Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zwiększa się ryzyko wypadków w Norwegii

Foto: Krzysztof Borowiak
Studio MN/Kvadrat Fotografene
/Archiwum
Oto kilka cennych wskazówek, by ich uniknąć.
 
Czerwiec, lipiec i sierpień to najgorsze miesiące dla wypadków drogowych, według danych z organizacji, bezpieczeństwa ruchu drogowego w Norwegii - Trygg Trafikk (Bezpieczna Jazda).

W poniedziałek, trzy osoby zginęły na norweskich drogach, w miesiącu czerwcu aż 29.


W tym samym miesiącu ubiegłego roku odsetek ten wynosił 22 osoby, według danych z Trygg Trafikk. Średnio w przeciągu pięciu lat, 24 osoby zginęło w wypadkach drogowych w czerwcu.

Dyrektor Trygg Trafikk Kari Sandberg, zaznacza, że istnieje wiele powodów, dla których wzrosta ryzyko wypadków drogowych w miesiącach letnich.

- Na norweskich drogach pojawia się więcej zagranicznych samochodów, a ich kierowcy nie znają dobrze tras. Wysoka temperatura może powodować senność kierowcy. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć prędkość i stosować częste i długie przerwy podczas jazdy, podkreśla Sandberg.

Sandberg przypomina, że ruch i alkohol nie chodzą w parze razem. Ponadto, należy zachować szczególną ostrożność na dzieci, które wymagają szczególnej uwagi.
- To dobry pomysł, aby pozwolić dzieciom robić coś w samochodzie – mówi Sandberg - wielu z nas wyjeżdza na wakacje za granicę, gdzie prowadzi własny samochodów lub wynajmuje go z wypożyczalni.  

- W porównaniu do wielu innych narodowości, Norwegowie ogólnie mają dobre podejście do bezpieczeństwa na drogach , mówi Sandberg. Mimo to, życie traci około 50 Norwegów po obcych drogach każdego roku – dodaje.

Ryzyko wypadków najniższe jest wciąż w sąsiedniej Szwecji, która jest popularnym miejscem wypoczynku dla wielu Norwegów. Również w Wielkiej Brytanii, Izraelu i Holandii jest bezpieczniej niż w naszym kraju, według danych Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC).

W Hiszpanii Francji i Portugalii liczba wypadków w ostatnich latach spadła o połową, ale wciąż jest dużo wyższa niż w Norwegii. Podobnie jest w Grecji Rumunii, Polsce i Bułgarii.

10 cennych wskazówek na lato, by uniknąć wypadku:
  • Zachowaj ograniczoną prędkość. Istnieje duże ryzyko, że wypadek będzie miał poważniejsze skutki przy zwiększonej prędkości.
  • Poprawnie zapnij pasy. Upewnij się także czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy w sposób prawidłowy, nie zapomnij także o fotelikach dla dzieci.
  • Pakuj z głową. Najcięższe rzeczy powinny znajdować się z przodu bagażnika W środku auta powinny być tylko miękkie oraz lekkie przedmioty.
  • Pojedyncze, niezapakowane przedmioty mogą okazać się zabójcze. Kamera video ważąca normalnie dwa kilogramy, przy prędkości 70 km/h może uderzyć z taką siłą jak stu dziesięciokilogramowy przedmiot.
  • Pamiętaj o trójkącie ostrzegawczym oraz kamizelce odblaskowej.
  • Poświęć uwagę najmłodszym. Na wszelki wypadek zaopatrz się w tabletki przeciwko chorobie lokomocyjnej przed dłuższą wyprawą samochodową.
  • Zaopatrz się w wodę. Zbyt mało płynów może powodować zmęczenie kierowcy.
  • Sprawdź ciśnienie w oponach. Za dużo lub za mało powietrza w oponach zmniejsza przyczepność do podłoża a tym samym bezpieczeństwo.
  • Nie używaj telefonu komórkowego. Najnowsze badania potwierdzają, że rozmowa, w znacznym stopniu obniża koncentrację kierowcy.
  • Przyczepy kempingowe. Zadbaj o to by części łączące przyczepę z samochodem były w dobrym stanie, bo to one decydują o tym, żeby samochód się nie odczepił. Należy również sprawdzić stan świateł oraz lusterek.
(MN/AP)
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok