Czytelnia
Uniwersytety w Norwegii spadają w rankingach

Według rankingu opublikowanego przez Quacquarelli Symonds najlepszym uniwersytetem w Norwegii jest Uniwersytet w Oslo (UiO). Zajmuje on 101. miejsce w tegorocznym rankingu i jest to najwyższe miejsce wśród norweskich uniwersytetów.
W rankingu znalazł się również Uniwersytet w Bergen (miejsce 155.).
Oba uniwersytety spadły niżej w rankingach. Uniwersytet w Oslo w zeszłym roku zajął 89. miejsce, a Uniwersytet w Bergen 151.

UiO - 101. i 69. w rankingach
wikipedia.org
Lepsi od Norwegii
Norweskie uniwersytety pozostają w tyle w porównaniu z uniwersytetami w Danii (45., 96. i 123. miejsce), Szwecji (miejsca – 60., 81., 110., 175. i 182.) i Finlandii (67. i 187. miejsce).
W innym rankingu, przeprowadzanym przez Uniwersytet w Szanghaju, UiO uplasował się na 69. miejscu.
W tym rankingu uwzględniono również Uniwersytet w Bergen i NTNU w Trondheim. Znalazły się one w drugiej setce najlepszych uniwersytetów.

NTNU w Trondheim
wikipedia.org
Również w tym rankingu, uniwersytety z Danii i Szwecji wyprzedzają Norwegię. Duńskie uniwersytety zajęły między innymi 39. i 74. miejsce, zaś szwedzkie 47., 60. i 78.
Liderami rankingów nadal pozostają amerykańskie i brytyjskie uniwersytety.
Z przymrużeniem oka
- 50 procent tego typu publikacji opiera się na renomie akademickiej i opiniach pracowników. Tylko 20 procent rankingów opiera się na ilości publikacji naukowych i 20 procent na podstawie liczby studentów przypadających na wykładowcę – mówi Marianne Andenæs, przewodnicząca parlamentu studenckiego Uniwersytetu w Oslo. - Takie rankingi nie mówią nic o jakości kształcenia na uniwersytetach.

UiB 155. w rankingu
wikipedia.org
Rektor Uniwersytetu w Oslo, Ole Petter Ottersen twierdzi, że nie można traktować takich rankingów zbyt poważnie.
- W rankingu Quacquarelli Symonds zmieniamy miejsca niczym jojo. W tym roku spadliśmy niżej w rankingach, ponieważ zmieniła nam się liczba studentów przypadających na wykładowcę. Trzeba takie rankingi traktować z przymrużeniem oka. To samo mówiłem kilka tygodni temu o rankingu stworzonym przez Uniwersytet w Szanghaju – mówi Ole Petter Ottersen.
Rankingi można zobaczyć tutaj i tutaj .
Źródło: nettavisen.no, theguardian.com, shanghairanking.com
Zdjęcie źródłowe: fot. wikimedia.org/CC-BY-2.0/Jeanie Mackinder
Reklama

To może Cię zainteresować
5