Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Czytelnia

Zatrudnieni przez kościół ofiarami mobbingu

marta.domzalska@mojanorwegia.pl

19 stycznia 2014 06:00

Udostępnij
na Facebooku
Zatrudnieni przez kościół ofiarami mobbingu


1 na 10 osób zatrudnionych w diecezji Oslo doświadczyła mobbingu w miejscu pracy.


Praca w kościele = nękanie

Według raportu pt.: Częstotliwość występowania mobbingu w norweskim kościele, wiele osób doświadcza nękania w swoim miejscu pracy. Aż 50% pracowników przyznaje, że za mobbingiem stoi najczęściej szef.

Raport powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Arbeidsforskningsinstituttet. Fakty, które ujawnia, są zaskakujące. Okazało się w norweskim kościele dochodzi do mobbingu dużo częściej niż w innych miejscach pracy w kraju. Na nieprzyjemności w miejscu zatrudnienia najbardziej narażeni są: kościelni muzycy, osoby służące do mszy i te, które sprzątają.

 

W międzynarodowej ankiecie 7-8% respondentów przyznało, że byli ofiarami mobbingu w pracy. Z tego wynika, że ilość osób nękanych jest o trzy punkty procentowe wyższa niż w zwykłym miejscu pracy.


mobbing w pracy

wikipedia.org


Rezultaty raportu nie są zadowalające. Zdaniem kościelnego, Roberta Wrighta, powodem takiej sytuacji może okazać się fakt, że osoby nękane zdecydowały się na pracę w bardzo skomplikowanej strukturze, z którą nie do końca się zgadzają lub jej nie rozumieją. Mimo wszystko, jeden przypadek mobbingu to o jeden za dużo.


Twórca raportu, Asbjørn Grimsmo, nie jest zaskoczony wynikami badania. Zgadza się z opinią kościelnego, która głosi, że struktury pracy są trudne i wymagające.


Kościół jest zorganizowany w specyficzny sposób i nie jest bezpośrednim pracodawcą. Tę rolę pełni administracja rządowa oraz samorządowa. Księży zatrudnia rząd, a innych pracowników kościelnych - gmina. Możliwe jest także, że własne przekonania i wiara mogą generować konflikty, które w najgorszym wypadku mogą przerodzić się w mobbing.


kociół

flickr.com


Wiara, która jest sprawą osobistą każdego człowieka, bardzo blisko związaną z jego tożsamością, sprawia, że temperatura konfliktów niezdrowo rośnie. Różnica pomiędzy byciem krytykowanym jako pracobiorca lub jako osoba prywatna może być trudna do zauważenia.


Po ogłoszeniu raportu, kierowniczka diecezji Oslo, Elise Sandnes, stwierdza, że była bardzo zaskoczona wynikami przeprowadzonego badania, ale zapewnia, że sytuacja została wzięta na poważnie. Sandnes przekonuje, że w diecezji nie toleruje się jakichkolwiek przejawów mobbingu.

Takie sytuacje nie mają prawa mieć miejsca w miejscu pracy.


katedra w oslo diecezja

Katedra w Oslo / wikipedia.org


Źródła: osloby.no / wikipedia.org / flickr.com



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok