Edukacja
Szkoły w Afryce lepsze niż w Norwegii?
5

Somalijczycy mieszkający Norwegii są niezadowoleni z norweskiego szkolnictwa. Wysyłają dzieci do szkół w Somalii, Kenii, Egipcie i Wielkiej Brytanii.
Dzieci pochodzenia somalijskiego są wysyłane do innych szkół przez swoich rodziców. Powody są proste: rodzice są niezadowoleni z norweskiego szkolnictwa i martwią się, że dzieci nie uczą się w Norwegii tyle ile potrzeba.
- To temat powtarzający się wśród wszystkich, z którymi rozmawialiśmy. Rodzice doświadczają często, że ich dzieci są postrzegane za słabych uczniów, dlatego, że mówią gorzej po norwesku niż rówieśnicy. Rodzice martwią się, że ich dzieci nie otrzymują dość wyzwań w Norwegii - mówi Hilde Lidén z Instytutu Badań Społecznych.

wikipedia.org
Jest ona jednym z autorów raportu „Dorastanie transnacjonalne", który zostanie przedstawiony w 9 kwietnia na seminarium w Oslo. Badacze zebrali w raporcie powody, dla których dzieci imigrantów wyjeżdżają na dłużej za granicę.
Religijne wychowanie
Fenomen ten można zaobserwować zwłaszcza w środowiskach somalijskich w Norwegii. Jest także popularny wśród Irakijczyków i Pakistańczyków. W momencie badania prawie 200 zarejestrowanych w Norwegii dzieci somalijskiego pochodzenia przebywało w Somalii. Najczęściej wysyłane zostają do Puntland i Somaliland na północy kraju, gdzie jest względnie bezpiecznie.

Utenriksdepartementet UD/flickr.com
„Uważają, że system edukacyjny w Kenii, Wielkiej Brytanii i Egipcie jest lepszy od norweskiego" - możemy przeczytać w raporcie. Zamieszczono w nim cytaty rodziców i dzieci, które rzeczywiście tak twierdzą.
Lidén podkreśla, że często istnieją inne powody pobytu dzieci za granicą niż tylko edukacja. Wśród nich jest pragnienie podarowania dzieciom odpowiedniego wychowania religijnego i kulturalnego.
Ucieczka przed kontrolą państwa
Dla niektórych motywacją może być także uniknięcie kontroli barnevernet i kontroli.
Minister ds. dzieci, Solveig Horne, ostrzega, że chciałaby dać barnevernet możliwość przejęcia opieki za dzieci, które są zarejestrowane w Norwegii, ale są zmuszone do wyjazdu za granicę.

wikipedia.org
- To niepokojące, że dzieci są wysyłane z powrotem do kraju, z którego ich rodzice uciekli. Jeśli dzieci zmuszone są do wyjazdu, czego przykłady widzimy w raporcie, można uznać to za zaniedbanie - mówi Solveig Horne.
Czy nie wystarczyłoby odpowiednie przygotowanie dzieci w domu, nauczenie ich kultury i religii swojego kraju?
Źródło: aftenposten.no, abcnyheter.no, imdi.no; zdjęcie frontowe: hdptcar/flickr.com
To może Cię zainteresować
13
10-04-2014 08:36
4
0
Zgłoś
09-04-2014 20:28
2
0
Zgłoś
09-04-2014 20:19
0
0
Zgłoś
09-04-2014 11:03
0
-3
Zgłoś