent, i wartosc paczki jest ponizej 1000NOK, to placi sie: 0 (czyli nic)

Jezeli na paczce pisze, ze to prezent, i wartosc paczki jest powyzej 1000NOK, to placi sie: 25% wartosci paczki (VAT)+ 25% kosztu przeslania (VAT) + 217 NOK (opla dla poczty za wystawienie rachunku) + ewentualne clo

Co do napisu "prezent" na przesylce - celnicy go najczesciej olewaja. I wtedy trzeba to udokumentowac, ze to faktycznie prezent, co nie jest w cale latwe. Wiec pisanie "prezent" na paczce malo daje.

Celnicy oceniaja od tego ile pisze na paczce, ale musi byc to realne. Jezeli dotaniesz w paczce np. nowy iPhone, a na paczce pisze 100 NOK, to nik w to nie uwierzy i wtedy jest nasepujaca procedura:
dostajesz list od celnikow z poleceniem udokumentowania, ze dany iPhone faktycznie tyle kosztowal. Nie mozesz udokumentowac tego - clo jest naliczane zgodnie z cenami norwskimi.

Moja porada - jak chcesz komus cos wyslac - zadaj pokrycia kosztow zakupu i przesylki przed kupieniem i wysylka.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Dariusz Krystosiak
(krystod)
Wiking
Elise napisał:
Jezeli wartosc paczki jest miedzy 200 a 1000 NOK, to placi sie: 25% wartosci paczki (VAT)+ 25% kosztu przeslania (VAT) + 110 NOK (opla dla poczty za wystawienie rachunku) + ewentualne clo.
Dzięki za odpowiedź ale jeśli przybliżę to odpowiesz mi jak "krowie na rowie"
bo z tego co widzę wyżej to niewiele pojmuję
Bo z tego co "kumam" to jeśli wartość wyniosłaby np. 1000 NOK to:
+25% wartości paczki + 25% koszt przesłania + 110 NOK opłata dla poczty + ew. cło.

Przykład:
Koszt wysyłki z Polski paczki o wadze ok. 10kg to 120 PLZ.
Wartość paczki to w/g rachunku ze sklepu 510 PLZ = 1000 NOK

i co dalej?
opłata 25% od 1000 NOK = 250 NOK + 25% koszt przesłania (od czego o liczyć?) + 110 NOK opłaty pocztowej kiedy już zapłacę 120 plz Poczcie Polskiej?
A jeszcze cło?ile?
Nie ma mowy o iPhonach czy kompach,chodzi o wędkę,kołowrotek i przynęty których na morzu traci się ilości bardzo duże.Ja przez ostatnie 2 tygodnie urwałem jakieś 30-40 pilkerów (przynęta do łowienia w morzu) a ja spędzam w Norwegii tylko 2 tygodnie w roku a kolega Norweg łowi duuuuużo częściej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
krystod napisał:
Przykład:
Koszt wysyłki z Polski paczki o wadze ok. 10kg to 120 PLZ.
Wartość paczki to w/g rachunku ze sklepu 510 PLZ = 1000 NOK

i co dalej?
opłata 25% od 1000 NOK = 250 NOK + 25% koszt przesłania (od czego o liczyć?) + 110 NOK opłaty pocztowej kiedy już zapłacę 120 plz Poczcie Polskiej?
A jeszcze cło?ile?


Sprzet sportowy = 0 cla

Czyli zgodnie z przepisami ten co otrzyma paczke placi:
25% x 1000NOK + 25% x 120PLZ + 110 lub 217 NOK. Jak wartosc paczki jest akurat 1000 to mysle, ze zaplacsz 217 NOK a nie 110.
W praktyce placi sie 25% od tej wartosci co wysylajacy napisal. Nie napisal wysylajacy ile kosztowalo przeslanie, to i nie placi sie tych 25% od kosztu przesłania.
Czyli w sumie byloby to: 250+217+25% x 120PZL (w najgorszym wypadku) lub 250+110 (w najlepszym wypadku).
A jak ma sie szczescie to nie plac sie nic - na ogol tylko okolo 20% przesylek sie sprawdza, reszta idzie dalej, bez dodatkowych oplat.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Wojtek Cyżyk
(czyzykzywiec)
Wiking
Witam w odwiedziny przyjezdza do mnie kolega chcemy pojezdzic po terenie w tym celu zabiera ze soba woj motocykl jest to mtocross nie zarejestrowany ale chce go wys lac przewoznikiem bo poprostu taniej czy beda jakies problemy na granicy czy moze jest jakis sposób zeby to zrobic pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1654 Posty
Kasia K
(KasiaKacz) Online
Maniak
czyzykzywiec napisał:
Witam w odwiedziny przyjezdza do mnie kolega chcemy pojezdzic po terenie w tym celu zabiera ze soba woj motocykl jest to mtocross nie zarejestrowany ale chce go wys lac przewoznikiem bo poprostu taniej czy beda jakies problemy na granicy czy moze jest jakis sposób zeby to zrobic pozdrawiam

Najlepiej zapytaj u przewoźnika, oni znają wszystkie procedury : www.mojanorwegia.pl/ogloszenia/uslugi/tr...aczki_+przeprowadzki
Zgłoś wpis
1 Post
Eromer
(Eromer)
Wiking
Witam odprowadze ciasto z Polski do norwegii ile podatku i cła muszę bolic?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok