Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kredyty w Norwegii w 2020 roku – co warto wiedzieć? Finanse i kredyty
Materiał partnera 16 stycznia 2020
12:21

Kredyty w Norwegii w 2020 roku – co warto wiedzieć?

Skomentuj
Kredyt konsumencki charakteryzuje się tym, że możesz wziąć go na dowolny cel, np. na remont domu. / zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/fizkes
Jeżeli w 2020 roku planujesz wziąć kredyt gotówkowy w Norwegii, koniecznie sprawdź, jak go otrzymać oraz na co uważać. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane na forach internetowych z Norwegii pytania z perspektywy konsumenta, czyli: jak pożyczyć mądrze, tanio i najlepiej szybko.

Po pierwsze – czy ja w ogóle mogę wnioskować o kredyt gotówkowy?

Jakie wymagania musisz spełnić:
1.  posiadasz stały numer personalny (fødselsnummer)
2.  jesteś zameldowany w Norwegii
3.  skończyłeś 23 rok życia
4. twój dochód roczny to min. 220 000 NOK brutto z tytułu pracy

Warto wiedzieć:
 • Możliwe jest również uzyskanie kredytu przez osoby pobierające zasiłek rehabilitacyjny (AAP). 
 • O kredyt mogą również ubiegać się osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą.
 • Ważnym kryterium jest brak zarejestrowanego inkasso/betalingsanmerkning w systemach określających zdolność kredytową dla banków, jak BisNode czy Experian.

Spełniam wszystkie wymagania, hurra! Ale co dalej…? Wniosek kredytowy

Uzupełnienie formularza wymaga podania w odpowiednich polach niezbędnych bankowi informacji odnośnie: stanu cywilnego, miejsca zamieszkania w Norwegii, informacji o ewentualnych członkach rodziny, koszcie zakwaterowania, osiąganych dochodach czy posiadanych już pożyczkach i kartach kredytowych w Norwegii.

Co ważne, możesz wnioskować ze współkredytobiorcą – to znacznie zwiększy waszą zdolność kredytową.
REKLAMA
REKLAMA

Wniosek wypełniony – co zaoferuje mi bank w Norwegii?

Banki w Norwegii udzielają kredytów w kwocie od 5 000 do 500 000 NOK. Jeżeli skorzystasz z oferty pośrednika kredytowego, najprawdopodobniej otrzymasz kilka / kilkanaście ofert po wypełnieniu tylko jednego formularza. Daje to duże możliwości dla konsumenta. 

Kredyt konsumencki charakteryzuje się tym, że możesz się o niego ubiegać bez zabezpieczenia i wziąć go na dowolny cel. Okres spłaty rozciąga się od roku do 5 lat dla kredytów gotówkowych, okres spłaty powyżej 5 lat może być zaoferowany tylko w przypadku refinansowania innego kredytu.

Pamiętaj, że możesz się też spotkać z odmową banku. Ponownie możesz wnioskować za 6 miesięcy.

Wniosek wysłany, otrzymałem 10 ofert – którą wybrać?

Zwróć uwagę na konkretne parametry:
 •       Oprocentowanie nominalne (Nominell rente) – to jeden z ważniejszych czynników do odnotowania w trakcie rozważania oferty kredytowej. Wynika to z faktu, że nominell rente jest jednym z głównych kosztów w trakcie zaciągania kredytu. Im większa kwota kredytu, tym większe znaczenie ma oprocentowanie nominalne, ponieważ nawet niskie oprocentowanie może stanowić duże kwoty w trakcie całego kredytowania.
 •       Okres spłaty im dłuższy okres spłaty, tym mniejsza kwota miesięcznej raty. Przekłada się to jednak na wzrost całkowitego kosztu kredytu przy założeniu, że kredyt nie zostanie wcześniej spłacony. Krótki okres spłaty oznacza większy miesięczny koszt z tytułu rat, jednak całkowity koszt kredytu maleje.
 •       Miesięczna opłata bankowa (Termingebyr) opłata terminowa, która stanowi szacunkowe koszty związane z zarządzaniem pożyczką (obejmuje m.in. prowadzenie rachunku bankowego, wystawianie faktur). Opłata nazywana jest również opłatą administracyjną i wynosi zazwyczaj od 30 NOK do 70 NOK.
 •       Jednorazowa opłata dla banku (Etableringsgebyr) – koszt utworzenia kredytu. Jest to prowizja pobierana przez banki na początku kredytowania.
 •       Oprocentowanie rzeczywiste (Effektiv rente), jest wartością stanowiącą o całkowitym koszcie kredytu. Oprocentowanie rzeczywiste zawiera wszystkie koszty związane z kredytem, takie jak wcześniej wspomniany koszt utworzenia kredytu w banku, oprocentowanie nominalne, ewentualne ubezpieczenie czy inne koszty wynikające z obsługi zobowiązania.

Oferta kredytowa jest ważna do 30 dni od momentu złożenia wniosku w banku. Do ciebie należy decyzja, czy zechcesz skorzystać z oferty kredytowej. Do czasu złożenia, za pomocą BankID, elektronicznego podpisu na stronie banku, nie jesteś do niczego zobowiązany.

Kiedy korzystasz z pomocy doradcy finansowego, możesz liczyć na fachową pomoc i przedstawienie plusów i minusów każdej z ofert. Warto to zrobić, jeżeli nie orientujesz się w rynku finansowym. 

Jeżeli chcesz działać sam, skorzystaj z kalkulatora kredytowego. Kalkulator kredytowy pomoże ci obliczyć całkowitą kwotę kredytu, która obejmuje zarówno koszt utworzenia kredytu, miesięczne opłaty administracyjne, jak i należne odsetki w całym okresie kredytowania. Dodatkowo możesz pobrać harmonogram spłat.

Udało się – wybrałem ofertę kredytową z moim doradcą, czy warto ubezpieczyć mój kredyt?

Co prawda koszty składki ubezpieczeniowej zwiększają kwotę miesięcznej raty, ale warto zadać sobie pytanie, czy kiedy biorąc kredyt na długi okres, będę zawsze zdolny do pracy?
Co jeśli wydarzy się niespodziewany wypadek, który uniemożliwi nam spłatę zobowiązania? Jeśli będziesz przebywać na NAV (dagpneger, sykepenger, AAP) powyżej 30 dni, to w większości przypadków ubezpieczalnia spłaca za ciebie odsetki, a ty płacisz kapitał z miesięcznej raty.

Warto sprawdzić zakres ochrony kredytu i wtedy podjąć decyzję.

Otrzymałem list z Bisnode / Experian, czyli jak wygląda proces analizy mojego wniosku kredytowego przez banki?

Zostanie oceniona twoja zdolność kredytowa. 

Za każdym razem, kiedy instytucja finansowa pobierze informacje finansowe o tobie z Bisnode lub Experian, zostanie do ciebie wysłany list lub otrzymasz e-mail z potwierdzeniem na twój digipost. List zawiera informacje o tym, kto i kiedy pobrał informacje o zdolności kredytowej.
Kredyt wypłacony na konto, co powinienem jeszcze wiedzieć? 
 • Możesz odliczyć 23% poniesionego przez ciebie kosztu z tytułu odsetek oraz kosztu utworzenia kredytu.
 • Zaciągnięty kredyt możesz spłacić w każdej chwili częściowo lub całościowo.  Wystarczy użyć tego samego numeru konta i numeru KID, którego używasz do płacenia miesięcznych rat. Numer KID i numer konta banku możesz znaleźć na fakturze lub w bankowości internetowej (Nettbank / Min side na stronie banku).
 • W ciągu 14 dni możesz odstąpić od umowy kredytowej zawartej poza siedzibą banku, to jest online, za pomocą bankID.
 • Jeżeli miałbyś trudności w spłacaniu kredytu, bank może odroczyć raty nawet na 3 miesiące (avdragsfri periode). Wcześniej wymagany jest oczywiście kontakt z bankiem.
 • Notoryczne niepłacenie rat i brak kontaktu z bankiem mogą doprowadzić do sytuacji, w której pożyczkodawca wystąpi o roszczenie windykacyjne (inkassokrav).
 • Warto też pamiętać, że sam powrót do Polski nie rozwiąże twojego problemu dotyczącego spłaty kredytu zaciągniętego w Norwegii. Norweskie firmy windykacyjne – jak chociażby Lindorff – podejmują współpracę z komornikami poza granicami Norwegii, szukając każdej możliwości na odzyskanie pieniędzy.
 • Jeśli oprócz nowego kredytu posiadasz kilka innych pożyczek, zadłużenie na kartach kredytowych lub stare kredyty, które spłacasz już od kilku lat, możesz skorzystać z refinansowania. Dzięki temu łączysz wszystkie kredyty w jeden i spłacasz jedną stałą ratę. Dodatkowo zyskujesz czas poświęcany do tej pory na obsługę kilku pożyczek.
Mamy nadzieję, że przedstawione informacje są dla was pomocne i już wiecie, na co możecie liczyć w procesie kredytowym oraz jak otrzymać kredyt w 2020 roku.Aby uzyskać więcej informacji, np.:
  Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?
  Jak dokładnie czytać oferty banków?
  Jak poprawić swoją obecną sytuację kredytową?

Warto skontaktować się bezpośrednio z doradcą finansowym, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz będzie służył wsparciem w kontakcie z bankiem.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas