Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Czytelnia

Żebranie - problem całej Europy

Redakcja

14 kwietnia 2014 11:21

Udostępnij
na Facebooku
11Żebranie jest dla wielu ludzi sposobem na życie. W Europie staje się to coraz większym problemem, dlatego niektóre kraje, m.in. Norwegia chcą wprowadzić zakaz proszenia na ulicy o pieniądze. Niektóre kraje poszły w swoich działaniach jeszcze dalej - osoba żebrząca w Danii może zostać skazana nawet na pół roku więzienia.


W marcu pisaliśmy o wprowadzeniu nowej ustawy dotyczącej zakazu żebrania. Pomysłodawcą projektu jest norweski minister sprawiedliwości Anders Anundsen. Artykuł można przeczytać tutaj.

Rozróżnia się dwa gatunki żebrania. "Łagodne", kiedy żebrzący nie jest specjalnie nachalny i tzw. „agresywne”, kiedy osoba żebrząca jest napastliwa i może być niebezpieczna. Z badania, które przeprowadziła agencja Respons dla gazety Aftenposten, wynika że aż dwóch na trzech ankietowanych jest za wprowadzeniem zakazu żebrania w swojej gminie.

 – Chciałbym żeby zmiany zostały wprowadzone już tego lata. Jeśli uzyskamy większość w Stortinget, przyśpieszymy procedurę zmiany przepisów – mówi Anundsen.

Anders Anundsen
foto: Anders Anundsen

W innych europejskich krajach wprowadzono już sankcje dotyczące ludzi żebrzących na ulicy. W Danii za żebranie można dostać wyrok pół roku pozbawienia wolności. Nie wszyscy są jednak przekonani o efektach takiego działania.


Nie wszystkie kraje mają tak radykalne podejście.Szwecja nie ma oficjalnego zakazu żebractwa. Ewentualne kroki prawne można podjąć tylko w przypadku jeśli zostanie naruszona nietykalność cielesna lub w przypadku kiedy żebrzący jest agresywny, nachalny i stanowi zagrożenie.

Ponad 80% członków partii Høyre oraz Frp popiera zakaz żebrania. Największe poparcie wyrażają ośrodki w Oslo i Akershus. Natomiast politycy z partii Venstre nie są jednak zachwyceni pomysłem. Uważają, że zakazanie żebrania to tylko rozwiązanie tymczasowe i że to, że czegoś nie będzie widać, nie oznacza, że problem zniknie.żebrząca dziewczynka
foto: wikimedia.org

– Problem z osobami żebrzącym powinno się rozwiązać poprzez wyciągnięcie pomocnej dłoni, dając możliwość skorzystania z pomocy socjalnej. Parlament nie powinien się zgodzić na wprowadzenie zakazu - dodał Sveinung Rotevatn z partii Venstre.

Według ekspertów, problem „agresywnego żebrania” zaostrzył się odkąd Rumunia weszła do Unii Europejskiej w 2007 roku. Jest to jednak dyskusyjna kwestia. W zeszłym tygodniu, Verdensbanken wydało raport na temat życia ludności romskiej w Rumunii. Z badania wynika, że wielu Romów przez złe warunku życia w swoim kraju, decyduje się na 
zostanie żebrakiem w Europie Zachodniej. Dla wielu jest to lepsza alternatywa niż pozostanie i próbowanie ułożenia sobie życia w swojej ojczyźnie.

Norwegia zniosła ustawę o „włóczęgostwie” 1 stycznia 2006 r. Jeśli projekt uzyska poparcie większości w Stortinget, oficjalny zakaz żebrania wejdzie w życie.
źródło: aftenposten.no, vg.no
żródło zdjęcia frontowego:
wikimedia.org
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Monika Sitek

16-04-2014 00:48

Spotkałam pewnego Norwega w Oslo, zaczęliśmy rozmawiać o tych z kubeczkami. Powiedziałał..a wiesz, że jak wieczorem pustoszeją ulice to po te żebraczki przyjeżdżają takie super auta, że nawet Norwegów na nie często nie stać. Jak mu powiedziałam, że w PL stoją razem z malutkimi dziećmi to nie chciał wierzyć. .

Katarzyna Luczak

16-04-2014 00:03

jezeli ludzie nie beda im dawac pieniedzy, to nie beda zebrac, ale jak widza ze to dobry interes to dzialaja. jak to sie mowi "pozory myla", niby potrzebujacy, a lepiej im sie wiedzie niz co niektorym z nas.

Hubert Kupczyk

15-04-2014 14:52

Popieram słowa kolegi wielu polaków nie pracuje ale i z kubkami na rogach nie siedza jak to pierdolone rumunskie dziadostwo plaga normalnie............a wystarczy popatrzec przy forexach czy western union koleiki tych fajansiazy chajs wysyłaja je......ne nieroby......

Brudny Harry

15-04-2014 03:00

wolę, aby żebrali niż aby kradli...

Marek Keram

14-04-2014 15:54

bodys napisał:
Optymus_anihilacja napisał:Obejrzałem i tu się nie zrozumieliśmy,bo fakt,zeitgeist składa się z trzech części.! traktuje o genezie religii i tu wg mnie w pełni potwierdza to co jest w filmie z Twojego linku.Wiara w boga została tam obalona naukowo.Choć nie do końca,bo jak naukowcy mawiają,dopóki nie udowodnisz,że coś nie istnieje...Reszta odnośnie zamachu,to dywagacje,to fakt.A jeszcze odnośnie finansjery,to tak samo jak z Mocarstwami...Każde jest oparte na ekspansji.Ideą ekonomii jest wzrost przecież..Wojny też przecież powodowane są przez chęć ekspansji.To jest temat na dłuuugą dyskusję i nie to było moim zamiarem.A w garnku na zupę,jest ograniczona ilość miejsca...Ja piłem tylko do religii...Też opartych na ekspansji...Może z wyjątkiem Buddyzmu-ale to bardziej filozofia,niż religia


Nie bardzo wiem co tu obalac. Udowadniac, ze nie istnieje cos, co nigdy nie zostalo udowodnione, ze istnieje? Choc tematyka ciekawa, to zajmowalem sie nia kilka lat temu, teraz wole cos innego.
Ale jezeli sie tym interesujesz to polecam Dawkinsa, Harrisa, Denneta, Hitchensa, Ibn Warraq.
Stad plynnie wpadniesz do socjobiologii, psychologii ewolucyjnej i fizyki kwantowej.

Jak chcesz to ci podrzuce dziesiatki autorow na priv. Zreszta, jezeli znasz engelsk to proponuje zajrzec do Brockman`a
edge.org/library

Marek Keram

14-04-2014 14:56

bodys napisał:
[quote]Optymus_anihilacja napisał:
Bog potrzebuje bardziej pieniedzy! Co tam jacys rumuni.Optymus,oglądałeś zeitgeist?Jeśli nie,polecam,choć temat pewnie jest Ci znany...


Lata temu, szkoda czasu na woo woo. Nie lubie teorii spiskowych, zenuje mnie brak sceptycyzmu.
Ogrom bledow tam zawartych powinien kazdego napelnic sceptycyzmen. Zanim zaczniesz zasmiecac glowe bzdurami polecam to:

Jon Doe

14-04-2014 14:29

robertoslo2 napisał:
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Żebranie - problem całej Europy
Rumuni , nawet podczas mszy chodzą pomiędzy ludźmi i żebra ją , widziałem osobiście wczoraj w św. OlafieTam zaraz "rumun" to przecież Gabryś wybyl na południe(logicznie)


Nie był ten "rumun" w eskorcie kota lub nawet kilku?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram