Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Edukacja

Norweskie roboty idą do szkoły. Mają pomóc ciężko chorym dzieciom

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

17 września 2016 07:04

Udostępnij
na Facebooku
Norweskie roboty idą do szkoły. Mają pomóc ciężko chorym dzieciom

AV1 to norweski robot, który ma pomagać chorym dzieciom w uczestniczeniu w szkolnych zajęciach wikimedia.org - Noisolation.com - Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

AV1 to robot do zadań specjalnych. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi, kamerze i głośnikowi urządzenie może pomóc najmłodszym, którzy nie mają możliwości uczenia się wraz ze swoimi rówieśnikami w szkolnej ławce.
Nowe technologie stają się coraz częstszą częścią norweskiej codzienności. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można również walczyć z wykluczeniem – tak uważają pomysłodawcy norweskiej kampanii „No Isolation” (pol. „Stop wykluczeniu”), która za cel stawia sobie walkę z odsunięciem od życia społecznego osób, które ze względu na ciężką chorobę są uziemione w domu lub w szpitalu. Z tej szlachetnej idei narodził się pomysł na stworzenie robota, mogącego zastępować dziecko niemające fizycznej możliwości, żeby przyjść do szkoły i zdobywać wiedzę wraz ze swoimi kolegami z ławki.

Robot w klasie

Uroczy, biały robot stworzony specjalnie w tym celu ma zaledwie 26 cm i waży prawie kilogram. W jego głowę wmontowano kamerę, mikrofon i mały głośnik. Urządzenie jest wyposażone w szybki dostęp do internetu, a jego ruchami można sterować za pomocą specjalnej aplikacji, którą dziecko może zainstalować na tablecie. Dzięki temu nieobecny uczeń może na bieżąco śledzić wszystko, co dzieje się w klasie.

Co ciekawe, robot może również „podnosić rękę”. Chęć zabrania głosu urządzenie sygnalizuje palącą się na głowie świecącą lampką.
Kampania „No Isolation” jest pomysłem Telia Norge. Przy realizacji projektu współpracowali badacze z Uniwersytetu w Oslo oraz naukowcy ze szpitali w Trondheim i Nesodden.

„Nie” dla samotności i izolacji w czterech ścianach

W Norwegii ponad 6000 przewlekle chorych dzieci, które nie mogą regularnie uczestniczyć w szkolnych zajęciach. Dzięki pomocy przyjaznego robota chorujący uczniowie nie tylko będą mieli szansę zdobyć wiedzę, ale również poczują się ważną i aktywną częścią swojej klasy.

AV1 będzie dostępny już od tej jesieni. Pomysłodawcy akcji twierdzą, że na takiego robota będzie stać każdą norweską rodzinę. Koszty takiego zakupu ma częściowo pokryć Telia. Urządzenie będzie można również wynająć.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok