Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

2 Posty
Marek Bończyk
(Bonias)
Wiking
Muszę wtrącić swoją opinię, mianowicie pracuję w dużej norweskiej firmie, gdzie obowiązuje język tubylców. Zauważyłem że norki lubią się popisywać znajomością angielskiego, gdy wszyscy mówią po norwesku ale wymagają przecież znajomości swojego języka wśród obcokrajowców. Używam tylko norweskiego na tyle ile potrafię a podobno jest bardzo dobrze, jednak to nie jest to. Są osoby,które ze mną rozmawiają normalnie, wyraźnie, idzie z nimi pogadać na różne tematy. Ale jest kilka osób, które mówią do mnie bardzo szybko, mam wrażenie że specjalnie, żebym nie zrozumiał a gdy nie rozumiem to nie próbują mi to wyjaśnić tylko nabijają się że nie rozumiem. Tak samo jak coś mówię, to gdy się pomylę to mówią, że nie rozumieją albo powtarzają nabijając się. Mogę się zgodzić, że nie jestem może orłem, ale dlaczego z 80% ludzi w firmie się świetnie dogaduję tylko nie z tymi kilkoma norwegami. Mam dużą samokrytykę ale moim skromnym zdaniem to oni powinni uszanować że próbuję mówić w ich języku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 42  
Odpowiedz   Cytuj
23 Posty
colaredbul
(colaredbul)
Wiking
Byc moze jest przeszkodą nie znajomosc jezyka norweskiego,ale nie w kazdym przypadku,np.sprzataczka wie ze ma posprzatac gdzie i jak,tak samo kierowca autobusu ma zawiesc ludzi do pracy i zpracy czy szkoly do domu a nie prowadzic konwersacje z pasazerami jak zna linie i obszar gdzie jedzie to w zupelnosci starczy w dzisiejszej dobie smartfonow kazdy ma mape czy nawigacje z opisem jaki autobus tam jedzie i gdzie ma wysiasc...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Jozef Downar
(downar)
Wiking
spora czesc naszych rodakow oczywiscie przyjechala do Norwegii bez jezyka zadnego i po szkole np.cukierniczej to chyba proste ze jak sie chce na budowie pracowac to cos tez trzeba umiec a jezyk przy okazji Norwegowie nie musza uczyc sie polskiego oni sa u SIEBIE to my chcemy tu pracowac wiec trzeba sie dostosowac czy jak w polsce teraz sa ukraincy to czy uczymy sie ukrainskiego np ?? nie rozmawiamy po angielsku lub miech ukraincy ucza sie polskiego wiec jak komus nie lezy to poprostu powinien przestac narzekac tylko wziasc sie za nauke pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj
277 Postów
Norwedzy mogliby mowic bardziej starannie. Wielu zasuwa z pelna predkoscia takim dialektem ze sami nawzajem sie nie rozumieja. Czesto jedynym sposobem dowiedzenia sie co powiedzieli jest zadanie pytania np typu: "czy mowiles , ze dostawa bedzie jutro ? " .
Przynajmniej w Trøndelagu bokmålem mowia tylko niektorzy obcokrajowcy.
Trudno sie tu norweskiego nauczyc, ja juz sobie poluzowalem.
Pzdr.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok