Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Edukacja

Przenosisz się do Norwegii z dzieckiem? To powinieneś wiedzieć o norweskiej szkole

Iga Jaruszewska

03 lipca 2017 08:56

Udostępnij
na Facebooku
4
Przenosisz się do Norwegii z dzieckiem? To powinieneś wiedzieć o norweskiej szkole

Wszystkie dzieci, które przebywają na terenie Norwegii powyżej trzech miesięcy, mają prawo i obowiązek chodzenia do szkoły. Fot. fotolia - royalty free

Jedną z największych trosk dla osób, które przeprowadzają się do Norwegii z rodziną, jest edukacja ich dzieci. Rodzice zastanawiają się, jak wygląda norweski system szkolnictwa, czy można uczyć się języka w specjalnym trybie albo jak przenieść dziecko do grunnskole. W artykule rozwiewamy te i wiele innych wątpliwości.
Dla osób, które przeprowadzają się do Norwegii z rodziną, często dużym zmartwieniem jest edukacja ich dzieci. Wielu rodziców zastanawia się, do jakiej szkoły posłać dziecko, martwią się też, dzieci czy poradzi sobie ono z nauką w obcym języku. Dlatego, przed wyjazdem warto zapoznać się ze strukturą szkolnictwa w Norwegii.

Kto w Norwegii musi chodzić do szkoły?

Wszystkie dzieci, które przebywają na terenie Norwegii powyżej trzech miesięcy,
mają prawo i obowiązek chodzenia do szkoły. Jeśli dziecko jeszcze nie przebywa w kraju przez okres trzech miesięcy, ale istnieje prawdopodobieństwo, że czas pobytu będzie dłuższy, to ma ono prawo, by uczęszczać do szkoły.

Jak wygląda system szkolnictwa?

Dzieci od 1. do 5 roku życia dzieci mogą uczęszczać do przedszkoli, które są dobrowolne i odpłatne. Obowiązkiem szkolnym objęci są natomiast uczniowie od 6. do 15 roku życia, czyli przez okres 10-ciu lat, który spędzają w tzw. grunnskole. Dzieci rozpoczynają szkołę w sierpniu w tym samym roku kalendarzowym, w którym kończą sześć lat.

Grunnskole obejmuje 10 klas i dzieli się na tzw. barneskole (dzieci w wieku 6 - 12 lat, odpowiednik polskiej szkoły podstawowej) i ungdomsskole (13 - 15 lat, odpowiednik gimnazjum). Grunnskole jest obowiązkowe i bezpłatne. Dzieciom w klasach 1 - 4 (6 - 9 lat) przysługuje również SFO (Skolefritidsordning), czyli odpłatne zajęcia przed i po szkole, podobne do świetlicy.

Osoby, które ukończyły edukację podstawową, mają prawo do dalszej nauki w 3-letniej szkole średniej (videregående skole). Nauka w szkole średniej jest jednak dobrowolna i, podobnie jak w barneskole, bezpłatna.

Prawo do specjalnego trybu nauczania

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają prawo do specjalnego trybu nauczania języka norweskiego, języka ojczystego (morsmålsopplæring) oraz lub jednocześnie dwujęzycznego nauczania innych przedmiotów (tospråklig fagopplæring) w sytuacji, w której nie posiadają one wystarczającej znajomości języka norweskiego, aby nadążyć za normalnym trybem nauczania. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które dopiero przybyły do Norwegii i tych, które ze względu na zagraniczne pochodzenie mają ograniczoną znajomość języka norweskiego.

Zajęcia z języka powinny trwać do momentu, w którym uczeń będzie w stanie bez problemu uczestniczyć w regularnych lekcjach. Zaraz po przybyciu do Norwegii dzieci mogą uczestniczyć w tzw. velkomstklasse.

Velkomstklasser to intensywne zajęcia języka norweskiego dla uczniów klas 1-10. Odbywają się w grupach w wybranych szkołach na terenie gminy. Tego typu zajęcia dedykuje się dzieciom, które mają przenieść się do norweskiej szkoły.

Nauka w dwóch językach (tospråklig fagopplæring) odbywa się podczas normalnych zajęć. Polega na nauce przedmiotów szkolnych w obu językach (norweskim i polskim). Dziecko otrzymuje pomoc dwujęzycznego nauczyciela, który pomaga w zrozumieniu materiału i w komunikacji.

Nauka w ojczystym języku (morsmålsopplæring) może odbywać się w innej szkole niż w tej, do której dziecko uczęszcza. Grupą docelową takiej nauki są uczniowie grunnskole i videregående skole. Aby takie zajęcia mogły się odbywać, gmina musi zatrudnić odpowiednią kadrę nauczycielską.

Warto dodać, że każda szkoła może wybrać sposób organizacji nauki języka dla nowo przybyłych uczniów z prawem do specjalnego trybu nauczania. Takie zajęcia mogą odbywać się w osobnych grupach, klasach albo szkołach. Szkoła ma obowiązek zbadać i ocenić znajomość języka norweskiego ucznia, by zapewnić mu jak najlepszą pomoc. Specjalny tryb nauczania norweskiego oznacza także zwiększoną liczbę godzin nauczania tego języka.

Uczniowie klas od 1-10 mają również prawo do pomocy w nauce. Uczestnictwo w tych zajęciach jest dobrowolne.

Szkoły polonijne w Norwegii

W Norwegii nie ma polskich szkół kształcących uczniów przez pięć dni w tygodniu w języku ojczystym. Istnieje jednak kilka placówek oferujących wykształcenie uzupełniające lub weekendowe zajęcia w języku polskim. Listę takich szkół można znaleźć na stronie Ambasady RP w Oslo.

Warto rozpocząć naukę wcześniej

Warto pamiętać, że im wyższy poziom znajomości języka norweskiego dziecko osiągnie przed przeprowadzką, tym łatwiej i szybciej zintegruje się z innymi uczniami w szkole, a już na miejscu – straci mniej czasu, który będzie musiało poświęcić na zdobywanie właściwych kompetencji językowych, np. w velkomstklasse.

Oczywiście, nie zawsze nauka norweskiego przed wyjazdem jest możliwa – warto jednak wyposażyć dziecko choćby w elementarną znajomość języka, by nie narazić go na całkowitą „głuchotę” w nowym środowisku, opóźniając jego dobrego funkcjonowania w szkole. W Internecie można znaleźć wiele bezpłatnych materiałów i aplikacji do nauki norweskiego. Część z nich można z powodzeniem wykorzystać do wspólnej nauki z dzieckiem.

O darmowych aplikacjach do nauki języka norweskiego pisaliśmy TUTAJ.

Należy jednak wspomnieć też o drugiej stronie medalu: dzieci bardzo szybko osłuchują się z nowym językiem. Po początkowym stresie i strachu związanymi ze zmianą szkoły i języka wykładowego, rozpocznie się proces adaptacji. Bardzo pomocny w nim będzie kontakt z norweskojęzycznymi dziećmi, który można zainicjować np. poprzez wspólną zabawę czy spotkanie po zajęciach. Z dydaktycznego punktu widzenia natomiast niekorzystne może okazać się towarzystwo innych polskich uczniów w szkole, które czasami owocuje tworzeniem się grupek językowych, co nie sprzyja nauce języka.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Jak przenieść dziecko do norweskiej szkoły?

Jeśli dziecko przeprowadza się do Norwegii, a przed wyjazdem nie uczęszczało do norweskiej szkoły, należy skontaktować się z urzędem gminy lub bezpośrednio ze szkołą, w której miałoby się uczyć. W tym celu najpierw powinno ustalić się placówkę rejonową (skolekrets) i znaleźć najbliżej położoną od miejsca zamieszkania szkołę. By określić skolekrets, można skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek dostępnych na stronach niektórych gmin (np. Oslo, Trondheim, Bergen), które pomagają odnaleźć najbliższe barneskole i ungdomsskole. W przypadku grunnskole szkoła powinna znaleźć miejsce dla ucznia albo we własnej placówce, albo w innej, również położonej blisko miejsca zamieszkania.

WAŻNE: Podczas wizyty w szkole lub urzędzie gminy do wypełnienia podania o przyjęcie do szkoły potrzebny będzie norweski numer personalny (fødselsnummer) dziecka oraz rodziców (opiekunów).

źródła: oslo.kommune.no, bergen.kommune.no, nyinorge.no, blog.norint.eu, pomoc-w-norwegii.com, pracaizycie.pl
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


mika23

09-01-2022 23:31

podpinam się pod to pytanie

Marta Głuc

27-11-2018 15:35

Witam serdecznie. Jak jest w przypadku dziecka, które kończy 8 klasę w Polsce, czyli ma 15 lat? Czy pójdzie do gimnazjum w Norwegii? Czy już musi iść do średniej szkoły? Oczywiście nie potrafi mówić po norwesku.

CYPIS7

04-07-2017 08:26

Mala korekta gimnazjum jest na poziomie polskiej podstawowki

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram