Jeszcze zdążysz uzyskać

certyfikat rezydencji podatkowej

Finanse i kredyty

Koniec norweskiej gotówki?

Udostępnij
na Facebooku
6
Koniec norweskiej gotówki?


Norwegowie chcą mieć pierwsze „bezgotówkowe” społeczeństwo.


Tylko 5% transakcji przeprowadzanych w Norwegii to operacje finansowe, w których używa się „żywej” gotówki. Od 2009 roku na przeprowadzanie transakcji za pomocą norweskich banknotów, Norwegia wydała 3,5 miliarda koron. Każda taka kolejna operacja „kosztuje" społeczeństwo siedem koron. Finans Norge uważa, że należy zrezygnować z używania tradycyjnych środków pieniężnych i skupić się na transakcjach elektronicznych.


– Wszystko wskazuje na to, że Norwegia jest na dobrej drodze by stać się społeczeństwem „bezgotówkowym”. Transakcje gotówkowe już teraz stanowią znikomy procent wszystkich dokonywanych płatności. Uważam, że spokojnie możemy sobie poradzić bez tradycyjnej gotówki – mówi Jan Digranes z Finans Norge. 

tradycyjne banknoty
foto: melfjorddagen.no


Dane z Nets og Finans Norge pokazują, że użycie kart płatniczych w operacjach finansowych nieustannie rośnie. W ciągu ostatniego półrocza przeprowadzono aż 743,8 miliony transakcji przy użyciu kart płatnicznych. W porównaniu z poprzednim rokiem zanotowano 8,6% wzrostu. Do 2020 roku, Norwegia ma się stać krajem zupełnie „bezgotówkowym”. Takie są plany rządu i Finans Norge. 


Większy zysk? 

– Gotówka gra coraz mniejszą rolę w norweskiej ekonomii. Bardzo wielu obywateli kupuje i płaci przez internet korzystając z urządzeń mobilnych – mówi Digranes. 

Digranes uważa również, że usuwając gotówkę z obiegu i skupiając się na transakcjach elektronicznych, Norwegowie mogą więcej zyskać. 

 – Sprawy związane z obsługą gotówki kosztują społeczeństwo podwójnie więcej niż kwestie odnoszące się do płatności elektronicznych. Eliminując gotówkę i zostając tylko przy bankowości elektronicznej można by było skuteczniej walczyć z przestępstwami finansowymi i tzw. praniem pieniędzy – dodaje Digranes.


płatność kartą
foto: flickr.com/twicepixNaiwny krok? 

Nie wszyscy jednak są tak optymistycznie nastawieni na zmiany. Guri Melby, polityk należący do partii Venstre uważa, że to co mówi Digarnes świadczy o jego naiwności. 

 To nieco naiwne myślenie. Przestępczość bankowa nie zniknie jeśli wycofamy z obiegu gotówkę. Nie trzeba być ekspertem żeby zaobserwować, że kryminaliści potrafią włamywać się na internetowe konta bankowe, podrabiać karty płatnicze czy kontrolować przelewy  mówi Melby. 


źródło: dn.no, nrk.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dariusz S

15-07-2014 12:49

Takich cichych Breivików jest tutaj więcej, sam znam kilku. Ja bym sam sobie na ich miejscu, dał nagrodę nobla za perfekcyjne inwigilowanie społeczeństwa.

Sławomir Rojewski

14-07-2014 22:44

w policyjnym państwie taki układ jest najlepszy,pełna kontrola nad mrówkami,zasuwasz, kupisz na lewo np fajki a skarbówka : gdzie masz te 200-250 koron ?Pełna kontrola.....no comments.Fajny kraj ale czasami beznadziejny,a najśmiejszniejsze jest to że Breivika nieupilnowali.Żenua

Brudny Harry

14-07-2014 21:27

czyli komuchy chcą już całkowicie kontrolować swoich niewolników :-/

Anders B

14-07-2014 20:21

Annette napisał:
ciekawe czym beda placic ludziom ktorzy pracuja na czarno kontener i koryto takim wiecej nie potrzeba, zapytajcie Ga... gabryjela czy gagatka {1 huk} szukał tu kiedys pracy za 4 sciany

kris ***

14-07-2014 20:10

PO PROSTU MASONERIA CHCE KONTROLOWAĆ CAŁY ŚWIAT MAŁYMI KROCZKAMI W NORWEGII ITD ITD POTEM CHIP RFID

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram