Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Szkoła średnia/dla obcokrajowców - Norwegia

3 Posty
Alexs_10
(Alexs_10)
Wiking
Witam! Mam 16 lat i chciałabym zamieszkać z tatą w Norwegii. Chciałabym także pójść tam do szkoły średniej aktualnie w Polsce w tym roku kończę gimnazjum i żaden kierunek, ani żadna szkoła mi nie odpowiada. Mam możliwość wyjechania do Norwegii i właśnie dlatego chciałabym z niej skorzystać. Tylko teraz mam pytanie jakie dokumenty i gdzie konkretnie trzeba je składać, i ile trzeba czekać na załatwienie tych wszystkich dokumentów. Dodam, że angielski umiem dość dobrze ale norweskiego w ogóle i że mój tato mieszka w Sarpsborgu. Dziękuję ślicznie za udzielenie jak najszybszej odpowiedzi.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
30 Postów
Jan Kowalski
(German)
Nowicjusz
Dużo by pisać, ale najlepiej jak twój tata się tym zainteresuje zajmie, w końcu jest na miejscu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Alexs_10
(Alexs_10)
Wiking
W sumie mniej więcej sama też chciałabym się zorientować co i jak, a mój tato jest też bardzo zapracowaną osobą więc chciałabym mu w tym jakoś pomóc, a przy okazji się też wszystkiego dowiedzieć.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Alexs_10 napisał:
Witam! Mam 16 lat i chciałabym zamieszkać z tatą w Norwegii. Chciałabym także pójść tam do szkoły średniej aktualnie w Polsce w tym roku kończę gimnazjum
Termin skladania podan do szkoly sredniej to 1 marca. 16 lat to glupi wiek - glupi, bo nie przysluguje ci juz darmowa nauka norweskiego. W szkole sredniej jezyka tez chyba nie ucza. Trzeba wiec prawdopodobnie uczyc sie norweskiego we wlasnym zakresie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
mariusz1976
(mariusz1976)
Wiking
Elise napisał:
Alexs_10 napisał:
Witam! Mam 16 lat i chciałabym zamieszkać z tatą w Norwegii. Chciałabym także pójść tam do szkoły średniej aktualnie w Polsce w tym roku kończę gimnazjum
Termin skladania podan do szkoly sredniej to 1 marca. 16 lat to glupi wiek - glupi, bo nie przysluguje ci juz darmowa nauka norweskiego. W szkole sredniej jezyka tez chyba nie ucza. Trzeba wiec prawdopodobnie uczyc sie norweskiego we wlasnym zakresie.


Bzdury piszesz.
Termin składania podań do szkoły dla ciebie to był 1 luty , ale możesz próbować jeszcze. Potrzebujesz skontaktować się z regionalnym Inntakskontoret do którego trzeba wysłać świadectwo ukończenia 2 klasy gimnazjum ( tłumaczenie na ang. wystarczy) , podanie o przyjęcie do szkoły.
Nauka w liceum jest jak najbardziej bezpłatna ( wiem z doświadczenia , moja córka przyjechała tu rok temu właśnie do liceum), 1 rok będziesz chodzić do klasy przygotowawczej, jeżeli opanujesz język to pojdziesz do normalnej Vgs1, jęsli nie to będziesz mogła chodzić następny rok do przygotowawczej.
W tej chwili musisz jak najszybciej skontaktować się z Inntakskontoret Østfold . Dla Sarpsborga to będzie chyba to.
utdanning.ostfoldfk.no/ikbViewer/page/op...ng/info?dim_id=11641
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
mariusz1976 napisał:
Bzdury piszesz.
Termin składania podań do szkoły dla ciebie to był 1 luty
utdanning.ostfoldfk.no/ikbViewer/page/op...ng/info?dim_id=11641

A na stronie, ktora podales pisze:
Søke videregående opplæring: 1. mars er ordinær søknadsfrist for inntak til videregående skole og formidling til læreplass som lærling.
1. februar er søknadsfristen for å søke inntak med fortrinnsrett eller på individuell behandling (tidligere kalt "særskilt inntak" ) .
Czyli 1 lutego jest terminem dla osob co ida specjalnym tokiem nauki, czyli np. ucznowe z inwalidztwenm, lub z klas specjalnych, itp. Dla wszystkich innych teminem jest 1 marca.

Co do darmowej nauki norweskiego, to nie przysluguje ona osobom co sa na zasadach EEØS-/EFTA i sa powyzej 16 lat.
www.sprakradet.no/Spraklige-rettigheter/...ring/Norskopplaring/
www.samfunnskunnskap.no/?page_id=245
Ogolnie wszysko zalezy od kommuny.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok