Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polski jest ważny w Norwegii, a w Polsce... Edukacja

Polski jest ważny w Norwegii, a w Polsce...

2
Skomentuj

...coraz popularniejszy staje się norweski.
Wczoraj pisaliśmy o tym, że norweskie przedsiębiorstwa i firmy potrzebują pracowników z umiejętnością języka polskiego. Z kolei język norweski staje się coraz popularniejszy na polskim rynku pracy, gdzie przybywa norweskich firm lub przedsiębiorstw związanych w jakiś sposób z tym krajem.

- Uczę się norweskiego, bo widzę, że jest atutem na rynku pracy. Chcę podróżować do Skandynawii, dlatego też może mi się przydać - mówi Maria, która pisze pracę magisterską na Uniwersytecie Gdańskim. - Dla mnie ten język jest dość trudny, trudniejszy niż angielski, ale łatwiejszy niż niemiecki.

- Ja mam po prostu potrzebę, by uczyć się czegoś, a lubię języki. Norweski mogę wykorzystać w pracy w Norwegii lub w Polsce - mówi Łukasz, który pracuje w ośrodku dla osób niepełnosprawnych.

nauka języka norweskiego
wikipedia.org


Trzeba przyznać, że praca, która w Polsce stała się tanim towarem ostatnimi czasy, jest największym argumentem przy planowaniu swojego kształcenia. Niestety, podobnie jak w Norwegii, wybory młodzieży nie przystają do wymogów rynku. Jednak ludzie studiujący lub absolwenci wyższych uczelni zaczynają rozumieć, co warto umieć, by znaleźć lepszą pracę.


- Większość moich uczniów chce poprawić swoją pozycję podczas poszukiwań pracy. Na razie pracują w miejscach, które nie do końca im odpowiadają. Przychodzi sporo osób z branży turystycznej - w Gdańsku jest teraz zatrzęsienie Norwegów. Wielu oczekuje, że dzięki językowi będą uznani za wartościowszego pracownika i dostaną podwyżkę. Mają naprawdę sporo determinacji - opowiada lektorka języka norweskiego z gdańskiej szkoły.

By znaleźć pracę, warto znać co najmniej dwa języki. Podstawą powinien być język angielski. Nad drugim językiem warto się zastanowić. Przydatne będzie zadanie sobie paru pytań: Czy chcę mieszkać i pracować w Polsce? W jakim regionie? Jakie zagraniczne firmy dominują w moim regionie? Z jakim krajem lub krajami Polska zacieśnia współpracę gospodarczą? Jeśli marzymy o pracy za granicą, nauka języka powinna być dla nas podstawą.

Norwegia i Szwecja
obraz: Deviantart - przeróbkaEgzotyka języka


Języka można się oczywiście uczyć także z sympatii do danego kraju czy kultury.
Szymon, który studiuje skandynawistykę w Gdańsku, wybrał linię norweską. Dlaczego spodobał mu się akurat ten język?

- Najbardziej egzotyczny ze skandynawskich, duński jest prawie jak niemiecki, a szwedzkiego można się wszędzie uczyć, norweskiego najtrudniej.

Jednak język norweski, choć nadal względnie niszowy, jest coraz częściej oferowany w szkołach językowych, ze względu na jego wzrastającą popularność.
- Norweski może być coraz popularniejszy, ponieważ, niestety, coraz więcej Polaków jeździ do Norwegii - mówi Szymon. Uważa on, że norweski raczej nie może być atutem na polskim rynku pracy.

- Może przydać się w wąskim gronie pracodawców współpracujących z Norwegią i szukających tłumaczy lub osób znających norweski. Ale generalnie raczej nie.

rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna
wikimedia.orgLepsze praca, lepsze zarobki...


Agata, która pracuje w firmie informatycznej związanej z Norwegią ma jednak inne zdanie na ten temat.


- Chciałabym się nauczyć norweskiego, bo byłby mi bardzo przydatny w pracy obecnej i pewnie przyszłej, brzmi intrygująco i pochodzi z pięknego kraju fiordów i kotów norweskich... - mówi Agata.

Karina, która jest farmaceutką liczy na większe zarobki w Norwegii.

- Chcę zarabiać dużo pieniędzy, pracując w zawodzie. Chcę stworzyć swój sukces sama od początku, jak nie wyjdzie Norwegia, to będą Niemcy. Ogółem „lecę na kasę" i przygodę życia, od podstaw do perfekcji - śmieje się Karina.


Norweski w top 10


ESKK jest firmą zajmującą się nauczaniem na odległość. Według jej statystyk coraz więcej osób decyduje się na naukę języków skandynawskich. W 2002 roku na liście top 10 języków firma zanotowała tylko szwedzki. Obecnie aż trzy języki skandynawskie znajdują się w najpopularniejszej dziesiątce, wśród nich norweski. Może niedługo wyprze nadal popularny w szkołach niemiecki?


Wykorzystane źródła: natablicy.pl; zdjęcie frontowe: Daniel Flathagen/flickr.com

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jura gładysz
jura gładysz 21-05-2014 13:02

Znajomość języka jest bardzo ważna jest nas tutaj tylu polaków że wypada dostosować się do panójących warunków ikke sant

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
aa aa
aa aa 21-05-2014 08:08

Kto norweski zna ten krola ma!!

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas