Edukacja
Edukacja polskich dzieci za granicą

Mieszkasz w Norwegii razem ze swoimi dziećmi? Zastanów się nad odpowiednią formą edukacji.
Zdarza się, że kiedy rodzice przeprowadzają się za granicę, muszą zmierzyć się z tyloma wyzwaniami związanymi z nowym krajem i systemem, że zupełnie zapominają o swoich dzieciach . A one, jak się okazuje, bardzo przeprowadzki przeżywają. Wydawać by się mogło, że dziecko, ze względu na to, że szybko się rozwija, doskonale poradzi sobie z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości.
Przygotujmy dziecko na zmiany
Rzeczywiście, zazwyczaj zdaje się, że nie ma z tym najmniejszego problemu, jednak warto pamiętać o tym, by przygotować dziecko do zmian, które niesie ze sobą emigracja. Podkreślała to między innymi dr Justyna Bell na seminarium dotyczącym zdrowia polskich imigrantów w Oslo. Nie zostawiajmy dzieci samym sobie, pozwólmy pożegnać się z rówieśnikami w Polsce i utrzymywać z nimi kontakt.

wikimedia.org
Szkoła w domu?
Równie ważny co kontakt z polskimi znajomymi i rodziną w Polsce, jest kontakt z językiem ojczystym oraz z polską kulturą. Świadomi rodzice, są w stanie przekazać dziecku wiele informacji o ojczyźnie i świecie.
Czy zastanawialiście się kiedyś nad domową edukacją? Może to się wydawać bardzo trudne, jednak nie jest niemożliwe. Gdyby rodzice mieli możliwość korzystania z odpowiednio przygotowanych i profesjonalnych materiałów, nie musieliby obawiać się, że coś dziecku błędnie wytłumaczą albo nie będą umieli poprowadzić lekcji.

wikipedia.org
Z pomocą mogą przyjść odpowiednie podręczniki lub Internet, ale najlepiej skorzystać ze specjalnie do tego celu przygotowanych materiałów. Można skorzystać na przykład z tej strony http://www.libratus.edu.pl/. Polskie Szkoły Internetowe Libratus to projekt, który pomaga dzieciom Polaków przebywających za granicą w utrzymaniu kontaktu z ojczyzną. Umożliwia realizację polskiej podstawy programowej w trybie tzw. nauczania domowego, gdzie rodzic staje się nauczycielem dla swojego dziecka.

wikipedia.org
Pomyślmy o dzieciach!
Spróbujcie zastanowić się nad edukacją swojego dziecka i dobrze ją zaplanować, ponieważ okres szkolny to dla niego lata bardzo szybkiego rozwoju. Warto pomyśleć o dodatkowej edukacji, zajęciach, które pozwoliłyby mu poznawać kraj, z którego pochodzi.
Co myślicie o norweskim systemie edukacji? Czy wasze dzieci czują się dobrze w norweskich szkołach? Czy uważacie, że dzieci potrzebują dodatkowej formy edukacji i żywego kontaktu oraz pracy z językiem polskim?

wikipedia.org
Zdjęcie frontowe: Platforma Obywatelska RP/flickr.com
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować