Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Finanse i kredyty

Młodzi Norwegowie nie chcą pracować w budownictwie

Redakcja

22 lutego 2014 06:30

Udostępnij
na Facebooku
12
Młodzi Norwegowie nie chcą pracować w budownictwie

Wraz z napływem Polaków i obywateli państw bałtyckich na norweskie place budowy, coraz mniejsza liczba młodych ludzi chce kształcić się w zawodach budowlanych i konstrukcyjnych.


Naukowcy przyznają rację Eirikowi Kornmo

Latem ubiegłego roku właściciel firmy murarskiej Eirik Kornmo zapoczątkował gorącą debatę o sytuacji w branży budowlanej. Wezwał wtedy młodzież norweską do niewybierania wykształcenia budowlanego ze względu na napływ dużej liczby imigrantów, którzy podkopują pozycję tej branży w Norwegii.

Kornmo stwierdził wtedy, że przyczyną, dla której coraz mniej młodych Norwegów kształci się w zawodach budowlanych jest imigracja zarobkowa. Teraz badania Instytutu badań społecznych (Institutt for samfunnsforskning) przyznają mu rację. Ich wyniki ukazują wyraźny związek pomiędzy liczbą przybywających do Norwegii imigrantów zarobkowych, a liczbą młodzieży podejmującą naukę w zawodach budowlanych.

- W okresie od roku 1995 do 2008 z powodu imigracji zarobkowej odsetek uczniów wybierających klasy o profilu budowlanym spadł o 21%. To bardzo dużo - mówi naukowiec Marianne Røed.

Wspólnie z kolegami, Idunn Bekke oraz Pålem Schøne, Røed przeanalizowała dane z lat 1995-2008. Naukowcy sprawdzali, ile osób ubiegało się o przyjęcie do klas o profilu budowlanym po szkole podstawowej, ile osób ukończyło dwuletnie kursy zawodowe w szkole średniej i ile osób dostało się na praktyki zawodowe. Porównali również sytuację w województwach z różnymi odsetkami imigrantów zarobkowych i sprawdzili, czy występują między nimi różnice.

Rezultaty były bardzo wyraźne:

- Liczba imigrantów zarobkowych na rynku pracy wpływa na wszystkie etapy kształcenia zawodowego: rekrutację do klas o profilu budowlanym, odsetek osób rezygnujących na etapie szkolnym i rezygnujących na etapie praktyk czeladniczych - mówi Røed.


 budowa
 Fot. NAVFAC/Flickr.com

 

To nie jest atrakcyjna praca

Główna hipoteza naukowców, mająca wyjaśnić to zjawisko jest taka, że uczniowie mają poczucie, iż kształcenie się w zawodach budowlanych nie ma sensu, skoro w branży tej panuje tak wielka konkurencja o miejsca pracy.

- Patrząc na to w ten sposób w sumie nie ma się co dziwić, że uczniowie intuicyjnie wyczuwają, że wybieranie takiej ścieżki zawodowej nie jest najlepszym pomysłem. Tym co zaskakuje jest jednak fakt, że młodzież ulega również przelotnym tendencjom, nie tylko trendom długotrwałym. Obserwujemy zmiany w ich nastawieniu z roku na rok.

Alternatywna hipoteza jest taka, że uczniowie uważają wybór zawodu budowlanego za mało atrakcyjny, gdyż pracodawcy poszukują mniejszej liczby praktykantów. Jednak wyniki badań, zwłaszcza analiza średniej ocen uczniów kształcących się w zawodach budowlanych, wskazują na to, że jest to raczej błędny trop.

- Gdyby najważniejszym czynnikiem wpływającym na małą popularność zawodów budowlanych było to, że pracodawcy chcą przyjmować mniejszą liczbę młodych na praktyki, należałoby oczekiwać, że średnia ocen uczniów pójdzie w górę, gdyż tylko osoby z najlepszymi ocenami miałyby szansę dostania się na praktyki. Tymczasem widzimy, że w tych rejonach, gdzie jest wielu imigrantów zarobkowych, uczniowie klas budowlanych mają średnio gorsze stopnie. Interpretujemy to w ten sposób, że najbardziej zmienia się po prostu samo nastawienie uczniów - wyjaśnia Røed.


 spawacz
 Fot. pixabay.com

 

Starzy imigranci boją się konkurencji

Z badania wynika też, że młodzież wywodząca się z rodzin imigrantów w większym stopniu ulega trendom tego typu, niż młodzież z rodzin norweskich.

– Dlaczego tak jest? Nie wiemy, ale możemy spekulować - mówi Røed. - Z badań międzynarodowych wynika, że imigracja zarobkowa wpływa w większym stopniu na sytuację na rynku pracy osób z rodzin imigrantów, niż pozostałych mieszkańców danego kraju. To ich pensje oraz szanse dostania pracy spadają najbardziej. To może być przyczyną, dla której Norwegowie z rodzin "starych" imigrantów bardziej obawiają się konkurencji ze strony nowych przybyszów.



Źródło: Klassekampen



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


marcin pawlak

23-02-2014 19:01

jasta masz racje ale podejrzewam tyczy sie to chyba jakies morze 50% .Ci co naprawde chcieli cos osiagnac to sie uczyli nawet tak jak ja po zawce rok tech. pozniej praca. Moj mistrz z praktyk wymagal to co ksiazka pisze, jak ma byc pion to pion a nie lekko po sikos, jak ma byc poziom to poziom na delikatny spadek , jak ma byc spadek to spadek w odpowiednim kierunku a nie przeciw spadek,.Takich instruktorow to szukac ze swieca. To byli mistrzowie, pamietam poprzednie firmy to wlasnie byli mistrzowie z praktyk gdzie tez to samo wymagali ale takich to mozna liczyc na palcach . Jestem hydraulikiem i wiem co mowie. Wielu moich znajomych co sa po fachu jeszcze nie opuscili Polski ,a z tego powodu ze mowia im wiecej tych prawdziwych opusci Polske to wiecej pracy dla nich. Juz wiekszosc osob chce aby rzad zroibil to co kiedys bylo , aby moc otworzyc firme min. jedno osobowa to potrzeba tytulu czeladnika, a wieksza to papier mistrzowski i mozna wziasc dodatkowo uczni. To by bylo ekstra , w tedy wroce do Polski , bedzie mniej konkurencji

marcin pawlak

23-02-2014 17:07

Zadziwiacie mnie z tego co wiem i widze , sprawdzcie jak norki robia , np. tommrer scianki nigdy nie maja 90stopni, sufity nigdy nie maja poziomu zawsze spadek minimalny, : plytkarze jak bym zamowil norka to po robocie kazal bym mu zwrocic co do grosza za spierdo... robote,a dodatkowo plytkarze idna na latwizne chodzi o zabudowe toalety kazdy producent wymaga dodatkowego stelarza i 2 plyty gpis. : Malarze - szpachlaz tez by kase zwracal za zla robote -pekniecia na laczeniu gipsow. : Hydraulicy - moga byc ale zawsze bym sie doczepil , elektryczy powiem ok , chciaz tak jak do hydraulikow tez bym cos znalazl .
A teraz info od Norka gdzie ojciec jest w rzadzie . Chodzi o wszystkie zawody budowlane problemy tego typu : Tommrer . wiekszosc obcokrajowcow w Norwegi robi to pierwszy raz Malarze podobnie Plytkarze tez , Hydraulicy mowi ok i elektrycy . Beda chcieli aby wszyscy obcokrajowcy mieli fagbrev- nic innego jak ukonczona szkola zawodowa z praktyka - ukonczony egzamin praktyka i teoria

robert taki

23-02-2014 11:29

jasta102 napisał:
PJo napisał:
W Polsce robi sie wszystko a raczej większość na wygląd
Tu przynajmniej z założenia stawia sie na technologie
Niejednokrotnie poprawiłem prace po rodakach ktorzy wykonali cos przepięknie na zewnątrz ale nie mieli pojęcia o tak podstawowej sprawie jak taśma przeciw myszą czy paro/wiatro izolacja

oj toś sobie naskrobał dzisiaj
tak polskich fachowców objechać
przecież oni wszystko wiedzą i są najlepsi na świecie
i wszędzie ich chcą i chwalą

w przeciwienstwie do ciebie niedojdo i nieudaczniku zyciowy

robert taki

23-02-2014 11:11

PJo napisał:
W Polsce robi sie wszystko a raczej większość na wygląd
Tu przynajmniej z założenia stawia sie na technologie
Niejednokrotnie poprawiłem prace po rodakach ktorzy wykonali cos przepięknie na zewnątrz ale nie mieli pojęcia o tak podstawowej sprawie jak taśma przeciw myszą czy paro/wiatro izolacja

miszcz PiJOk

robert taki

23-02-2014 11:09

Jasir napisał:
piepszysz jak potrzaskany, wyobraź sobie że oni chcą pracować,
prosta rada - przegonić polactwo z placów budów, bo nic dobrego z tego dla norweskiej młodzieży nie będzie,

buc...

Prz Jar

23-02-2014 00:04

W Polsce robi sie wszystko a raczej większość na wygląd
Tu przynajmniej z założenia stawia sie na technologie
Niejednokrotnie poprawiłem prace po rodakach ktorzy wykonali cos przepięknie na zewnątrz ale nie mieli pojęcia o tak podstawowej sprawie jak taśma przeciw myszą czy paro/wiatro izolacja

Michal Laks

22-02-2014 23:56

Taki juz u nas ch..y klimat',ze drogi i autostrady do dupy
A jakosc budownictwa w Norwegi?to oszczednosci na materiale raczej.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok