Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Liceum w Norwegii - Norwegia

1 Post
Dawid Dąbkowski
(DawidDabkowski)
Wiking
Witam Idę właśnie do 3 klasy gimnazjum w Polsce, za 2 lata najprawdopodobniej będę wyjeżdżał do Norwegii skończę wtedy 1 klasę Liceum lub Technikum w Polsce. Nie umiem zupełnie języka, mam chodzić na kursy w Polsce chociaż wiadomo że bardzo dobrze się nie na uczę. I mam pewne pytania..

1. Czy mogę iść do liceum w Norwegii za darmo? Czy trzeba coś płacić
2. Czy znając język komunikatywnie będę mógł iść do Liceum?
3. Czy będę mógł dostać tłumacza?
4. Czy zostanę cofnięty o jeden rok?
5. Czy nie znajomość języka będzie przeszkadzała nauczycielom?
6. Jak to jest z kartkówkami i testami jeżeli zna się tylko trochę język?
7. Czy w ogóle opłaca mi się iść tam do liceum?
8 Mieszka ktoś w okolicach Enebakk i orientuję się co do tamtejszego Liceum? nie wiem czy tam w ogóle jest liceum

Jeżeli ktokolwiek coś wie więcej o liceum i mógł by mi napisać to chętnie

Dziękuje z góry.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
67 Postów
Ela B.
(Eli1234)
Początkujący
Hej .
1. Tobie przysluguje nauka za darmo, do 21 roku zycia , jesli nie masz szkoly sredniej z Polski, to przysluguje Ci nauka w liceum za darmo.
2. Tak, bez problemu. Nawet jesli nie bedziesz znal jezyka, to skieruja Cie do specjalnej klasy dla obcokrajowcow , gdzie bedziesz uczyl sie rok czasu jezyka ,aby pozniej dostac miejsce w normalnej klasie .
3. To zalezy od tego jak sobie bedziesz radzil. Znam przypadki gdzie uczniowie byli na tyle komunikatywny,ze tego nie potrzebowali, ale znam tez takie ,gdzie faktycznie dostali polska pomoc/tlumacza.
4. Tak, tzn. nie zalicza Ci po prostu tego pierwszego roku w Polsce, bo tutaj jest inny system nauczania i przewaznie jak tutaj wybierasz szkole srednia to jest ona z zawodem.
5.Tak jak wyzej , albo skieruja Cie na rok nauki, albo bedziesz na tyle komunikatywny,ze wystarczy jakas pomoc, albo nawet bedzie ona zbedna.
6. Mozesz miec zawsze przy sobie slownik , czasami korzystac z google translate, jesli test jest pisany na komputerze,bo tak tez czesto jest. Jednak musisz byc komunikatywny,inaczej bedzie Ci ciezko chocby zrozumiec polecenie.
7. Oplaca sie chocby dlatego ,ze konczysz liceum i masz zawod. Mozesz isc dalej na studia, ale nie musisz, bo bedziesz miec zawod i prace w tym zawodzie dostaniesz, oczywiscie mniej platna niz tytulem magistra, bo bedziesz technikiem .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 13  
Odpowiedz   Cytuj
2524 Posty
K T
(Imperator1988)
Maniak
Co do punktu nr.7 to niekoniecznie bedzie mniej zarabial po yrkesfag zalezy czy wybierze zawod ktory jest potrzebny i na ktory jest podaz jak np. oljebrønnarbeider lub cos innego zwiazanego z praca na platformach lub tez heismontør czyli "reperator/montazysta wind" wtedy bedzie mial prace i zarabial wiecej niz wielu ludzi po studiach na ktore nie ma podazy aka filozofia, kulturoznawstwo, etyka, socjalantropologia itp itd etc. po takich studiach ludzie moga w ogole nigdy niedostac pracy lub skonczyc w roli operatora lopaty lub konserwatora powierzchni poziomych.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -8  
Odpowiedz   Cytuj
67 Postów
Ela B.
(Eli1234)
Początkujący
To akurat racja. Mialam na mysli inne przyklady , typu technik farmacji , a magister farmacji . Ale masz racje , nie zawsze i nie w kazdym przypadku przeklada sie to w ten sposob . Kwestia wyboru , ale w kazdym razie uwazam, ze to dobry start .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Miłosz Sz
(Milosz9798)
Wiking
Tak, jak ja. Tylko ja teraz jestem 1lo. W Sandnes, mam nadzieję że będzie ok. Napiszę Ci, jak już będę tam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
26 Postów
Magda Magda
(MagdaM)
Wiking
Ja tez troszke moge na ten temat powiedziec. Moja sytuacja jest troche bardziej skomplikowana ale to moze i nawet lepiej jak bedziesz chcial robic to samo co ja. Tak wiec..

Ja zaczelam nauke norweskiego tutaj. Przeszlam 2,5 miesiaca kursu ,ktory nie byl tlumaczony w zadnym jezyku takze tego sie nie obawiaj ,ze nie bedziesz na poczatku rozumiec. Jezyk sam przychodzi tylko trzeba cierpliwie czekac. Nawet nie bedziesz zdawal sobie z tego sprawy ze tak szybko to przychodzi. W czasie tego kursu udalam sie do radgivera ktory pomaga z wybraniem odpowiedniej szkoly dla Ciebie. Ja ze wzgledu na to ,ze uczylam sie zbyt malo jezyka zeby isc do pierwszej klasy wyslali mnie do innforingklass czyli jak kolezanka wyzej mowia to klasa ,ktora przygotowywuje Cie do dalszej nauki w norweskim liceum. W takiej klasie masz tylko kilka przedmiotow. Typu: naturfag ( przyroda/biologia/chemia/fizyka ) , matematyka, norweski , angielski, wf. Z angielskiego , matematyki i norweskiego bedziesz pisal test na poczatku roku. Nauczyciele je sprawdzaja i dobieraja Cie do danej grupy. W jednej klasie sa 2 grupy ktore dziela sie na lepszych i gorszych uczniow. Z matematyku polecam wybrac 1T na poczatek jezeli pozniej zapiszesz sie na egzamin i zdasz go to w pierwszej klasie nie bedziesz musial uczyc sie matematyki z angielskiego jezeli jestes cool to moga cie wcisnac do normalnej pierwszej klasy z norwegami. W czasie tego pierwszego roku nauczyciele duzo rozmawiaja z toba zeby dowiedziec sie co chcesz dalej robic... ale to duzoby pisac..

Mowilam , ze moja sytuacja jest troche bardziej skomplikowana ..
Jestem w trakcie przeprowadzki do innego fylke. Jest to bardzo klopotliwe i bardzo duzo zalatwiania ze szkola. Nie zawsze moze znalezc sie miejsce dla Ciebie w innej szkole. Takze przemysl gdzie chcesz chodzic do szkoly , bo z przeniesieniem sa spore problemy.

Jezeli bedziesz chcial wiecej wiedziec cos na temat szkoly w norwegii pisz smialo
Sporo juz wiem na ten temat takze moge pomoc
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Miłosz Sz
(Milosz9798)
Wiking
Magdo, czy mogłabyś powiedzieć jak wygląda zapisanie się do szkoły w Norwegii? Jestem teraz w 1 liceum w Polsce. I wyprowadzamy się w lipcu, ale nie wiem jak to ma być. Chciałbym trochę dowiedzieć się na ten temat. Chodzi mi dokładniej o Sandnes, znalazłem szkołę gdzie chciałbym się uczyć i czy to jest jakoś możliwe w ogóle? U mnie z angielskim nie ma problemu, chciałem dzisiaj nawet zadzwonić do nich, no ale sobota.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
476 Postów
zdzi ra
(zdzira)
Wyjadacz
Dokladnie!
Czyli jedyny problem z jakim mozesz sie spotkac to taki,ze bedziesz mial w klasie 'przerosnietych' o kilka lat,norweskich kolegow!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 12  
Odpowiedz   Cytuj
26 Postów
Magda Magda
(MagdaM)
Wiking
MiloszSzekiel napisał:
Magdo, czy mogłabyś powiedzieć jak wygląda zapisanie się do szkoły w Norwegii? Jestem teraz w 1 liceum w Polsce. I wyprowadzamy się w lipcu, ale nie wiem jak to ma być. Chciałbym trochę dowiedzieć się na ten temat. Chodzi mi dokładniej o Sandnes, znalazłem szkołę gdzie chciałbym się uczyć i czy to jest jakoś możliwe w ogóle? U mnie z angielskim nie ma problemu, chciałem dzisiaj nawet zadzwonić do nich, no ale sobota.

Jezeli chcesz dostac miejsce w szkole masz czas do 1 lutego. Wydaje mi sie , ze lepiej jak pojdziesz do radgivera , on wszystko Ci zalatwi sam. Bo jezeli chcialbys probowac cos sam musisz wejsc na vigo.no musisz posiadac MIN ID. Dosc przydatne jest miec to ze wzgledu na szkole ( stypendium) czy nawet NAV podobno. Ale radgiver zajdzie Ci odpowiednia szkole i klase. I to nie jest tak , ze idziesz tam gdzie chcesz do szkoly. Ja mam szkole licealna na wyciagniecie reki a dostalam miejscce ponad 30km od domu. Jezeli masz wiecej niz 7km do szkoly masz prawo dostac karte na busy i na pociag.

Jesli potrzebujesz wiecej informacji pytaj smialo.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
476 Postów
zdzi ra
(zdzira)
Wyjadacz
Swiete slowa!

Jakby to bylo,zeby w takim panstwie policyjnym jak norwegia,isc sobie do szkoly tam gdzie sie chce!
To norweski urzednik decyduje!

p/s:
czy wybor szkoly tez trzeba zglosic na politi?!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok