Czytelnia
Zwiększenie kar za przemoc wobec dzieci
3

Pewien mężczyzna otrzymał wyrok roku więzienia za przemoc wobec pięciorga dzieci. Ta sprawa może stać się precedensowa w kwestii zwiększenia kar za przemoc wobec dzieci.
- To dobrze, ze Sąd Najwyższy rozpatrzy tę sprawę. Kary i zadośćuczynienia są zbyt niskie w przypadku spraw dotyczących przemocy wobec dzieci – mówi adwokat Kristine Lykke.
W styczniu w sądzie w Trøndelag pewien ojciec został skazany za przemoc wobec dzieci. Mężczyzna bił i zastraszał piątkę swoich dzieci.
Prokurator Silje Årstadvold Valstad zażądała dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd okręgowy w Trøndelag uznał, że kara 1,5 roku pozbawienia wolności oraz 6 miesięcy warunkowego pozbawienia wolności są wystarczającą karą.
Również sąd drugiej instancji uznał, że rok więzienia i 6 miesięcy warunkowego zwolnienia jest wystarczająca karą. Obie instancje sądu zwracały uwagę na to, że jest to stara sprawa. Zanim sprawa trafiła do sądu, minęło już 1,5 roku. Zarówno prokurator, jak i obrońca apelowali do Sądu Najwyższego.
Mężczyzna musi również wypłacić dzieciom zadośćuczynienie – dwójce z nich 65 000 koron, oraz pozostałej trójce 25 000 koron.

foto: MN
Trzeba zaostrzyć karę
- Apelowaliśmy do Sądu Najwyższego, ponieważ karę trzeba zaostrzyć. Celem Stortingu było zwiększenie kar za przemoc wobec dzieci. Widzimy, że w sądach nikt nie zwraca na to uwagi – mówi prokurator krajowy, Kaia Strandfjord.
Najwyższy wyrok jaki można wydać w sprawie o przemoc wobec dzieci to 6 lat pozbawienia wolności.
Decyzja Sądu Najwyższego w tej sprawie może okazać się precedensowa i wpłynąć na wyroki kolejnych spraw dotyczących przemocy wobec dzieci.
Według Aftenposten, w ciągu najbliższych 5 miesięcy sądy w Norwegii będą musiały uporać się z 153 sprawami dotyczącymi przemocy wobec dzieci.

foto: MN
Potrzebne zmiany
Reprezentant Stortingu z partii Venstre, Abid Raja, jest mocno zaangażowany w walkę o prawa dla dzieci i zorganizował wiele konferencji, które dotyczyły tego problemu.
- Dobrze, że ta sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. To oznacza, że władza, sądy i politycy zaczynają zwracać uwagę na problem – mówi Raja.
Raja jest zdania, że sprawy dotyczące przemocy wobec dzieci powinny kończyć się wyższymi wyrokami, ponieważ przemoc oddziałuje na psychikę dziecka jeszcze wiele lat po traumatycznych wydarzeniach.
Również policja powinna poważniej traktować takie sprawy. Wiele spraw dotyczących przemocy wobec dzieci nie jest priorytetem policji. To, oraz opieszałość policji i prokuratorów często powoduje zaniżone wyroki.
Źródło: aftensposten.no
Zdjęcie frontowe: commons.wikimedia.org - Crimfants - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
Reklama
To może Cię zainteresować
13-05-2015 12:09
0
0
Zgłoś
13-05-2015 10:53
0
0
Zgłoś