Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zmęczeni życiem?

 
 Fot. stock.xchng
Jak wynika z danych instytutu zdrowia publicznego (Folkehelseinstitituttet), mężczyźni w wieku powyżej 85 lat stanowią najliczniejszą grupę wiekową wśród samobójców.


Ryzyko popełnienia samobójstwa przez mężczyznę w wieku powyżej 85 lat jest pięciokrotnie wyższe, niż w przypadku kobiety w tym samym wieku.

- Mimo iż ryzyko jest duże, w liczbach bezwzględnych na szczęście nie jest to tak wiele osób – podkreśla Anne Reneflot, dyrektor wydziału zdrowia, ludności i zapobiegania samobójstwom w Instytucie Zdrowia publicznego.

Paradoks?

Reneflot nazywa fakt, że ryzyko popełnienia samobójstwa jest tak wysokie w przypadku najbardziej wiekowych mężczyzn i raczej niskie w przypadku najstarszych kobiet, swoistym paradoksem:

- Starość wygląda inaczej w przypadku kobiet i mężczyzn, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę to, że kobiety przeciętnie żyją dłużej, niż mężczyźni. Poza tym kobiety wychodzą częściej za mąż za starszych partnerów, tak, że to one zdecydowanie częściej zostają pod koniec życia same.

W Norwegii rocznie odbiera sobie życie około 150 kobiet i 400 mężczyzn. Około 60% samobójstw ma miejsce w grupach wiekowych poniżej 50 lat.


Na podstawie: Aftenposten (za: NTB)


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok