Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Początki w szkole średniej - Norwegia

4 Posty
Adrianna :)
(xovriane)
Wiking
Witam
W tym roku skończę 16 lat, chodzę do 3 gimnazjum. Prawdopodobnie wyjadę z rodzicami do Norwegii jakoś podczas wakacji (czy pojadę na 100% dowiem się dopiero w maju). Będą to okolice Drammen.
Wiem że jest w tamtych okolicach kilka szkół średnich, np. Drammen videregående skole, prywatne - Akademiet i Heltberg, a także Åssiden VGs, Lier VGs i Kongsberg VGs.
Nie chodzę do szkoły językowej aby uczyć się norweskiego (przynajmniej na tę chwilę), ale interesuję się nim i staram się uczyć sama. Umiem się przedstawić, liczyć do 10, znam pojedyncze zwroty i słowa, moja wiedza za duża nie jest.
Wiem, że w Drammen VGs jest roczny Forberedende kurs for minoritetsspråklige, na którym osoby spoza kraju, w moim wieku, uczą się intensywnie języka, ale oprócz tego mają inne lekcje. Jestem ciekawa jak to wygląda. Jest to bezpłatne? Czy po tym kursie mogę iść do 2 klasy, czy tracę rok i idę do 1? Czy mogłabym iść po nim do klasy z programem IB w Kongsbergu, na którym wymagana jest przynajmniej 1 klasa szkoły średniej czy to w Norge, czy to za granicą?
Moim największym zmartwieniem jest to, że wyczytałam informację o tym, że podania do szkół średnich można składać do 1 marca, więc jest już sporo po terminie. Czy istnieje szansa, że gdziekolwiek mnie przyjmą, jeśli zgłoszę się np. w czerwcu?
Mam tez kilka innych pytań. Czy po każdej szkole można iść na studia? Jak wyglądają tam lekcje - co z książkami, zeszytami, stypendium? Lepiej jest, abym poszła na roczny kurs w Norwegii, czy żebym zaczęła sie go intensywnie uczyć już teraz i wraz z początkiem roku szkolnego iść do normalnej klasy?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
xovriane napisał:
W tym roku skończę 16 lat,
Wiem, że w Drammen VGs jest roczny Forberedende kurs for minoritetsspråklige, na którym osoby spoza kraju, w moim wieku, uczą się intensywnie języka, ale oprócz tego mają inne lekcje. Jestem ciekawa jak to wygląda. Jest to bezpłatne

Nauka norweskiego dla wszystkich osob z EU powyzej 16 roku zycia jest niestety platna.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
xovriane napisał:

Moim największym zmartwieniem jest to, że wyczytałam informację o tym, że podania do szkół średnich można składać do 1 marca, więc jest już sporo po terminie. Czy istnieje szansa, że gdziekolwiek mnie przyjmą, jeśli zgłoszę się np. w czerwcu?
Przeciez nie mozesz isc do szkoly jak nie znasz jezyka. Wyobraz sobie, ze do twojej klasy przychodzi ktos z Kamerunu, no i umie co.. no liczuc do 10-ciu

Mam tez kilka innych pytań. Czy po każdej szkole można iść na studia?Zeby isc na studia musisz miec "generell studiekompetanse".

Lepiej jest, abym poszła na roczny kurs w Norwegii, czy żebym zaczęła sie go intensywnie uczyć już teraz i wraz z początkiem roku szkolnego iść do normalnej klasy?Uczac sie przez pol roku w Polsce nigdy nie nauczysz sie norweskiego na tyle, zeby isc poradzic sobie tutaj w szkole. Czyli zostaje ci roczny kurs w Norwegii. Zreszta termin zapisow do szkoly i tak juz minal.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Adrianna :)
(xovriane)
Wiking
Elise napisał:
Nauka norweskiego dla wszystkich osob z EU powyzej 16 roku zycia jest niestety platna.
Czyli mimo to, że w tej szkole w Drammen jest taka klasa, muszę za nią płacić? Z opisu raczej tak nie wynikało...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Adrianna :)
(xovriane)
Wiking
Elise napisał:
Uczac sie przez pol roku w Polsce nigdy nie nauczysz sie norweskiego na tyle, zeby isc poradzic sobie tutaj w szkole. Czyli zostaje ci roczny kurs w Norwegii. Zreszta termin zapisow do szkoly i tak juz minal.

Okej, dziękuję Zastanawiam się tylko czy lepiej wyjechać już teraz, iść na kurs i w przyszłym roku normalnie, zgodnie z terminami i tak dalej złożyć podania do 1 klasy VGs, czy zostać na rok w Polsce, pójść do 1 liceum, w tym czasie intensywnie uczyć się języka i w następnym roku szkolnym iść zgodnie z wiekiem do 2 VGs. Zastanawiam się czy jest taka możliwość, czy mimo wszystko trzeba zaczynać od początku
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
xovriane napisał:
Elise napisał:
Nauka norweskiego dla wszystkich osob z EU powyzej 16 roku zycia jest niestety platna.
Czyli mimo to, że w tej szkole w Drammen jest taka klasa, muszę za nią płacić? Z opisu raczej tak nie wynikało...

Innvandrere over 16 år som har rett og plikt eller rett til opplæring ut fra Introduksjonsloven, får gratis opplæring i norsk og samfunnskunnskap.

Czyli masz prawo do darmowego kursu, gdy podchodzisz pod prawo "Introduksjonsloven"

Prawo to mowi, ze nastepujace osoby maja prawo i obowiazek do nauki norweskiego i nauki o spoleczenstwie:
- azylanci
- ci co staraja sie o azyl
- ci co przyjezdzaja na laczenie rodzin do osob co dostaly azyl
I pisze w tym prawie jak byk - osoby nalezace do EU nie podlegaja pod "Introduksjonsloven":
lovdata.no/dokument/NL/lov/2003-07-04-80.

Pdsumowujac - wyglada na to, ze osoby powyzej 16 roku zycia i z EU musza placic za nauke norweskiego. Ale wyslij email do szkoly, moze faktycznie daja tam kurs za darmo. Kto tam w koncu wie co poszczegolne szkoly robia.

Mazury napisał:
Szkola to nie jest operacja na otwartym mozgu. Znam przypaki, gdzie dzieci szly do szkoly normalnie, tzn. zgodnie ze swoim wiekiem. Mialy jedynie dodatkowe zajecia jezykowe.W liceum?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok