Finanse i kredyty
Koniec norweskiej gotówki?
6

Norwegowie chcą mieć pierwsze „bezgotówkowe” społeczeństwo.
Tylko 5% transakcji przeprowadzanych w Norwegii to operacje finansowe, w których używa się „żywej” gotówki. Od 2009 roku na przeprowadzanie transakcji za pomocą norweskich banknotów, Norwegia wydała 3,5 miliarda koron. Każda taka kolejna operacja „kosztuje" społeczeństwo siedem koron. Finans Norge uważa, że należy zrezygnować z używania tradycyjnych środków pieniężnych i skupić się na transakcjach elektronicznych.
– Wszystko wskazuje na to, że Norwegia jest na dobrej drodze by stać się społeczeństwem „bezgotówkowym”. Transakcje gotówkowe już teraz stanowią znikomy procent wszystkich dokonywanych płatności. Uważam, że spokojnie możemy sobie poradzić bez tradycyjnej gotówki – mówi Jan Digranes z Finans Norge.

foto: melfjorddagen.no
Dane z Nets og Finans Norge pokazują, że użycie kart płatniczych w operacjach finansowych nieustannie rośnie. W ciągu ostatniego półrocza przeprowadzono aż 743,8 miliony transakcji przy użyciu kart płatnicznych. W porównaniu z poprzednim rokiem zanotowano 8,6% wzrostu. Do 2020 roku, Norwegia ma się stać krajem zupełnie „bezgotówkowym”. Takie są plany rządu i Finans Norge.
Większy zysk?
– Gotówka gra coraz mniejszą rolę w norweskiej ekonomii. Bardzo wielu obywateli kupuje i płaci przez internet korzystając z urządzeń mobilnych – mówi Digranes.
Digranes uważa również, że usuwając gotówkę z obiegu i skupiając się na transakcjach elektronicznych, Norwegowie mogą więcej zyskać.
– Sprawy związane z obsługą gotówki kosztują społeczeństwo podwójnie więcej niż kwestie odnoszące się do płatności elektronicznych. Eliminując gotówkę i zostając tylko przy bankowości elektronicznej można by było skuteczniej walczyć z przestępstwami finansowymi i tzw. praniem pieniędzy – dodaje Digranes.

foto: flickr.com/twicepix
Naiwny krok?
Nie wszyscy jednak są tak optymistycznie nastawieni na zmiany. Guri Melby, polityk należący do partii Venstre uważa, że to co mówi Digarnes świadczy o jego naiwności.
– To nieco naiwne myślenie. Przestępczość bankowa nie zniknie jeśli wycofamy z obiegu gotówkę. Nie trzeba być ekspertem żeby zaobserwować, że kryminaliści potrafią włamywać się na internetowe konta bankowe, podrabiać karty płatnicze czy kontrolować przelewy – mówi Melby.
źródło: dn.no, nrk.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
8
15-07-2014 12:49
0
0
Zgłoś
14-07-2014 22:44
1
0
Zgłoś
14-07-2014 21:27
0
-1
Zgłoś
14-07-2014 20:21
1
0
Zgłoś
14-07-2014 20:10
3
0
Zgłoś