Edukacja
Polskie dziecko w norweskiej szkole
32

Każdy rodzic chce zadbać o jak najlepszą edukację swojego dziecka. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji o nauczaniu dzieci imigrantów w Norwegii.
Podstawowe formalności
Podstawowym prawem edukacji jest umożliwienie dziecku do uczęszczania do szkoły, która jest jak najbliżej domu.
Szkoły norweskie, podobnie jak polskie, są podzielone na rejony (skolekretser), dlatego przed zapisaniem dziecka do szkoły trzeba upewnić się do jakiej szkoły należy nasza dzielnica.
Po sprawdzeniu rejonu, możemy zapisać nasze dziecko do szkoły. Może się to odbyć na dwa sposoby: poprzez wypełnienie podania w Internecie (na stronie kommunen), lub osobiście w szkole lub urzędzie kommunen. Do wypełnienia podania będzie nam potrzebny przede wszystkim norweski numer osobowy (fødselsnummer) dla dziecka oraz rodziców.

wikipedia.org
System edukacji
Szkoła podstawowa w Norwegii jest bezpłatna. Wszystkie dzieci, które przebywają w Norwegii dłużej niż 3 miesiące, mają prawo i obowiązek chodzenia do norweskiej szkoły podstawowej.
Dzieci od pierwszego do piątego roku życia mogą uczęszczać do przedszkola. Przedszkola są dobrowolne i płatne.
Dzieci mające 6- 15 lat chodzą do grunnskole. W grunnskole jest 10 klas. Grunnskole jest obowiązkowe i dzieli się na tzw. barneskole (6-12 lat, odpowiednik polskiej szkoły podstawowej) i ungdomsskole (13- 15 lat, odpowiednik polskiego gimnazjum). Wszystkie dzieci mają prawo i obowiązek uczęszczać do grunnskolen. Grunnskolen jest darmowe. Dzieciom w klasach 1- 4 (6-9 lat) przysługuje SFO (Skolefritidsordning) - są to płatne zajęcia przed i po szkole, podobne do świetlicy.

MN
Od ósmej klasy uczniowie dostają oceny szkolne. Dziesiąta klasa kończy się egzaminem.
Następnie uczniowie mają prawo chodzenia do szkoły średniej, ale nie jest to obowiązkiem. Szkoła średnia jest darmowa w Norwegii.
Kalendarz szkolny
Rok szkolny zaczyna się w Norwegii nieco wcześniej niż w Polsce. Norwescy uczniowie idą do szkoły już w sierpniu (w 2 lub 3 tygodniu miesiąca). Zakończenie roku odbywa się w połowie czerwca.
Ferie i dni wolne również są nieco inne. Uczniowie w Norwegii mają ferie jesienią, zimą, oraz ferie wielkanocne, które są najdłuższe. W Norwegii dniami wolnym od szkoły jest również Święto Pracy, Wniebowstąpienie Pańskie i Zielone Świątki (w 2015 są to 1, 14 i 25 maja).
Kalendarze szkolne można znaleźć między innymi na stronach kommunen.

wikipedia.org
Nauka języków
Uczniowie, którzy mówią innym językiem niż norweski lub saamski, mają prawo do dodatkowej nauki języka norweskiego. Zajęcia z języka powinny trwać do momentu aż uczeń będzie w stanie uczestniczyć w bez problemu w normalnych lekcjach. Szkoła ma obowiązek zbadać i ocenić znajomość norweskiego, po to, aby zapewnić uczniowi jak najlepszą pomoc.
Uczniowie mają również prawo do nauki w ojczystym języku (morsmålsopplæring), lub do nauki w dwóch językach (tospråklig fagopplæring). Taka sytuacja dotyczy dzieci, które dopiero przybyły do Norwegii i dzieci, które ze względu na pochodzenie z mniejszości mają ograniczoną znajomość języka norweskiego.
Zaraz po przybyciu do Norwegii dzieci powinny uczestniczyć w velkomstklasse.
Velkomstklasser to intensywne zajęcia z języka norweskiego. Są one w grupach. Odbywają się przed przeniesieniem ucznia do norweskiej szkoły. Zajęcia te są oferowane dla uczniów z klas 1-10 z całego terenu komunnen i odbywają się w wybranych szkołach.

wikipedia.org
Tospråklig fagopplæring odbywa się podczas normalnych zajęć. Polega na nauce przedmiotów szkolnych w dwóch językach. Dziecko otrzymuje pomoc dwujęzycznego nauczyciela, który pomaga w zrozumieniu materiału i w komunikacji.
Morsmålsopplæring może odbywać się w innej szkole, niż w tej do której uczęszcza dziecko. Grupą docelową takiej nauki są uczniowie grunnskole i videregående skole. Aby takie zajęcia mogły mieć miejsce, kommune musi mieć odpowiednią kadrę nauczycielską. Najlepiej jest skontaktować się z kommunen (w przypadku grunnskolen) lub fylkeskommunen (videregående skole) aby otrzymać odpowiednią pomoc.

commons.wikimedia.org
Zajęcia wyrównawcze
Od sierpnia 2014 wszyscy uczniowie z klas 1-10 grunnskole mają prawo do korepetycji (leksehjelp). Korepetycje są dobrowolne, kommune ma obowiązek zapewnić taką pomoc. Kommune musi zapewnić uczniom odpowiednie warunki i pomóc w opanowaniu materiału nauczanego w szkołach.
Każda klasa w grunnskole powinna mieć minimum 1 godzinę korepetycji w tygodniu. Korepetycje nie są płatne.
Źródła: utdanning.no, mor smal.no, drammen.kommune.no, udir.no, nafo.hioa.no, minskole.no, nyinorge.no, hib.no, snl.no
Zdjęcie źródłowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
13
07-11-2018 02:05
0
0
Zgłoś
06-11-2018 21:51
0
-4
Zgłoś
23-03-2017 12:02
2
0
Zgłoś
23-03-2017 07:55
0
-1
Zgłoś
23-01-2017 18:39
0
0
Zgłoś
23-07-2016 21:26
0
-1
Zgłoś
23-07-2016 13:46
0
-22
Zgłoś
23-06-2015 21:45
3
0
Zgłoś