Aktualności
Wynajem mieszkania w Norwegii
2

Jak szukać i nie dać się oszukać.
Szukanie mieszkania w Norwegii warto rozpocząć od śledzenia bieżących ofert mieszkań do wynajęcia w internecie oraz lokalnej prasie. Dzięki temu zorientujesz się w ofercie i cenach na rynku. Umieszczenie swojego ogłoszenia (lub poproszenie pracodawcy o umieszczenie ogłoszenia w imieniu firmy) również jest skuteczne.
Często nieoceniona okazuje się pomoc pracodawcy lub norweskich znajomych. Wynajmujący (szczególnie norwescy) dużo chętniej wynajmują mieszkania osobom, dla których to pracodawca szuka mieszkania - mają wtedy pewność, że na najemcę można liczyć i będzie on w stanie wywiązać się z comiesięcznych opłat za mieszkanie. Na korzyść zadziała też znajomość języka norweskiego.

Referencje
Większość właścicieli wymaga referencji osoby, od której wcześniej wynajmowaliśmy mieszkanie. Często pomocne są też referencje od pracodawcy. Zazwyczaj wystarczy podać numer telefonu do osoby, od której chcemy uzyskać referencje. Warto uprzedzić taką osobę, aby spodziewała się ewentualnego telefonu od właściciela mieszkania.
Współlokator pilnie poszukiwany
W razie problemów z indywidualnym znalezieniem mieszkania, warto rozejrzeć się za współlokatorami np. na forach internetowych. Wiele osób, którym udało się wynająć mieszkanie lub dom, szukają osób, którym będą mogły podnająć pokój. Należy oczywiście uważać na próby oszustwa - zanim zdecydujesz się na podnajęcie, upewnij się, że nie jest to próba oszustwa. Pamiętaj tez o podpisaniu umowy.

Visning - kto pierwszy, ten niekoniecznie lepszy
Wielu wynajmujących przeprowadza swoisty casting na najlepszego lokatora. Często właściciele zapraszają kilku kandydatów na jeden termin i organizują tzw. visning - lokatorzy mogą obejrzeć mieszkanie, a właściciel poznać kandydatów. Podczas visningu zapytaj o koszty energii, ogrzewania czy możliwość podłączenia internetu.
Umowa ustna to za mało
Gdy znajdziesz już odpowiednie lokum, pamiętaj o umowie najmu (nor. Husleieavtale), którą należy podpisać z właścicielem. Poniżej znajdują się wszystkie niezbędne informacje, które muszą znaleźć się w prawidłowo skonstruowanej umowie:
- dane osobowe najemcy i wynajmującego,
- wysokość czynszu i informacje o opłatach dodatkowych (np. woda, gaz, prąd, telefon, internet),
- datę płatności czynszu,
- okres, na jaki mieszkanie jest wynajmowane,
- warunki wypowiedzenia umowy oraz okres wypowiedzenia,
- listę wyposażenia mieszkania w momencie najmu (chodzi głónie o zawarcie sprzętów takich jak lodówka, pralka itp.),
- kwota depozytu i warunki jego zwrotu,
- ewentualne informacje dodatkowe (np. jeśli masz zwierzęta, upewnij się, że w umowie znajduje się zapis, że właściciel nie ma nic przeciwko),
- wszystkie zmiany w umowie należy zapisać w postaci aneksu do umowy.
reklama
Wynajmujesz mieszkanie w Norwegii? Zapytaj o ubezpieczenie wyposażenia mieszkania.
Depozyt
Większość właścicieli mieszkań wymaga wpłaty depozytu. Jego wysokość może być różna, jednak standardowo jest to równowartość trzymiesięcznego czynszu, ale maksymalna kwota to wysokość sześciomięsięcznego czynszu. Pamiętaj, że depozyt wpłaca się na specjalne konto depozytowe w banku, nigdy bezpośrednio właścicielowi! Jeśli pieniądze znajdują się na koncie depozytowym, to ani najemca ani właścieciel nie może wybrać pieniędzy bez zgody drugiej strony. Po rozwiązaniu umowy wynajmu depozyt wraz z odsetkami powinien wrócić do Ciebie. Właściciel może potrącić jedynie koszty niezbędnych napraw w mieszkaniu, zaległy czynsz itp. Jeżeli mieszkanie już od początku ma wady, zrób zdjęcia z datą ich wykonania, aby uniknąć zażądania nieuzasadnionej zapłaty w mieszkaniu.

Wynajem czy kupno?
Polacy często wyjnajmują mieszkania, ale Norwegowie wychodzą z założenia, że własne lokum należy w miare możliwości jak najszybciej kupić. Wyznają zasadę, że, wynajem to „wyrzucanie pieniędzy w błoto". Faktem jest, że wynajem mieszkania w Norwegii na dłuższy okres nie jest opłacalny. Jeśli mieszkasz w Norwegii wraz z rodziną, być może warto rozważyć kredyt na mieszkanie w Norwegii i zamiast miesięcznego czynszu spłacać raty? Można także w swojej kommune złożyć wniosek o dofinansowanie do czynszu lub kredytu.
reklama
Zapytaj o warunki przyznawania kredytu na dom lub mieszkanie w Norwegii.
Wynajmująć mieszkanie warto znać swoje prawa, ale tez obowiązki wobec właściciela. Norweskia podstawa prawna regulująca wynajem mieszkań to Husleieloven (Ustawa o regulacji czynszów mieszkaniowych).
Przydatne linki:
www.finn.no/eiendom - dział z ogłoszeniami nieruchomości w największym norweskim portalu ogłoszeniowym (po norwesku)
www.hybel.no - portal z ogłoszeniami lokali do wynajęcia (po norwesku)
Domy i mieszkania do wynajęcia w Norwegii (po polsku)
Źródła: regjeringen.no, dinepenger.no, źódła zdjęć: finn.no
To może Cię zainteresować
2
27-01-2014 19:48
0
0
Zgłoś