Czytelnia
Żebranie - problem całej Europy
11

Żebranie jest dla wielu ludzi sposobem na życie. W Europie staje się to coraz większym problemem, dlatego niektóre kraje, m.in. Norwegia chcą wprowadzić zakaz proszenia na ulicy o pieniądze. Niektóre kraje poszły w swoich działaniach jeszcze dalej - osoba żebrząca w Danii może zostać skazana nawet na pół roku więzienia.
W marcu pisaliśmy o wprowadzeniu nowej ustawy dotyczącej zakazu żebrania. Pomysłodawcą projektu jest norweski minister sprawiedliwości Anders Anundsen. Artykuł można przeczytać tutaj.
Rozróżnia się dwa gatunki żebrania. "Łagodne", kiedy żebrzący nie jest specjalnie nachalny i tzw. „agresywne”, kiedy osoba żebrząca jest napastliwa i może być niebezpieczna. Z badania, które przeprowadziła agencja Respons dla gazety Aftenposten, wynika że aż dwóch na trzech ankietowanych jest za wprowadzeniem zakazu żebrania w swojej gminie.
– Chciałbym żeby zmiany zostały wprowadzone już tego lata. Jeśli uzyskamy większość w Stortinget, przyśpieszymy procedurę zmiany przepisów – mówi Anundsen.

foto: Anders Anundsen
W innych europejskich krajach wprowadzono już sankcje dotyczące ludzi żebrzących na ulicy. W Danii za żebranie można dostać wyrok pół roku pozbawienia wolności. Nie wszyscy są jednak przekonani o efektach takiego działania.
Nie wszystkie kraje mają tak radykalne podejście.Szwecja nie ma oficjalnego zakazu żebractwa. Ewentualne kroki prawne można podjąć tylko w przypadku jeśli zostanie naruszona nietykalność cielesna lub w przypadku kiedy żebrzący jest agresywny, nachalny i stanowi zagrożenie.
Ponad 80% członków partii Høyre oraz Frp popiera zakaz żebrania. Największe poparcie wyrażają ośrodki w Oslo i Akershus. Natomiast politycy z partii Venstre nie są jednak zachwyceni pomysłem. Uważają, że zakazanie żebrania to tylko rozwiązanie tymczasowe i że to, że czegoś nie będzie widać, nie oznacza, że problem zniknie.

foto: wikimedia.org
Według ekspertów, problem „agresywnego żebrania” zaostrzył się odkąd Rumunia weszła do Unii Europejskiej w 2007 roku. Jest to jednak dyskusyjna kwestia. W zeszłym tygodniu, Verdensbanken wydało raport na temat życia ludności romskiej w Rumunii. Z badania wynika, że wielu Romów przez złe warunku życia w swoim kraju, decyduje się na zostanie żebrakiem w Europie Zachodniej. Dla wielu jest to lepsza alternatywa niż pozostanie i próbowanie ułożenia sobie życia w swojej ojczyźnie.
Norwegia zniosła ustawę o „włóczęgostwie” 1 stycznia 2006 r. Jeśli projekt uzyska poparcie większości w Stortinget, oficjalny zakaz żebrania wejdzie w życie.
źródło: aftenposten.no, vg.no
żródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
3
16-04-2014 00:48
0
-1
Zgłoś
16-04-2014 00:03
2
0
Zgłoś
15-04-2014 14:52
3
0
Zgłoś
15-04-2014 03:00
0
-5
Zgłoś
14-04-2014 15:54
1
0
Zgłoś
14-04-2014 14:56
2
0
Zgłoś
14-04-2014 14:29
1
0
Zgłoś