Uniwersytety w Norwegii

Uniwersytety to w Norwegii jeden z trzech typów uczelni wyższych. Do pozostałych zaliczamy kolegia uniwersyteckie oraz specjalistyczne uczelnie akademickie.
Od roku 2005 określenie „uniwersytet” to nazwa chroniona i może być wykorzystywana przez instytucje, które są akredytowane przez NOKUT (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen, czyli Narodowy organ odpowiadający za jakość kształcenia) lub instytucje posiadające specjalne pozwolenie przyznane przez Ministerstwo Edukacji. Aby uzyskać wspomnianą akredytację, uczelnia musi charakteryzować się stabilnością prowadzonych badań, oferować studia magisterskie oraz doktoranckie w zakresie przynajmniej trzech różnych dziedzin.
Obecnie w Norwegii znajduje się osiem akredytowanych uniwersytetów:
- Uniwersytet w Oslo
- Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim
- Uniwersytet w Bergen
- Uniwersytet w Tromsø
- Uniwersytet w Stavanger
- Uniwersytet w Agder
- Uniwersytet Nordland
- Norweski Uniwersytet Przyrodniczy
Uniwersytet w Oslo (UiO)
fot. wikipedia.org
Stołeczny uniwersytet został założony w 1811 roku, co czyni go najstarszym, a także największym uniwersytetem w Norwegii. Zatrudnia około 4600 pracowników, a uczą się tam ponad 32 tysiące studentów.
Pierwsze wydziały Uniwersytetu w Oslo
Det teologiske fakultet – Wydział Teologiczny
Jest to jeden z pierwszych wydziałów utworzonych na uniwersytecie – do roku 1908 był jedyną w Norwegii placówką, która oferowała ten kierunek studiów.
W początkach swojej działalności kształcił duchownych oraz teologów. Obecnie posiada w swojej ofercie także nauki o religiach chrześcijańskich, nauki katechetyczne i etykę zawodową.
Det juridiske fakultet – Wydział Prawa
Wydział składa się z kilku jednostek i instytutów: Zespół Administracyjno-Informacyjny, Instytut Kryminologii i Socjologii Prawa, Instytut Prawa Publicznego, Instytut Prawa Cywilnego, Instytut Prawa i Informacji, Nordycki Instytut Prawa Morskiego, Norweskie Centrum Praw Człowieka i Centrum Prawa Europejskiego.
Jest to drugi z kolei wydział, który został otwarty na Uniwersytecie w Oslo, a kilka z jego instytutów mieści się na Placu Uniwersyteckim w samym centrum Oslo, w najstarszych budynkach pochodzących z roku 1852.
Det medisinske fakultet – Wydział Medycyny
Do wydziału należy wiele instytutów i jednostek, między innymi Szpital Uniwersytecki Akershus, Szpital Królewski oraz Instytut Psychiatrii i Nauk o Służbie Zdrowia.
Jest to trzeci z kolei wydział powstały na stołecznym uniwersytecie. Liczba jego studentów liczy ponad dwa tysiące.
Det humanistiske fakultet – Wydział Nauk Humanistycznych
Studenci powyższego wydziału pobierają nauki z wielu dziedzin humanistycznych, między innymi z zakresu archeologii, kulturoznawstwa i orientalistyki, filozofii, historii oraz lingwistyki i nordystyki. Przy wydziale funkcjonuje dodatkowo Centrum Studiów Ibsenowskich.
Det matematisk–naturvitenskapelige fakultet – Wydział Nauk Matematyczno-Przyrodniczych
Wraz z Wydziałem Nauk Humanistycznych tworzył Wydział Filozoficzny, czyli jeden z czterech pierwszych wydziałów UiO.
Oferta studiów jest niezwykle szeroka i interesująca. Studenci mają szansę odkrywać tajemnice Astrofizyki Teoretycznej, Biologii Molekularnej, Fizyki oraz Nauk o Ziemi.
Uniwersytet oferuje szereg kursów w języku angielskim:
- Nauki Humanistyczne (między innymi kultura, religia, języki europejskie, literatura, studia ibsenowskie, skandynawistyka, historia oraz lingwistyka)
- Prawo (kryminologia i socjologia prawa, prawa człowieka)
- Matematyka i Nauki Przyrodnicze (astrofizyka teoretyczna, fizyka, matematyka, informatyka, chemia)
- Medycyna (dietetyka, medycyna)
- Stomatologia
- Nauki Społeczne (ekonomia, psychologia, antropologia społeczna, technologia)
- Teologia
- Inne (rozwój i środowisko, gender studies)
fot. flickr.com/mathrong
Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim (NTNU)
fot. wikipedia.org
Uniwersytet w Trondheim kieruje się mottem „Det skapende universitet” („Twórczy uniwersytet”). Powstał w roku 1996 w wyniku połączenia pięciu różnych instytucji: Norweskiego Instytutu Technologii, Kolegium Nauk Humanistycznych, Muzeum Historii Naturalnej, Wydziału Medycznego w Trondheim oraz Szkoły Muzycznej w Trondheim.
NTNU specjalizuje się w technologii i naukach przyrodniczych. Oferuje także szeroki zakres studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich w zakresie nauk humanistycznych oraz ekonomii i administracji publicznej. W ofercie znajdują się także profesjonalne studia, takie jak medycyna, psychologia, architektura, sztuki plastyczne, muzyka, pedagogika.
Studenci chcący podjąć naukę na tamtejszym uniwersytecie mają do wyboru następujące wydziały:
- Wydział Architektury i Sztuk Pięknych
- Wydział Budownictwa i Inżynierii
- Wydział Informatyki, Matematyki i Elektroniki
- Wydział Medyczny
- Wydział Nauk Przyrodniczych i Technologii
- Wydział Socjologii i Marketingu
- Wydział Sztuki
Uniwersytet w Trondheim może poszczycić się aż czterema laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, fizyki oraz medycyny i fizjologii.
Studia na NTNU? Jak najbardziej
Na Uniwersytecie w Trondheim można studiować zarówno w języku norweskim, jak i angielskim. By podjąć studia, których językiem wykładowym jest angielski, należy wykazać się akademickim poziomem znajomości tego języka oraz zdać testy TOEFL/IELTS.
Jeśli natomiast chcemy podjąć naukę w języku norweskim, musimy znać ten język biegle w mowie i piśmie. Na tym samym poziomie musi być także język angielski.
Obcokrajowcy studiujący w Trondheim mają także okazję nauczenia się języka norweskiego – po godzinach zajęć uniwersytet oferuje specjalne kursy językowe dla osób chcących poznać mowę kraju, w którym studiują i mieszkają.
fot. wikipedia.org
Uniwersytet w Bergen (UiB)
fot. wikipedia.org
Uniwersytet w Bergen został założony w roku 1946, co czyni go niemal najstarszą uczelnią w kraju. Patrząc na uniwersytet w skali europejskiej, jest on średniej wielkości – uczy się tam prawie 15 tysięcy studentów, a pracuje ponad 3400 osób.
W światowym rankingu uniwersytetów, przeprowadzonym w roku 2010, Uniwersytet w Bergen uplasował się na 135 miejscu.
W przeciwieństwie do innych norweskich uczelni, Uniwersytet w Bergen nie pobiera opłat za studia zarówno od studentów rodzimych, jak i zagranicznych. W zamian za to, osoby pobierające tam nauki muszą być członkami studenckiej organizacji zajmującej się pomocą społeczną. Tym samym studenci zobligowani są do uiszczania cosemestralnej wpłaty w wysokości 470 koron. Kwota ta zapewnia dostęp do wielu wydarzeń kulturalnych, refundacji kosztów leczenia oraz dotacji na mieszkanie.
Wydziały i kierunki studiów na UiB:
- Wydział humanistyczny (między innymi: Centrum Studiów Średniowiecznych, Centrum Nauk Humanistycznych, Departament Języków Obcych, Grieg Academy – Akademia Griega)
- Wydział Prawa
- Wydział Matematyki i Studiów Przyrodniczych (geobiologa, farmacja, chemia, informatyka, biologia molekularna)
- Wydział Medycyny i Stomatologii (stomatologia, medycyna, weterynaria)
- Wydział Psychologii
- Wydział Nauk Społecznych (politologia, ekonomia, geografia, socjologia, gender studies)
Uniwersytet w Bergen oferuje szeroki wybór studiów i kursów skierowanych do społeczności międzynarodowej. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim na poziomie licencjackim, magisterskim oraz podyplomowym.
fot. wikipedia.org
Uniwersytet w Tromsø
fot. wikipedia.org
Norweski Uniwersytet Arktyczny jest najbardziej wysuniętym na północ uniwersytetem na świecie. Został założony w roku 1968, a otwarty kilka lat później – w roku 1972. Uznawany jest za największą instytucję edukacyjno – badawczą w Norwegii Północnej, a dzięki swojemu położeniu geograficznemu zapewnia naturalny rozwój badań środowiska naturalnego, kultury oraz społeczeństwa.
Głównym celem działalności uczelni są badania nad zorzą polarną, kosmosem, rybołówstwem, biotechnologią, lingwistyką, kulturą Saamów, telemedycyną oraz społecznościami multikulturowymi. Bliskość Norweskiego Instytutu Polarnego, Norweskiego Instytutu Badań Morskich oraz Centrum Środowiska Polarnego sprawia, że Tromsø zyskuje znaczenie na arenie międzynarodowej jeśli chodzi o badania dotyczące Arktyki.
Oferta edukacyjna:
- Wydział Nauk o Zdrowiu (między innymi: biologia, farmacja, psychologia, zdrowie i opieka zdrowotna)
- Wydział Nauki i Technologii (geologia, informatyka, fizyka i technologia, chemia)
- Wydział Humanistyczny (archeologia, filozofia, kultura i literatura, pedagogika)
- Wydział Nauk Biologicznych, Rybołówstwa i Ekonomii
- Wydział Sztuk Plastycznych
- Wydział Prawa
Życie studenckie
Uniwersytet w Tromsø to nie tylko studia, ale także różne inicjatywy sprzyjające rozwojowi życia studenckiego.
- Od 2010 roku na kampusie działa Akademicki Chór Kobiecy zrzeszający studentki, członkinie kadry wykładowczej oraz inne kobiety związane w jakimś stopniu z nauką.
- W 1995 roku powstał także chór męski, którego członkami są studenci.
- W ofercie znajdzie się także coś dla miłośników sportu. Do wyboru jest 25 dyscyplin sportowych.
- Od 1977 roku studenci mogą również rozwijać swoje dziennikarskie zainteresowania i brać czynny udział w tworzeniu oraz wydawaniu gazety uniwersyteckiej Utropia.
- Kampus może także poszczycić się własnym radiem Hurradio, w którym usłyszymy audycje prowadzone przez studentów uczelni.
- Bardzo interesujący jest również festiwal kultury, tak zwany Studencki Tydzień, organizowany od 1985 roku przez ochotników. Każdy kolejny rocznik stara się, aby ich tydzień był najlepszy.
fot. wikipedia.org
Uniwersytet w Stavanger (UiS)
fot. wikipedia.org
Uczelnia została założona w 2004 roku, gości około 9 tysięcy studentów oraz zatrudnia ponad 1200 pracowników. W roku 2012 została członkiem Europejskiego Konsorcjum Uniwersytetów Innowacyjnych.
Uniwersytet oferuje ogromny wybór studiów doktoranckich w dziedzinach takich, jak na przykład Zdrowie i Medycyna, Ekonomia i Turystyka, Zarządzanie, Socjologia, Chemia i biologia, Informatyka, Matematyka.
- Wydział Sztuki i Edukacji (edukacja wczesnoszkolna, Muzyka i Taniec, Studia Kulturowe i Języki)
- Wydział Nauk Społecznych (Media, Kultura i Nauki Społeczne, Biznes)
- Wydział Inżynierii i Technologii (Inżynieria Naftowa, Elektrotechnika i Informatyka, Inżynieria Mechaniczna i Materiałoznawstwo)
Czasopismo
Uniwersytet w Stavanger wydaje własne czasopismo o nazwie „UniverS”. Jest to kontynuacja poprzednich pism, które drukowane były od roku 1987. Za gazetę odpowiedzialny jest Wydział ds. Strategii i Komunikacji. W wydawnictwie przeczytamy między innymi o badaniach prowadzonych na uniwersytecie, edukacji oraz o kontaktach międzyludzkich. Prenumerata czasopisma jest darmowa.
„UniverS” jest laureatem trzech nagród: dwóch za najlepszą okładkę oraz jednej za najlepsze zdjęcie.
Programy międzynarodowe
UiS uczestniczy w wielu programach międzynarodowych, które wspierają mobilność studentów i kadry oraz przyczyniają się do rozwoju w zakresie badań.
Uczestnictwo w programach jest oparte na instytucjonalnej strategii dążącej do umożliwienia zarówno studentom, jak i wykładowcom uczestnictwa w norweskich oraz międzynarodowych przedsięwzięciach naukowych.
fot. wikipedia.org
Źródła: uio.no / ntnu.edu / uib.no / uit.no / uis.no / wikipedia.org / flickr.com
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Lars Røed Hansen - public domain

To może Cię zainteresować