Czytelnia
Wyprawa Narwik 2015 - historycznie i edukacyjnie
1

Miłośnicy żeglarstwa ze Szczecina, wybierają się na rejs stażowo-edukacyjny. Podczas wyprawy, załoga zamierza uczcić 75. rocznicę walk o Narwik.
Załoga wyruszy ze Szczecina na jachcie „Stary”. Trasa prowadzi przez Zalew Szczeciński, Zatokę Pomorską, Cieśniny Duńskie. Następnie wiedzie wzdłuż wybrzeży Norwegii do przylądka Nordkapp i dalej aż do Archipelagu Svalbard. Kiedy ten arktyczny cel zostanie osiągnięty nastąpi powrót do Bergen, a następnie do Szczecina. Trasa jest podzielona na 5 etapów, w każdym z nich popłynie ok. 10 osób. Łącznie udział w rejsie weźmie 22 uczniów szczecińskich szkół i 22 dorosłych.
Głównym celem wyprawy jest uczczenie 75. rocznicy walk o Narwik i oddanie hołdu załodze zatopionego w czasie drugiej wojny światowej polskiego niszczyciela ORP ”GROM” Jacht zawinie do Narwiku 24.06, natomiast dwa dni później załoga złoży kwiaty na grobach polskich żołnierzy w Håvik. Załoga podąża śladem wyprawy żaglowców "Zew Morza" i "Mariusz Zaruski", które w 1957 roku popłynęły do Narwiku po ziemię z pola bitwy, później złożoną w Grobie Nieznanego żołnierza w Warszawie. Załoga jachtu ”Stary” ma zamiar to powtórzyć. Ziemię z pola bitwy, którą zamierzają przesypać do urn, zabiorą ze sobą do Polski, a następnie przekażą do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym.
Rejs ma również inny walor historyczny. Załoga płynąca na jachcie ”Stary” uczcić 70-lecie żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Rocznica to dobra okazja do promowania żeglowania w Polsce i zachęcania do korzystania z rozwijającego się Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

Na Narwiku nie kończy się jednak trasa rejsu. „Stary” pożegluje stamtąd do Przylądka Nordkapp i dalej na Svalbard. Wyprawa ma również charakter edukacyjny. W planach jest m.in. odwiedzenie Longyearbyen oraz pomoc polskim naukowcom z UMCs w Lublinie w przeprowadzeniu badań oceanograficznych. Dodatkowo przewidziane są odwiedziny w Polskiej Stacji Polarnej im. Stanisława Siedleckiego w Hornsundzie, gdzie nastąpi przekazanie tablicy upamiętniającej powstanie stacji.
Ale to nie wszystko. W czasie rejsu trwać będzie konkurs fotograficzny pt. Przyroda Skandynawii i Archipelagu Svalbard. Oprócz tego młodzież będzie prowadzić obserwacje meteorologiczne oraz pomiary temperatury i zasolenia wody morskiej. Będziemy także zbierać okazy geologiczne dla Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i Państwowego Instytutu Geologicznego. Po rejsie zostanie zorganizowana wystawa, na której będzie można obejrzeć najpiękniejsze fotografie i poznać wyniki obserwacji przyrodniczych.
Jacht „Stary” ma już za sobą bogate doświadczenie polarne. W czasie wyprawy Cape Horn Antarctica (2002-2003) odwiedził Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie, a w latach 2006-2007 pokonał przejście północno-zachodnie. Kapitanem wyprawy jest Maciej Krzeptowski.

fot. Piotr Owczarski
Do udziału w uroczystości w Narwiku chcielibyśmy zaprosić Polaków mieszkających w Norwegii. W tym celu szukamy kontaktów z Polonią w Narwiku i okolicach. Osoby zainteresowane organizatorzy proszą o kontakt mailowy pod adresem: jplenzler@gmail.com.
Wkrótce zostanie uruchomiona równeż strona internetowa, na której będzie można śledzić przygotowania do rejsu oraz poszczególne etapy podróży.
Trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy!
źródło zdjęcia frontowego: fot. Tadeusz Natanek
Reklama

To może Cię zainteresować