Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
Sławomir M....... Karol S tommy plee kristin 07 Malgorzata Jurczynska Michal Lozicki Kinga G. Karolina Chojnicka Edward Kołodziejski wiktoria b Anna Smoleniec Grzegorz Paszek (5993 niezalogowanych)
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Ja jestem na kursie od sierpnia. Podchodzę do egzaminu raczej w kwietniu, bo pochłaniają mnie dwie prace. Nie mniej mam kurs za darmo jako nauczyciel, to bardzo dobra informacja. A norweskie "od kuchni" szlifuję naturalnie każdego dnia w pracy pomiędzy Norwegami.
Trzymam kciuki w takim razie za pozytywny wynik, ale wkrótce zabraknie mi palców do krzyżowania...


Hilton: a pamiętasz może jak niedawno pojawiła się prośba o pomoc w zdefiniowaniu czy ktoś tam zdał egzamin jeśli dostał pismo z "bestått"? No jaja na całej linii.

Skojarzyło mi się z jak przeczytałam, że jesteś anglistką. Powiedz mi, to normalne zjawisko: niespełna większy rok temu mówiłam dość dobrze po angielsku, ale odkąd postawiłam wszystko na głowie, by przyswoić norweski tak szybko jak to możliwe, głowa jakby sama "wyparła" angielski. Dziś śmiać mi się czasem chce gdy zapytana w tym języku mam ochotę po norwesku odpowiedzieć, bo tak mi szybciej?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Tak Kasiu, pamietam to nieszczesne bestått Tacy wlasnie , nie wiedziec czemu, zdaja NP3, a potem pchaja sie do BT. Nie wiem, nie wiem gdzie tu jakas samokrytyka i pokora.

Tak, to normalne zjawisko Moja glowa tez wypiera hahaha. Ja preferuje jednak angielski, jest dla mnie jak polski, a po norwesku to mam burze mozgu.
Pomaga sluchanie jakichs audycji po angielsku, wtedy slownictwo powroci a i mozna sie nowego poduczyc.
Mam taki system, ze jak cos mowie po norw. to zaraz w myslach to samo po ang. i vice versa, potem notuje slowka, ktorych nie pamietam, badz nie znam i tym sposobem caly czas pracuje nad angielskim i ide do przodu z norweskim.
Niestety ma to wade. Z nienacka zapytana po polsku nie odpowiadam w rodzimym jezyku, czesto tez mam takie momenty, ze nie pamietam w jakim jezyku z kims rozmawialam Coz...plat skroniowy do wymiany
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Spróbuję Hilton Twojej metody, bo trzeba ten angielski pielęgnować. Możliwe jednak, że po jakimś czasie kiedy już nie nauka a utrwalanie norweskiego będzie zajmować mi czas, angielski powróci...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
771 Postów
Iza _
(yzia)
Wyjadacz
mi troche pomaga ogladanie filmow po angielsku.ale najgorzej jest jak sie w pracy trafi klient ktory mowi po angielsku, wtedy mam zamot.a jak przychodze do domu to mysle po norwesku,potem mi przechodzi.i tez czasem nie pamietam po jakiemu mowilam.niezly kociol.pozdrowionka
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
401 Postów

(gama28)
Wyjadacz
Mam to samo w sklepie na kasie. Ciężko mi się czasem nawet na polski przestawić, a na angielski bywa jeszcze gorzej Zwłaszcza kwoty do zapłaty, ponieważ po norwesku i angielsku są dość podobne. Bywa, że pomieszam oba języki i nic mi nie pozostaje jak się roześmiać i zażartować z samej siebie. Całe szczęście mam koleżankę, z którą rozmawiam tylko po angielsku i trenuję. Z nią nie mam problemu, ale w innych sytuacjach się miesza.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
771 Postów
Iza _
(yzia)
Wyjadacz
a ja bestått NP3!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
yzia napisał:
a ja bestått NP3!!
Grattis
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
771 Postów
Iza _
(yzia)
Wyjadacz
takk takk
teraz moge pomyslec o bergenstest tylko nie wiem gdzie isc na kurs.tam gdzie chodzilam przed NP3, w gminie bylo tak sobie.grupa bardzo wymieszana wiec troche bylo nudno.
jak wogole wyglada ten test?tak samo jak NP3?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Yziu,


BT ma dużo wyższy poziom niż NP3. Składa się generalnie z 5 części, no i trwa dość długo. Te dwie cechy razem sprawiają, że jest ogromnie trudno w tak długim czasie /kilku godzin/ utrzymać wysoką koncentrację, która przecież musi być na pełnym obrotach od pierwszego zadania do ostatniego. Na necie znajdziesz info o poszczególnych częściach egzaminu i wszystkim co Cię interesuje /www.folkeuniversitetet.no/norsk-spraktest/side-id-10068/.

Chciałabym prosić bardzo tych, którzy podchodzą teraz do egzaminu albo mają go za sobą, o podanie tematów, jakie pisaliście przygotowując się do niego. Znam tematykę ogólną poruszaną na egzaminach, ale właśnie na szczegółowych tematach zależy mi mocno. Może tematy z dość ubiegłych lat będzie mógł ktoś podać?

No i najważniejsze, bo to już za kilkadziesiąt godzin:

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2012! NIECH NAM PRZYNIESIE TYLKO LEPSZE ZMIANY W ŻYCIU I POZWOLI JAŚNIEJ PATRZEĆ W PRZYSZŁOŚĆ!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -10  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok