Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Edukacja

Jak aplikować na studia w Norwegii?

konstancja@mojanorwegia.pl

09 listopada 2015 14:12

Udostępnij
na Facebooku
Jak aplikować na studia w Norwegii?

fotolia.com - royalty free

Terminy zgłoszeń, zasady aplikowania i wymagania, które trzeba spełnić – wszystko o tym, jak dostać się na studia w Norwegii. Najlepiej zabrać się za to już teraz.

Terminy zgłoszeń na studia

Zapisy na studia licencjackie w Norwegii rozpoczynają się 1 lutego. Jako studenci z zagranicy powinniśmy zgłosić swój udział w rekrutacji do 1 marca. Można tego dokonać rejestrując się na następującej stronie: https://sok.samordnaopptak.no/SW.

Wnioski składamy na maksymalnie 10 kierunków, które zaznaczamy w odpowiedniej kolejności – od tego, na którym zależy nam najbardziej, do tego, na którym zależy nam najmniej (kolejność można zmienić do 1 lipca).

20 marca to ostateczny termin przesłania dokumentów do uniwersytetu (lub uniwersytetów), na którym chcemy studiować. Do 1 lipca dosyłamy te dokumenty, które poświadczają ukończenie szkoły (np. świadectwo maturalne).

20 lipca zostajemy poinformowani czy dostaliśmy się na któryś z kierunków. Po otrzymaniu informacji o przyjęciu na daną uczelnię musimy potwierdzić, że nadal chcemy tam studiować. Poza tym, od 20 lipca możemy także aplikować na te kierunki, na których zostały jeszcze wolne miejsca.

Wymagana znajomość norweskiego i angielskiego

Norweskie uniwersytety oferują bardzo niewiele kierunków studiów pierwszego stopnia, na których językiem wykładowym jest angielski. Dlatego podstawowy wymóg w procesie rekrutacji to biegła znajomość norweskiego potwierdzona pozytywną oceną z egzaminu Trinn 3 lub Bergenstest.

Oprócz zaświadczenia o zdanych testach, podczas rekrutacji należy również dostarczyć:
- świadectwo ukończenia szkoły średniej,
- świadectwo maturalne,
- dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego (oceny z ostatnich 7 lat nauki w szkole, zaświadczenie, że w liceum uczyliśmy się tego języka na poziomie rozszerzonym lub zdaliśmy jeden z egzaminów: FCE, CAE, CPE, IELTS lub TOEFL).

Dostarczyć musimy zarówno kopie oryginalnych dokumentów, jak i ich przysięgłe tłumaczenia. Dokumenty powinny być przetłumaczone na język norweski, inny skandynawski albo angielski.

Punktacja

Gdy dokumenty dotrą już na wybrany uniwersytet, ten oblicza sumę punktów, które zdobyliśmy. Składowe wyniku końcowego są następujące:

- Punktacja ocen (karakterpoeng): średnia ocen z ostatniej klasy liceum oraz oceny na świadectwie dojrzałości przeliczone są według norweskiego przelicznika i przemnożone przez 10; do wyniku dodaje się ocenę z egzaminu z norweskiego przeliczoną na norweską skalę, a całość dzieli się następnie przez 11 i mnoży przez 10.

- Punktacja przedmiotów szkolnych (skolepoeng): punkty, które otrzymujemy za zaliczenie poszczególnych przedmiotów (jeśli są one wymagane na danym kierunku studiów): matematyka na poziomie podstawowym (0.5 pkt), fizyka na poziomie podstawowym (0.5 pkt), chemia na poziomie podstawowym (0.5 pkt), biologia na poziomie podstawowym (0.5 pkt), matematyka na poziomie rozszerzonym (1.5 pkt), fizyka na poziomie rozszerzonym (1.5 pkt), chemia na poziomie rozszerzonym (1.0 pkt), biologia na poziomie rozszerzonym (1.0 pkt), język obcy (inny niż angielski) i norweski (0.5 pkt).

- Punkty dodatkowe (tillegspoeng): dodatkowe punkty, które otrzymujemy za rok urodzenia (alderspoeng; rocznik 1995 otrzymuje 2 pkt, 1994 – 4 pkt, 1993 – 6 pkt, a 1992 i roczniki starsze – 8 pkt), płeć (kjønnspoeng; dotyczy tylko wybranych, nielicznych uczelni, których lista jest tutaj), egzamin wstępny (lista kierunków, na których taki egzamin występuje), służbę wojskową lub cywilną w Norwegii, a także zdobyte już wykształcenie wyższe.

Na każdym kierunku połowa miejsc przeznaczona jest dla uczniów, którzy dopiero co ukończyli  szkołę średnią. Na pozostałe przyjmuje się osoby starsze niż 21 lat, które np. zdobyły już wykształcenie.


Źródło: samordnaopptak.no
Zdjęcie frontowe: MN
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok