Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

1 Post
Steinhugger
(Steinhugger)
Wiking
Godne życie dla Wschodnioeuropejczyka bądź Azjaty jest w tym kraju abstrakcją. Nawet w kolejnych pokoleniach. Jakaś tam grupa polonorków, która przyjechała do Norwegii kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu odbiła sobie upokorzenia na wyzyskiwaniu rodaków z mniejszym stażem i tzw. niepiśmiennych
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 38  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
iguassu
(iguassu)
Wiking
Słowność Norwegów ?! Czterech różnych znajomych Norwegów poprosiłam o pomcc przy przeczytaniu krótkiego tekstu w języku norweskim (ulotka)...skończyło się na obiecankach, nigdy nie znaleźli czasu...Nie wyobrażam sobie podobnej sytuacji w Polsce, gdyby to cudzoziemiec zwrócił się z taką prośbą do Polaka...To zajęłoby raptem kilka minut...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 52  
Odpowiedz   Cytuj
27 Postów
hankamilan
(hankamilan)
Wiking
Ocena, iz "jestesmy pokoleniem straconym..." broni sie niestety w wielu przypadkach, szczegolnie, gdy ktos jest tu na sile. Albo facet musi bo utrzymuje rodzine w Polsce/dlugi/whatever albo zona jest na sile, bo maz pracuje w Norwegii i nie chca zyc na odleglosc.

Kilka zalet im sie znajdzie, juz bez przesady
Polecam program Stories from Norway na TVNorge pierwszy odcinek o pewnej inwestycji ktora miala kosztowac 1,5 mliona koron a kosztowala 23 miliony. Swietnie pokazujacy norweska kulture pracy, ciekawe czy w Polsce, Anglii za cos takiego, wszyscy byliby zwolnieni, wpadli w depresje, albo sobie cos zrobili, natomiast tu w Norwegii...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 47  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Radoslaw Chilinski
(paralotniarz)
Wiking
Pig Driver,popieram w 100% tylko patrzeć jak nasze posty wyrzucą za pisanie prawdy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 48  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
sokrates64
(sokrates64)
Wiking
Punkt widzenia autorki powyzej opisanego tekstu nie jest do konca taki zly i kazdy mi to przyzna ,ale sama tresc tekstu budzi wiele kontrowersji. Ale nie wbijajmy sobie teg w glowe Nas polakow zna caly swiat jestem dumny ze jestem polakiem ,norwegowie nie maja nic takiego co moglibysmy stad im zabrac do polski Norwegia daleko jeszcze w tyle .Skonczy sie Norwegia wrocimy na nasza ziemie ...mysle ze jakby nas polakow zabraklo tutaj dopiero narod wpadl by w depresje Gdziekolwiek jestesmy w norwegi badzmy zawsze dumni ze pochodzimy z kraju o duzej kulturze ,tradycji , pieknych kobiet i wyksztalconych ludzi pozdrawiam wszystkich
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 67  
Odpowiedz   Cytuj
277 Postów
To co jest slabe w polskiej emigracji, to to ze z takiego czy innego powodu musimy emigrowac zamiast robic to z wyboru. Nawet taka wyksztalcona osoba , majaca meza ktory zna i pewnie akceptuje Polske skoro dal rade w niej mieszkac i pracowac, nawet taka osoba czuje sie na pozycji straconej.
Czekam na czasy , kiedy bedziemy sobie jechac do pracy za granice nie dlatego ze tam lepiej placa, ale ze np mozna tam lowic zebacze po pracy albo kapac sie w Adriatyku, albo zwiedzac Wieden. Pewnie nie doczekam ; )
Ale najgorsze jest sytuacja, opisana w artykule i do ktorej podobne znam z obserwacji, kiedy dziecko wstydzi sie rodzica tylko dlatego ze ktos moze rozpoznac jego polskie pochodzenie.
Niestety, osoba ktora ze wzgledu na swoja kulture osobista, wdziek, wiedze , talent , doswiadczenie , osiagniecia etc etc bylaby w swoim kraju otaczana powszechnym uznaniem tutaj zazwyczaj jest tylko imigrantem z Europy Wschodniej.
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 53  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Andrzej Rychel
(andrzej1960)
Wiking
Coś takiego ! Gdzie to tak jest , że dziecko wstydzi się tego , że ktoś może rozpoznać po mowie w rodzicu Polaka . W mojej rodzinie nie było takiego przypadku i " o ile wiem " w kręgu moich przyjaciół też nie . Znam duże grono rodzin norweskich , mieszanych jak i polskich. Wydaje nam się , że takie sytuacje mogą się zdarzać ( piszę w liczbie mnogiej , ponieważ koło mnie jest trochę Norwegów ) w prostych i najczęściej niewykształconych rodzinach. Jeżeli ktoś się czuje dumnym Polakiem i ma się trochę pod tzw. sufitem , to dzieciom można wszystko wytłumaczyć .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 34  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
plumberpl
(plumberpl)
Wiking
jezeli czujesz sie mniej wartosciowym czlowiekiem to takim pozostaniesz jezeli czujesz sie stracona to twoja sprawa. popatrzcie na nasze polskie spojrzenie np. na osoby z Ukrainy. Zobacz na stosunki sasiedzkie w Polsce czego oczekujemy ?
byc albo nie byc oto jest pytanie
Ja jestem dumna osoba a moja narodowosc nie ma z tym nic wspolnego . im jestem dluzej w norwegii tym bardziej ja lubie im lepiej mowilem tym tym wiecej osob ze mna rozmawialo i mialem wiecej znajomych .
nie oczekuje aby wszyscy mnie kochali szanuje kazdego i mnie szacunek jest czesto okazywany
NIE JESTEM POKOLENIEM STRACONYM mimo ze mam 54 lata i prcuje tu 10 lat
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 39  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Anna S
(AniaMS)
Wiking
Jej, nie do końca niektórzy zrozumieli koncepcję określenia straconego pokolenia. Zapraszam na mojego bloga, a zwłaszcza post Stracone pokolenie. Jest to teza bardzo silnie uargumentowana.. chodzi o poczucie zakorzenienia. Ci z pierwszego pokolenia emigrantów zawsze będą mieli pod górę.. Zawsze będą trochę w rozdarciu, tu już nie u siebie, tam jeszcze nie.. ot co. Na pewno nie miałam zamiaru nikogo urazić
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -35  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Anna S
(AniaMS)
Wiking
Do Zuzi Kowalskiej- w Polsce się realizowałam i do Polski wróciłam, o czym mowa na początku artykułu. Naprawdę nie idealizuję Norwegii, o czym też piszę na swoim blogu wielokrotnie. System edukacji nie tyko mi, ale też wielu innym rodakom się podoba (był na ten temat artykuł w mojejnorwegii). Koleżanki z Polski w większości żalą się, że ich dzieci siedzą nad lekcjami do 23, że nie dają rady. Wyścig szczurów od podstawówki w wielu publicznych szkołach. Przecież dzieci muszą też mieć dzieciństwo. Ot co. Moja córka w norweskiej szkole odżyła. Teraz wróciła do polskiej ale prywatnej z alternatywnym systemem nauczania. Ja bym chciała jednak aby Panie w przedszkolu do synka uśmiechały się na powitania, o dużo nie proszę, w Norwegii była zawsze witany po imieniu i z uśmiechem. Na pewno jest w Polsce wielu świetnych pedagogów i naprawdę nie chcę uogólniać, ale jest też dużo do poprawy. Plecak córki mojej koleżanki waży 8-10kg, ona waży 27.. chyba to nie jest normalne? Jestem dumną Polką, o tym też piszę na blogu. Ale nie patrze na Polskę bezkrytycznie. Chcę zmieniać to co złe, zachować to co dobre. Bo jest w Polakach ogromny potencjał. O tym też piszę miłego wieczoru!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -23  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok