Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Nie daj się oszukać: płace minimalne w branży budowlanej, stoczniowej i usług sprzątających [STAWKI GODZINOWE] - Norwegia

1 Post
Redaktor
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
pawel gubala
(pawelgubala)
Wiking
Co mam rozumieć przez pracownik wykwalifikowany jakie warunki muszą być spelnione
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Daniel Kluczkowski
(Danzel199)
Wiking
Witam.
Szkoda tylko że przedstawiacie ceny minimalne a nie te ktore za które typowy Norweg czy ktos kto obeznany jest juz w stawkach idzie kulturalnie do pracy.
Wiekszosc ludzi woli isc na zasilek niz pracowac za najniższą krajową. 14 lat temu pierwszy raz przyjechalem do NO od kilku mieszkam na stałe i boli mnie to że taki portal jak ten pomaga bardziej rozwijać sie Norwegom po przez prawdziwe ale błędne podpowiedzi.
Także pracodawca bierze około:
850nok budowa
1100 nok warsztat
1250 nok elektryk
....
Wiem bo robie w tych trzech branżach.

W wiekszosci przypadkow inwestor chce cena za całą robotę
Wymiana sprzegla od 8 tys nok
800-1250 nok elektryk od punktu w zaleznosci od liczby im wieksza liczba punktów tym stawka spada
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 12  
Odpowiedz   Cytuj
19 Postów
Pabllo31
(Pabllo31)
Wiking
Ukończona odpowiednia szkoła lub 3 lata doświadczenia w zawodzie .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Magister1
(Magister1)
Wiking
Czy podane stawki są netto czy brutto?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Magister1
(Magister1)
Wiking
Czy jeżeli w umowie jest wypłata na konto przez bank to pracodawca może część wypłaty dać do ręki?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
Magister1 napisał:
Czy jeżeli w umowie jest wypłata na konto przez bank to pracodawca może część wypłaty dać do ręki?Wypłata wynagrodzenia dokonywana za pośrednictwem banku, posiada większe prawdopodobieństwo legalnej transakcji, między pracodawcą a pracobiorcą, ponieważ, urząd skarbowy w tym przypadku, ma bezpośredni wgląd w legalność odprowadzonych należnych składek od wypłaconej kwoty.
Jeżeli pracodawca, wypłaca część wynagrodzenia, poza główną kontrolą banku i skatt. to nie można wtedy sprawdzić ,ilości odprowadzonych, należnych obowiązkowych % składek socjalnych.
Czyli, wypłata poza bankiem= "wypłatą pod stołem"= wypłata na dziko/nielegalna!

Proszę nie mylić tego co wyżej z chwilówką, czy też firmową doraźną pożyczką, ponieważ i tak, takie transakcje, muszą być rozliczone na piśmie w ramach wypłaty danego pracownika.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Magister1
(Magister1)
Wiking
Ok. Dziękuje. Czy orientuje sie Pan czy stawki minimalne w budownictwie sa podane w netto czy brutto?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
Magister1 napisał:
Ok. Dziękuje. Czy orientuje sie Pan czy stawki minimalne w budownictwie sa podane w netto czy brutto?W norwegi, oraz każdym innym państwie skandynawskim, wszystkie stawki są podawane BRUTTO, tak godzinowe jak miesięczne czy też i roczne.
Dotyczy to legalnych stawek zawartych w umowie o pracę.
Może się jednak zdarzyć iż firma/pośrednik, zwłaszcza polski, podaje stawki "do ręki, tzw. netto"
a już zwłaszcza jak przelicza tą stawkę na polskie złotówki. / to zwykła manipulacja socjotechniczna /
Wtedy, trzeba uważać na takich cudaków i zawsze zadawać pytanie, jaka jest stawka brutto.
Ponieważ, może się zdarzyć iż podawana stawka w ogłoszeniu "na rękę", znajdzie się w efekcie końcowym na podpisywanej umowie o pracę.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
pawelgubala napisał:
Co mam rozumieć przez pracownik wykwalifikowany jakie warunki muszą być spelnionePoza już tym, co napisał ktoś wyżej w sprawie pracownika wykwalifikowanego.
To w norwegi, podczas rekrutacji na dane stanowisko, jest stosowana legalna segregacja, dotycząca petentów względem pobytu w Norwegi.
Ogólnie, możesz być w Polsce inżynierem z 10 letnim doświadczeniem, jeżeli chcesz pracować w norwegi pierwszy raz, prosto z Polski i nie tyko, to jesteś zwykłym pracownikiem bez wykształcenia i otrzymujesz najniższą stawkę przewidzianą oficjalnym taryfikatorem na danym stanowisku.
Tak zwana STAWKA MINIMALNA.
Dopiero po pierwszym roku pracy /niekoniecznie/ w Norwegi, można otrzymać potwierdzenie wyższych kwalifikacji i otrzymać normalną stawkę zaszeregowania.
Jednak mało kiedy, dochodzi do takiej sytuacji, by nawet rzeczony wyżej inżynier, miał taką samą stawkę, co jego Norweski kolega z takim samym stażem pracy i wykształceniem, a co dopiero zwykły fizyczny imigrant.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok