Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Strona internetowa, domena ".no", wybór hosta - Norwegia

159 Postów
Johnny Walker
(Moroklumpen)
Stały Bywalec
Witam!
Od jakiegoś czasu noszę się z założeniem własnej strony internetowej na potrzeby działalności gospodarczej w Norwegii.
Wychodzę z założenia, że zanim wywali się forsę na specjalistów, najpierw trzeba spróbować nauczyć się czegoś samemu. Dlatego chcę spróbować, chociaż nie mam wiedzy w tej dziedzinie.
Jakiś czas temu wykupiłem domenę ".no" na www.eurodns.com
Teraz zastanawiam się nad możliwością samodzielnego założenia strony i znalazłem w Internecie oferty hostów oferujących gotowe, edytowalne szablony oraz narzędzia do prostego ("drag & drop" projektowania stron. Nie bardzo potrafię się w tym wszystkim odnaleźć i liczę na poradę co teraz zrobić. Nie jestem pewien którą ofertę wybrać.
Znalazłem w Internecie informację, że np angielskojęzyczny serwis www.iPage.com jest jednym z najlepszych na świecie w tej dziedzinie. Jest też ZNACZNIE tańszy (ok 5 Euro/miesiąc) od analogicznych serwisów oferowanych w języku norweskim (140 - 200 kr /miesiąc), np. www.vismaavendo.no/produkter/hjemmeside-nettbutikk/ Interesuje mnie strona internetowa połączona ze sklepem internetowym oraz narzędziem do prostego edytowania.
Czy jest jakaś różnica w tym, gdzie ja sobie tą stronę założę? Jakie korzyści płyną z hosta norweskiego o ile jakieś są?
Jeżeli założę stronę na tym iPage.com, to czy będę miał możliwość zrobienia wszystkiego w j.norweskim? Tzn. czy wszystko da się edytować?
Jeżeli zarejestrowałem domenę a host wykupię w innym miejscu, to z czym się wiąże przeniesienie domeny i czy to konieczne?
Czy ktoś z Was założył już sobie samodzielnie stronę internetową nie posiadawszy większej wiedzy informatycznej?
Czy istnieje lepszy pod względem technicznym (i cenowym) sposób na założenie strony internetowej i na czym on polega?
Jakieś porady dla początkującego?
Doświadczonym osobom z góry dziękuję za porady co najlepiej w takiej sytuacji wybrać. Jaki host i jakie rozwiązania.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
11 Postów
Wiking
Osobiście polecam inne rozwiązanie. Mianowicie wybór "zwykłego" hostingu, bez szablonów do tworzenia stron, bo w razie zmiany potrzeb może się okazać, że stosowane rozwiązanie jest nieprzenośnie między operatorami i/lub bardzo Cię ograniczy.

Taki hosting będzie Cię kosztować już od 50zł rocznie. Współpracowałem z kilkoma dostawcami usług i nieco więcej mogę powiedzieć na priv.

Mając już wykupiony "serwer" u dowolnego operatora możesz tam zainstalować niemal dowolny skrypt jaki tylko będziesz chciał i będziesz go mógł dostosować do swoich potrzeb. Często też dostawcy usługi udostępniają gotowe rozwiązania do szybkiej instalacji popularnych skryptów.

Osobiście nie widzę żadnych profitów z tytułu posiadania hostingu u norweskich operatów. Możesz wykupić "serwer" w dowolnej firmie na świecie - to nie ma większego znaczenia, a i jak wspomniałem wcześniej - różnica w cenie jest kolosalna. Ponadto czasem warto mieć support w języku polskim.

Jeśli wykupiłeś domenę w jakiejś firmie, to nie ma potrzeby jej przenoszenia. Wystarczy zmienić "delegację" na adres serwera który zamówiłeś.

Nie wiem jaki sklep internetowy chcesz otworzyć, lecz możliwe, że wystarczy Ci Wordpress (platforma blogowa) plus jakieś rozszerzenie do e-handlu.

Pozdrawiam,
Cyber.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
27 Postów
Lukas ..
(luknck)
Wiking
Cyber dobrze pisze seerwer mozesz miec nawet z webd.pl
domena czyli adress www najlepiej poszukac na stronach home.pl nazwa.pl webd czy innych hostingach tam mozna sprawdzic dostapnosc adresu www i cene.
Pamietaj ze ceny domen sa podawane za rok, a przedluzenie po roku kosztuje zazwyczaj 3 razy wiecej
Potem potrzebujesz tylko dnsy z domeny i dopisujesz strone do swojego serwera.

pozdro
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
11 Postów
Wiking
luknck - Moroklumpen ma już domenę. Pozostaje kwestia samego serwera. Akurat webd nie polecam, ponieważ poziom ich usług kuleje i często moje strony były niedostępne. Odnośnie samych samych domen (.com, .pl, itp...) to jest kilka firm, które mają jasne zasady i nie robią problemów. Nazwa.pl czy Home.pl do nich nie należą.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
159 Postów
Johnny Walker
(Moroklumpen)
Stały Bywalec
Witam i dziękuję Wam za sensowne odpowiedzi.
Kupiłem sobie książkę dotyczącą działalności gospodarczej. Polecają w niej początkującym firmom stronę blogową, którą wyżej wymienił Cyber (www.wordpress.com)
Oferta rzeczywiście wydaje się ciekawa i tania. Za darmo można mieć domenę wordpress.com a po opłacie dowolną inną. Oglądałem szablony oraz kilka stron i wygląda na to, że za pomocą płatnej wersji można tam tak wszystko dostosować, że będzie to wyglądało jak zwykła strona domowa a nie typowy blog.
Jeżeli komuś ma się ta informacja przydać, to dopowiem, że w książce polecane są również strony www.thumblr.com www.postrours.com www.blogger.com

Na pewno przemyślę płatną wersję www.wordpress.com , bo pomysł jest bardzo dobry.
Przedtem zamierzam jeszcze sprawdzić inne możliwości o których pisze Cyber.
W miarę możliwości proszę o odpowiedzi na poniższe pytania. Być może głupie, ale jestem zielony w tej dziedzinie.
1.
Nie mam wiedzy informatycznej, więc nie mogę sam pisać skryptów i potrzebuję do tego kreatorów/programów.
Jeżeli wykupię sobie sam hosting, za pomocą jakiego programu (programów) najlepiej zbudować stronę internetową, którą potem będę mógł zainstalować na serwerze?
Czy będę mógł ją potem w prosty sposób edytować, czy będzie mi potrzebna do tego specjalistyczna pomoc?
A sklep internetowy z możliwością płatności kartą?

2.
cyber napisał:
możliwe, że wystarczy Ci Wordpress (platforma blogowa) plus jakieś rozszerzenie do e-handlu.

Co masz na myśli przez "rozszerzenie do e-handlu"?
3.

Jeżeli zdecyduję się na wordpress lub "goły" hosting, to rozumiem, że pocztę najlepiej założyć sobie na gmail i ustawić moją domenę?

4.
Czasem wykonuję zlecenia dla innej zaprzyjaźnionej firmy i przed ich klientami reprezentuję ich interesy. W jaki sposób zrobić tak, żeby jeden z moich adresów pocztowych miał ich firmową domenę i żeby maile przychodziły na moją skrzynkę w gmailu?


Co do porady luknck, należy pamiętać, że aby uzyskać domenę ".no" należy spełniać określone wymogi i nie jestem pewien czy u polskich dostawców można ją zarejestrować. Ja na szczęście swoją już mam.
Za odpowiedzi z góry dziękuję.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
11 Postów
Wiking
Czy skorzystasz z gotowego rozwiązania do blogowania (Wordpress), czy też zainstalujesz ten skrypt (też można) na swoim serwerze - to nie ma większego znaczenia.

Pamiętaj, że mając własny serwer, na którym zainstalujesz np: Wordpress to Ty decydujesz co, jak i kiedy zmieniasz. Zapewnia Ci to pełną kontrolę nad stroną. To rozwiązanie niesie także ze sobą pewne zobowiązania - to Ty "martwisz" się o aktualizacje skryptów i sam walczysz ze spamem.

Domenę już masz - potrzeba Ci tylko hostingu. Jeśli chodzi o konkretną firmę, to tylko na priv mogę coś doradzić.

Ad. 1: Instalacja i prowadzenie Wordpress'a jest proste. Znam wiele bardziej wymagających skryptów. Dlatego polecam Ci wykupienie "czystego" hostingu i zainstalowanie tam na przykład wyżej wymienionego skryptu. Myślę, że poza edycją tekstu niewiele będziesz tam robić, w związku z tym nie sądzę, że będzie Ci potrzebna "tajemna" wiedza

Ad. 2: Myślę, że są gotowe wtyczki do WP do prowadzenia e-handlu. Ale głowy nie daję, bo nie "ugryzłem" WP od tej strony. Ogółem tutaj temat się nieco komplikuje i nie wiem, czy sam dasz radę.

Ad. 3: Moim zdaniem konto pocztowe najlepiej będzie założyć na wykupionym serwerze (zakładając, że zdecydujesz się na standardowy hosting). W cenie zawsze jest co najmniej jedno konto pocztowe.

Ad. 4: Przekierowanie poczty lub alias do konta musiałbyś uzgodnić z administratorem domeny tej zaprzyjaźnionej firmy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Da Wawrzycki
(DaWaw)
Wiking
Witam,
Hosting kupujesz gdziekolwiek, instalujesz wordpressa i podpinasz woocommerce - co kosztuje jakies 90 dolców na stałe i masz juz sklep gotowy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
82 Posty
Marco Marcus
(Marc)
Początkujący
ja korzystam z tego od kilku lat - o12.pl/panel/aff.php?aff=265
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
496 Postów
don wasyl
(donwasyl)
Wyjadacz
domina no?

www.bdsm.no/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
79 Postów
Michal k
(djshady)
Początkujący
Wejdz na allegro / oferia i tam znajdziesz mase uslug hostingowych - na pewno znajdzie sie taka ktora bedzie godna zainteresowania, dalej na oferii napisz jak konkretnie chcesz stronke /sklep i poczekaj na odpowiedzi tworcow.

Opcja najszybsza i najtansza.

Z reguly nie ma problemu z angielska wersja plus podstawa pod norweska ( dalsze tlumaczenia tekstow samemu badz zlecone )

Gdyby ktos szukal na forum dobrego dostawce domen.no polecam www.UNIWEB.NO dobry serwis , swietne ceny
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok