Konsumencki, samochodowy i „częściowy”. O tym warto pamiętać przy zakupie auta na kredyt

Kupno samochodu to niełatwa decyzja, która często wiąże się z kredytem. Warto pamiętać, że starsze samochody rządzą się innymi prawami - dla nich najlepszą opcją będzie ubezpieczenie częściowe i niżej oprocentowany kredyt samochodowy. MN
Klasyczne czy typowo „pod kierowców”?
Z drugiej strony, kredyt na samochód oznacza dodatkowe koszty: najdroższe ubezpieczenie (fullkasko) narzucane przez każdy bank. Ubezpieczenie AC to konieczność dla udzielających kredytu – jeśli auto zostanie skradzione lub ulegnie wypadkowi, kredytobiorca z łatwością mógłby stwierdzić, że auto kupione na kredyt samochodowy nie może być przez niego naprawione z powodu… braku środków finansowych. Tym samym zabezpieczająca pożyczkę ruchomość straciłaby na wartości, a bank nie wychodziłby na tym na plus.
Fullkasko to bez wątpienia największy minus kredytu samochodowego, który najczęściej odstrasza osoby mieszkające w Norwegii. Wiele z nich preferuje zamiast tego kupienie auta za gotówkę uzyskaną z kredytu konsumenckiego (forbrukslån). W przypadku tego „klasycznego” wariantu kredytowego nikt nie będzie sprawdzał, czy pieniądze zostały wydane na ten konkretny cel – można je przeznaczyć na auto lub na cokolwiek innego i, co najważniejsze, przeważnie ominąć wówczas punkt o fullkasko. Oprócz tego nie zajdzie konieczność dosyłania kopii kontraktu czy wykupienia AC – formalności wymaganych przez bank przy udzielaniu kredytu na samochód. Taki kredyt jest też dużo łatwiej otrzymać – banki, które wymagały od ubiegających się o kredyt na samochód poświadczenia o pobycie w Norwegii przez przynajmniej rok, od niedawna chcą, by okres ten wynosił minimum trzy, a w niektórych przypadkach nawet i pięć lat. Przy kredycie konsumenckim należy się jednak liczyć ze sporym mankamentem: wyższym oprocentowaniem.
Rozwiązanie pośrednie mogą być najlepsze
„Niepisane zasady”
Warto także pamiętać, że niższe oprocentowanie kredytu na samochód to tylko założenie. Sporo zależy od tego, jakim wkładem własnym dysponuje klient – im więcej jest w stanie zaoferować, tym niższy procent kredytu da mu bank. Część kupujących mówi, że to najlepsza opcja przy aucie za wyższe kwoty i sporym wkładzie własnym – kredyt na samochód oznacza wtedy przede wszystkim lepsze oprocentowanie i… spokojną głowę w razie wypadku czy kradzieży.
Kredyt na samochod (billån) zwykle oprocentowany jest na ok. 4,5% proc. Wysokość oprocentowania zależy jednak od wkładu własnego kredytobiorcy (im większy wkład własny, tym niższe oprocentowanie). Banki często mówią o 3 progach procentowych:
- 0 proc. wkładu (oprocentowanie ok. 5-6 proc.),
- 20 proc. wkładu (oprocentowanie ok. 4- 5 proc.)
- 35 proc. wkładu (oprocentowanie w granicach 3 proc., a czasami nawet niższe).
pn-pt: 8:00-18:00

To może Cię zainteresować