Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Finanse i kredyty

Refinansowanie długów może się opłacić. Sprawdź dlaczego

Maja Zych

23 września 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Refinansowanie długów może się opłacić. Sprawdź dlaczego

Refinansowanie długów może znacznie ułatwić kontrolę nad budżetem. MN

W Norwegii oferta refinansowania kredytów jest bardzo szeroka, a niektóre banki wręcz specjalizują się w tego typu działalności. Nie brakuje też chętnych, ponieważ konsolidując swoje długi, można nie tylko uporządkować finanse, ale też znacznie obniżyć miesięczne wydatki.
Refinansowanie jest sposobem na pozbycie się dużej ilości zobowiązań oraz płacenia wysokich odsetek i prowizji. Konsolidacja długów naprawdę może się opłacić.

Czym jest refinansowanie długów?

Refinansowanie długów (nor. refinansiering) to spłata poprzednich zadłużeń za pomocą nowego korzystniejszego kredytu. W praktyce oznacza to wzięcie kolejnego, większego kredytu, który pokrywa stare długi – spłacając zadłużenie, wyrabia się zdolność kredytową, dlatego można liczyć na lepsze warunki i niższe oprocentowanie. W ten sposób można zaoszczędzić nawet tysiące koron. Dodatkowo refinansowanie ułatwia kontrolę nad wydatkami i zwiększa przejrzystość domowego budżetu.

Te długi warto refinansować

Kredyt z opcją refinansowania długów można zaciągnąć zarówno na spłatę pożyczek, jak i długów na kartach kredytowych. Opcja refinansowania korzystna jest szczególnie dla osób, które mają więcej niż jedno zadłużenie, na przykład na dwóch kartach kredytowych i posiadają dodatkowo kredyt w banku. W takim przypadku odsetki i prowizje płaci się aż trzy razy, bo są to trzy osobne zobowiązania – refinansując długi, zapłacić trzeba będzie tylko raz.

Osoby, które zaciągnęły kredyt dawno temu, także powinny rozważyć takie rozwiązanie – rynek kredytowy jest płynny i co chwilę się zmienia, dlatego warunki, na które dana osoba zgodziła się trzy lata temu, niekoniecznie muszą być wciąż tak samo korzystne.

Popularnym rozwiązaniem jest także pożyczenie większej sumy, z której część przeznacza się na spłatę starych długów, a część na wybrany przez siebie cel. Na przykład, jeśli ma się do spłaty 80 000 NOK, a potrzebuje dodatkowych 40 000 NOK, to korzystniejszą opcją będzie wzięcie kredytu na 120 000 NOK.

Refinansowanie to nic trudnego

Ubieganie się o kredyt z opcją refinansowania nie jest bardziej skomplikowane niż ubieganie się o zwykły kredyt. Podstawowym warunkiem jego udzielenia jest jednak to, że zostanie on w całości lub w określonej części przeznaczony na spłatę starych zadłużeń.

Wybór banków, które oferują takie kredyty, jest bardzo szeroki. Warto dlatego skorzystać z pośrednika, który w imieniu klienta wyśle wnioski kredytowe i wybierze najkorzystniejszą ofertę. Banki oferują obecnie kredyty z opcją refinansowania długów nawet do 500 000 NOK z maksymalnym terminem spłaty do 15 lat. Większość z nich sama refinansuje stare długi – klient musi wypełnić jedynie tabelkę, w której wpisuje dane swoich zadłużeń.

Oto podstawowe wymagania, aby otrzymać kredyt z opcją refinansowania w Norwegii:
Wiek - Ukończone 20 lat
Meldunek - Zarejestrowany adres zamieszkania w Norwegii
Numer personalny - Wymagany jest stały numer personalny (fødselsnummer/personnummer)
- Nie można się ubiegać o kredyt z numerem tymczasowym (D-nummer)
Stały dochód - Należy przedstawić wstępne zeznanie podatkowe za ostatni rok (Skattemelding)
- Ostatni odcinek z pensji (lønnslipp) lub odcinek z NAV (potwierdzenie z systemu www.nav.no z zakładki Dine Utbetalinger) z tytułu sykepenger, dagpenger lub AAP
Reklama
Osoby mające pytania na temat kredytów w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna Multinor finans:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok