Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Finanse i kredyty

Banki tego pilnują. 5 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, gdy chcesz ubiegać się o kredyt konsumencki

Artykuł sponsorowany

29 kwietnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Banki tego pilnują. 5 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, gdy chcesz ubiegać się o kredyt konsumencki

BankID BankID

Potrzebujesz zastrzyku gotówki? Jedną z form finansowych jest kredyt konsumencki. Jego oferty mogą być jednak bardzo zróżnicowane. Dowiedz się, na co banki zwracają uwagę najbardziej.
Kredyt konsumencki może okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które na przykład chcą wyremontować dom, ale nie mają na to wystarczających środków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wzięły forbukslån, jeżeli rozsądnie przemyślą swoje finanse. Warto jednak wiedzieć, na co banki zwracają uwagę najbardziej.

Kredyt konsumencki - bankowa pożyczka gotówkowa na dowolny cel bez zabezpieczenia.

Zwróć uwagę na oprocentowanie

Czynnikiem, który ma największy wpływ na koszty kredytu, jest oprocentowanie. Kredyt konsumencki nie jest pożyczką z zabezpieczeniem (można go ubezpieczyć za dodatkową opłatą). W przypadku niespłacenia kredytu, kredytodawca nie będzie więc mógł dochodzić swoich roszczeń w formie np. własności prywatnych kredytobiorcy. Oprocentowanie pozostaje jedyną formą zabezpieczenia się banków. W konsekwencji odsetki kredytu konsumenckiego są wyższe niż na przykład odsetki kredytu samochodowego (billån). Jednak, jak mówi Justyna Muszyńska, Doradca finansowy w firmie Multinor, „przy kredycie samochodowym klienci muszą płacić wysokie ubezpieczenie auta, więc często, mimo wszystko, kredyt konsumencki opłaca się bardziej”.

Dlatego, rozważając wzięcie kredytu konsumenckiego, warto zasięgnąć porady profesjonalnego doradcy, który dobierze odpowiednią ofertę.

Banki patrzą na mnóstwo czynników, trzeba racjonalnie podejść do sprawy. Klienci składają wnioski np. o 500 000 koron na okres spłaty 3 lat. I nieważne już nawet, czy klient ma dzieci na utrzymaniu, żonę, jaką ma pracę, ile zarabia – bank podejdzie do tego w taki sposób, że nie potraktuje klienta poważnie. Mimo że klient w swoim przekonaniu jest w stanie spłacić tę kwotę w tak krótkim czasie, bo są to na przykład pieniądze na jakąś inwestycję, która szybko się zwróci, to lepiej we wniosku wpisać maksymalny okres – czyli 15 lat. ~Justyna Muszyńska, Doradca finansowy w Multinor

Im krótszy czas spłaty, tym wyższa rata

Tak jak oprocentowanie, okres kredytowania to bardzo ważna kwestia przy każdym kredycie konsumenckim. Zaproponowany przez bank albo samodzielnie wybrany czas spłaty kredytu konsumenckiego będzie miał duży wpływ na jego całkowity koszt. Istnieje zależność pomiędzy czasem spłaty a miesięczną ratą – im krótszy czas spłaty, tym wyższa rata. Staje się to najczęściej powodem, dla którego wiele osób preferuje dłuższy okres spłaty – tak aby miesięczne koszty były „w zasięgu ich portfela”. Dobrą opcją jest też, na wszelki wypadek, rozłożyć kredyt na więcej lat, niż potrzeba do faktycznej spłaty – z tego względu, że rata jest wówczas niższa, więc jak się komuś „powinie noga”, to koszty nie są aż tak wysokie. Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spłacić kredyt szybciej – wówczas całkowity koszt okaże się mniejszy, a klient zaoszczędzi na odsetkach, ponieważ spłaca je tylko do momentu aktywnego kapitału.

Masz Inkasso? Zapomnij o kredycie

Praktycznie wszyscy kredytodawcy w Norwegii w trakcie rozpatrywania wniosku o kredyt konsumencki zwracają uwagę na rejestr dłużników. Dotyczy to przede wszystkim otwartych spraw windykacyjnych. Jeżeli ktoś znajduje się na liście dłużników, jego wniosek o kredyt nie zostanie pozytywnie rozpatrzony, ponieważ pozostałe do spłacenia długi podwyższają ryzyko kredytowe banku. Klient musi więc uporządkować zaległe należności przed ubieganiem się o kredyt konsumencki.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Stałe dochody działają na korzyść

Oprócz sprawdzania zdolności kredytowej, większość banków zwraca uwagę na stałe dochody klienta. Jedni kredytodawcy będą chcieli, aby wskazać takie dochody, które pozwolą na uregulowanie comiesięcznych kosztów kredytu. Dla innych z kolei liczy się dochód brutto. Dlatego warto realnie ocenić możliwości spłaty kredytu. Jeśli jednak bank stwierdzi, że wnioskodawca nie posiada wystarczających dochodów, może to oznaczać, że taka osoba powinna na nowo rozważyć wysokość kwoty kredytu i czas jego spłaty

Ważne:

– Jeżeli bank odmówi udzielenia kredytu, klient ze złożeniem kolejnego wniosku musi poczekać minimum 3 miesiące.

– Po drugie, jeżeli bank nie zgodzi się na kwotę kredytu, jaką chce klient, to zaoferuje tyle, na ile, według banku, dana osoba może maksymalnie liczyć.

Dodatkowe dochody to bardzo istotna kwestia. Oczywiście poświadczone odpowiednimi dokumentami. Klienci mogą osiągać dodatkowe dochody z tytuły wynajmu pokoi czy całych mieszkań, wynajmu samochodu, dodatkowych prac. Dochodem takim jednak nie mogą być żadne zasiłki.
~Justyna Muszyńska

Wiek też ma wpływ na wniosek

Wymagania kredytowe dotyczące wieku mogą się bardzo różnić. Przede wszystkim należy być pełnoletnim. Jednakże są też banki, które wymagają ukończenia wieku 20. lub nawet 25 lat. Dlatego warto wybierać oferty kredytowe skierowane do danego przedziału wiekowego. Istnieje także maksymalna granica wieku, do którego można wziąć kredyt.

W zależności od banku jest to zazwyczaj 70 lat. Więc jeśli klient ma 65 lat , a ubiega się o kredyt na 15 lat, to go nie otrzyma. W takim wypadku może wziąć tylko na 5 lat. ~Justyna Muszyńska

Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok