Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Wynajmowanie miejsc w zagranicznych więzieniach - kolejny pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości

Udostępnij
na Facebooku
5
Wynajmowanie miejsc w zagranicznych więzieniach - kolejny pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości


Problem przepełnionych więzień nie ominął również Norwegii. Z braku miejsc w zakładach karnych, na wykonanie wyroku czeka obecnie ponad 1000 skazanych.


Ministerstwo Sprawiedliwości wpadło na pomysł jak poradzić sobie z tym problemem. Więźniowie zostaną... wyeksportowani do odsiadywania wyroku w innym kraju. W poniedziałek minister sprawiedliwości Anders Anundsen i holenderski wiceminister Fred Teeven. podpisali umowę dotyczącą „wynajęcia miejsc” dla 242 więźniów w zagranicznym zakładzie karnym. Pozwoli to na częściowe odciążenie norweskiego więziennictwa. Taki układ będzie kosztował Norwegię 25,5 miliona euro rocznie. Anders Anundsen uważa jednak, że warto tyle zainwestować. Polityk dodatkowo zapewnia, że osoby odbywające karę w Holandii, będą obejmowały takie same przepisy jak skazanych odsiadujących wyrok w swojej ojczyźnie. Dyrekcja więzienia będzie składać się z Norwegów, ale reszta personelu zostanie holenderska.

– To historyczne wydarzenia dla Norwegii. Pierwszy raz podpisaliśmy tego typu porozumienie z innym krajem – powiedział Anundsen w wywiadzie dla jednego z norweskich serwisów internetowych.

Anders Anundsen
fot. wikipedia.org

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm Ministra Sprawiedliwości. Norweskie służby więzienne nazywają umowę przyznaniem się do porażki i zarzucają Anundsenowi nieudolność. Przeciwko są również takie organizacje jak Norsk Fengsels- og Friomsorgsforbund (NFF) i Kriminalomsorgens Yrkesforbund (KY).

– Jesteśmy sceptycznie nastawieni do tego pomysłu. Wysłanie więźnia do placówki w innym kraju narusza podstawowe zasady resocjalizacyjne np. umożliwienie kontaktu z najbliższymi osobie odsiadującej wyrok – twierdzi Hanne Hamsund, kierowniczka organizacji reprezentującej rodziny norweskich więźniów.

Więźniowie zastaną przeniesieni do jednego z zakładów mieszczących się w północnej Holandii. Teren więzienia ma zostać uznany za terytorium Norwegii. Władze tej nowoczesnej placówki zapewniają, że przybywające do nich osoby mają tutaj szerokie możliwości resocjalizacyjne. Dodatkowo więźniowie mogą w czasie odsiadywania wyroku uprawiać warzywa, hodować kurczaki, gotować własne posiłki i ćwiczyć w siłowniach. Posiadają również dostęp do telewizji kablowej i biblioteki. Umowa między Norwegią, a Holandią musi zostać jeszcze potwierdzona przez parlamenty obu krajów. Jeśli projekt zdobędzie większość głosów, pierwszy transfer więźniów rozpocznie się 1. września bieżącego roku.

więzień odsiaduje wyrok
fot. fotolia.com


Zawieranie tego typu umów nie jest nowym zjawiskiem. Od 2009 r. podobną umowę z Holandią mają władze Belgii. Obecnie w holenderskich więzieniach przebywa około 550 belgijskich skazanych.


źródło: dn.no, thelocal.no, pb.pl, nowaytoday.info,
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


cyc cyc

07-03-2015 08:23

Holendrzy boja sie norweskich kryminalistow

wyborcza.pl/1,75477,17532497,Norweski_sp...ienia.html?piano_d=1

Norwescy więźniowie polecą na odsiadkę do Holandii. Pomysł nie podoba się ani kryminalistom w Oslo, ani w Amsterdamie. Ci drudzy podali do sądu ministerstwo sprawiedliwości.

R. C.

04-03-2015 18:47

Ha ha
No ta zagraniczne hotele są tańsze.

pawel piotr

04-03-2015 16:53

a ladnie to krasc tematy forumowiczom
ciekawe kiedy napisza o swiecie zolnierzy wykletych

Eliza K

04-03-2015 16:49

aga113 napisał:
Oszczedzaja kosztem malych dzieci zamykajac kolejne dzieciece oddzialy w szpiatach, nie stac Norge na refundacje lekow na raka ale na wiezienia im nie szkoda. Chore

To wlasnie w ramach oszczedzania. Zakwaterowanie wieznia w Holandii kosztuje mniej niz Norwegii.

Beata M

04-03-2015 12:35

Oszczedzaja kosztem malych dzieci zamykajac kolejne dzieciece oddzialy w szpiatach, nie stac Norge na refundacje lekow na raka ale na wiezienia im nie szkoda. Chore

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok