Dlaczego warto uczyć się norweskiego? Znajomość obcego języka ułatwia życie na emigracji

Nauka norweskiego to klucz do sukcesu za granicą fotolia.com - royalty free
Dlaczego warto uczyć się norweskiego?
Kiedy znamy język, odbieramy świadomie więcej sygnałów z otoczenia, dostrzegamy możliwości – dzięki temu możemy być bardziej samodzielni, niezależni, kreatywni i przedsiębiorczy zarówno w życiu prywatny jak i zawodowym.
Język jest nośnikiem kultury
Każdy z nas może być „ambasadorem Polski" i działać na rzecz integracji i przyjaźni polsko-norweskiej. Może brzmi to patetycznie, ale „jak nas widzą, tak nas piszą". Obecnie żyje i pracuje w Norwegii ok. 100 tys. Polaków. Będzie nam lepiej, gdy Norwegowie nas zrozumieją i okażą szacunek. Jedyny sposób, by to osiągnąć, to otworzyć się na ten nowy kraj, jego kulturę, mieszkańców, uczestniczyć w jego życiu kulturalnym i społecznym. To możliwe tylko wówczas, gdy zna się język. Jak na razie postrzega się nas jako zamkniętych, klaustrofobicznych, wycofanych, którzy najlepiej czują się między sobą i rozmawiają tylko w swoim języku.
Często przyczyną tego jest właśnie fakt, że język norweski znamy tylko na poziomie, by podołać obowiązkom zawodowym, ale już za mało, by poprowadzić luźną, przyjacielska rozmowę z Norwegiem.
Znajomość norweskiego wiele ułatwia
Norweski ułatwia życie
Taka jest natura człowieka, mamy tendencję do generalizowania. My robimy to samo. Trzeba uświadomić sobie ten, swego rodzaju, obowiązek, który na nas spoczywa – gdy żyjemy w obcym kraju, reprezentujemy swój naród. Wystarczy, aby każdy zaczął od siebie, a wszystkim będzie żyło się lepiej.
Znajomość języka kraju, w którym się pracuje to przejaw szacunku do kraju i jego mieszkańców, ale też do samego siebie, bo tylko wtedy możemy być w pełni sprawnie funkcjonującymi, samodzielnymi, wartościowymi, pożytecznymi, w pełni wykorzystującymi swój potencjał jednostkami w społeczeństwie. W Polsce być może te słowa są pustymi frazesami, ale w 4,5 milionowej Norwegii ten wkład jednostki ma bardzo duże znaczenie, jest ważny. Osoby nieuczące się języka są postrzegane jakby same odstawiały się na margines, wycofywały z życia społecznego, degradowały się społecznie, nie chciały dawać innym z siebie.

To może Cię zainteresować