Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czy norweskie becikowe nie wyklucza macierz. w PL? - Norwegia

Czytali temat:
Natalia P Justyna Mog Karolina . ada 80 Agnieszka Rychlak Teresa Noga Olimpia Olimpia iza nowak MarysiaMN D Albert92 ........... lilithshia (1215 niezalogowanych)
32 Posty
Elwira Musiał
(Elvie)
Nowicjusz
Witam. Jestem w 6 miesiacu ciazy i zamierzam urodzic w Norwegii. Nie pracowalam tutaj, dlatego nalezy mi sie tylko becikowe. Jednak oficjalnie pracuje w Polsce i tu nasuwa sie pytanie: czy skoro nalezy mi sie macierzynskie w Polsce, to czy becikowe norweskie go nie wyklucza? Nie chcialabym miec pozniej problemow, jesli pobiore oba swiadczenia. Orientuje sie ktos w tym temacie? Bede wdzieczna za informacje
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Elvie napisał:
Witam. Jestem w 6 miesiacu ciazy i zamierzam urodzic w Norwegii. Nie pracowalam tutaj, dlatego nalezy mi sie tylko becikowe. Jednak oficjalnie pracuje w Polsce i tu nasuwa sie pytanie: czy skoro nalezy mi sie macierzynskie w Polsce, to czy becikowe norweskie go nie wyklucza? Nie chcialabym miec pozniej problemow, jesli pobiore oba swiadczenia. Orientuje sie ktos w tym temacie? Bede wdzieczna za informacje

Aby otrzymac engangsstønad ved fødsel, to trzeba byc czlonkiem w folketrygden w momencie porodu. Ale to nie jest tak, ze sie zarejestrujesz tydzien wczesniej i juz problem z glowy. Musisz mieszkac w Norwegii 12 miesiecy i nie otrzymywac wynagrodzenia z zagranicy, w twoim przypadku z Polski.
Jezeli nalezy ci sie maciezynskie w PL, to znaczy, ze jestes tam zameldowana i zatrudiona i ( tak mi sie wydaje) jestes na L4 i przyjechalas tu do ojca dziecka, wiec norwskie becikowe ci sie nie nalezy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
32 Posty
Elwira Musiał
(Elvie)
Nowicjusz
W Norwegii jestem na łączeniu rodzin. Mam już stały numer personalny i pozwolenie z policji. Dziś czeka mnie pierwsza wizyta u lekarza, by kontynuować ciążę. Z tego co wiem, to spełniam wszystkie kryteria, by dostać becikowe norweskie. Wolałabym zrezygnować z polskiego macierzyńskiego niż z tego świadczenia...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Nie martw sie i nie denerwuj, bo w twoim stanie to nie jest dobre.
Norwegia ma podpisane porozumienie z karajami EØS, wiec zostaniesz poproszona o zaswiadczenie o tym, ze nie pobierasz maciezynskiego oraz becikowego z PL.
Jezeli bedziesz poberac, to becikowe norweskie zostanie o te kwote pomniejszone.
Ja nie mam bladego pojecia ile miesiecy trwa macierzynski w PL, ale chyba 4? To pomnoz kwote razy cztery plus tysiac becikowe... chyba sie nie oplaca brac w PL.
Zdrowia dla ciebie i dzidziusia.



Chyba cos niezrozumiale napisalam
Chodzi mi o to, ze jak macierzynskiego masz np 1000zl, to razy 4 plus becikowe to jest 5000 zl, czyli okolo 11 000 koron i to odejma od tych 36 000 becikowego norweskiego, uwazam, ze szkoda zachodu na dostarczanie papierow.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
32 Posty
Elwira Musiał
(Elvie)
Nowicjusz
Hilton napisał:
Nie martw sie i nie denerwuj, bo w twoim stanie to nie jest dobre.
Norwegia ma podpisane porozumienie z karajami EØS, wiec zostaniesz poproszona o zaswiadczenie o tym, ze nie pobierasz maciezynskiego oraz becikowego z PL.
Jezeli bedziesz poberac, to becikowe norweskie zostanie o te kwote pomniejszone.
Ja nie mam bladego pojecia ile miesiecy trwa macierzynski w PL, ale chyba 4? To pomnoz kwote razy cztery plus tysiac becikowe... chyba sie nie oplaca brac w PL.
Zdrowia dla ciebie i dzidziusia.



Chyba cos niezrozumiale napisalam
Chodzi mi o to, ze jak macierzynskiego masz np 1000zl, to razy 4 plus becikowe to jest 5000 zl, czyli okolo 11 000 koron i to odejma od tych 36 000 becikowego norweskiego, uwazam, ze szkoda zachodu na dostarczanie papierow.


Dziękuję za wszystkie informacje. Za troskę także Jestem właśnie po pierwszej wizycie u lekarza i od dziś mam nadzieję będę mogła systematycznie prowadzić tutaj ciążę. Najważniejsze, że z dzieckiem wszystko dobrze, a jeśli chodzi o świadczenia, o jakie będę się starać, to postanowiłam, że pozostanę przy norweskim becikowym. Kwota jaką uzyskałabym w Polsce byłaby podobna, ale tu jest o tyle lepiej, że dostanę wszystko na raz i od razu będzie można kupić wszystko, co będzie potrzebne
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok