Czytelnia
Wynalazek norweskich studentów może uratować życie.
3

Rocznie 50-ciu Norwegów umiera w wyniku upadku ze schodów. Nadchodzi rewolucyjny produkt, który ma obniżyć te statystyki.
27-letni Halvor Wold ze Salangen jest liderem innowacyjnego projektu. Wspólnie z trójką innych studentów otworzył własną firmę aby pracować nad urządzeniem nazwanym «pomagaczem schodowym».
Czwórkę studentów zainspirowały i jednocześnie przestraszyły dane dotyczące wpadków zdarzających się w domu. Wykazały one, że co roku w norweskich mieszkaniach, zdarza się około 30 000 upadków. Głównie dotyczy to seniorów mieszkających samotnie. Wiele starszych osób potyka się na schodach, co w niektórych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. Niemałe są również koszty leczenia ludzi, którzy w wyniku takiego wypadku doznają złamań lub innych obrażeń. Norwegia co roku wydaje na to 2,6 miliarda koron.
Pomysłodawcy wynalazku byli studentami Norweskiego Uniwersytetu Technicznego mieszczącego się w Trondheim. Niedawno jednak zrezygnowali ze szkoły i zaczęli prowadzić firmę Assitech AS, której szefem został Halvor Wold.

foto: wikimedia.org
Najważniejszy jest trening
Cel produktu jest jasny. Wynalazek ma zapobiegać wypadkom związanym z upadkami ze schodów oraz umożliwiać dłuższe samodzielne radzenie sobie osobom starszym, które mają problemy z wchodzeniem po schodach. Istnieją specjalne wyciągi np. stołeczkowe, które pomagają ludziom starszym w takich sytuacjach. Ale naszym celem jest żeby ludzie czuli, że samodzielnie wchodzą po schodach - podkreśla Wold.
Według badań, na których opierają się studenci, seniorzy żyjący aktywnie, mieszkający we własnym domu, a niekoniecznie w ośrodku mają większe szanse na dłuższe życie i poprawę zdrowia.
I do góry!
- Produkt jest skonstruowany w bardzo prosty sposób. Składa się ze stabilnej szyny, którą można zamontować na poręczy schodów. Na szynie, montowany jest uchwyt, którego trzeba się trzymać zarówno przy wchodzeniu na górę jak i przy schodzeniu w dół. Aby uruchomić wspomagacz należy popchąć uchwyt. Człowiek popycha go w momencie lekkiego pochylenia się, wtedy szyna idzie w górę lub w dół, a kiedy trasa się skończy uruchamia się mechanizm blokujący. Dodatkowo jeśli ktoś byłby w niebezpieczeństwie upadku schodząc po schodach, mechanizm blokujący zapobiegnie niebezpiecznemu wypadkowi – tłumaczą pomysłodawcy.
- Spodziewamy się, że produkt będzie gotowy do wprowadzenia na rynek w ciągu najbliższych trzech miesięcy- mówi Wold.
Jak wygląda wynalazek, można sprawdzić tutaj .
źródło: nordlys.no
źródło zdjęcia sliderowego: wikimedia.org
Reklama
To może Cię zainteresować
2
20-01-2014 09:17
0
0
Zgłoś
19-01-2014 10:40
0
0
Zgłoś
19-01-2014 09:45
0
-1
Zgłoś