Ukraińskie sankcje

Ukraińskie ulice są obrazem wojny domowej. Norwegia i Unia Europejska wsprowadziły sankcje przeciwko Ukrainie, którym pośredniczyli będą dyplomaci.
Gorzej było tylko w 1991 roku
Minęły już trzy miesiące odkąd ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz nie zgodził się na podjęcie współpracy z Unią Europejską, zamiast czego poprosił Rosję o pomoc w rozwiązywaniu poważnych problemów ekonomicznych swojego kraju. Decyzja ta wywołała powszechne protesty, które w tym tygodniu przyjęły najtragiczniejszy i najkrwawszy obrót od czasu uzyskania niepodległości i niezależności od Związku Radzieckiego, czyli od roku 1991.
wikipedia.org
Współpraca Norwegii z UE
W czwartkowy wieczór Bruksela wysłała komunikat, który głosi, że Unia Europejska wprowadziła sankcje przeciwko władzom Ukrainy. Do akcji przyłączyła się także Norwegia. Premier Erna Solberg przekazał informację, że Norwegia realizuje dokładnie te same założenia.
-
Bardzo ważny jest fakt, że kraje europejskie działają wspólnie, dzięki czemu pojawia się większa szansa na większą efektywność sankcji. Właśnie z tego powodu Norwiegia połączyła siły z innymi krajami. Sytuacja na Ukrainie jest krytyczna. W najbliższych dniach, wspólnie z Unią Europejską i krajami sąsiadującymi, będziemy uważnie monitorować sytuację.
Erna Solberg
wikipedia.org
Według polskiego premiera, Donalda Tuska, Wiktor Janukowycz jest otwarty na propozycję zorganizowania w ciągu nadchodzącego roku wyborów zarówno nowego parlamentu jak i prezydenta.
Rosja wkracza do akcji
Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski będą kontynuowali negocjacje w nocy. Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przypuszcza, że nie będzie łatwo. Ponadto prezydent Rosji, Wladimir Putin wysłał do Kijowa specjalnego wysłannika – rosyjskiego rzecznika praw człowieka, Wladimira Lukina. Lukin wyruszył na Ukrainę, ponieważ Wiktor Janukowycz poprosił Rosję o pomoc w negocjacjach z ludem.
wikipedia.org
Przedsięwzięcia podjęte w czwartek wieczorem w Brukseli, a w które zaangażowała się również Norwegia, skierowane są przeciwko osobom „odpowiedzialnym” za przemoc na Ukrainie. Sankcje dotyczą ograniczeń w podróżowaniu oraz korzystaniu z europejskich banków.
Krwawa odpowiedź na atak
W środę Janukowycz podpisał dokument dotyczący zawienienia broni. Mimo to, po spokojnej nocy, w czwartkowy poranek kilka tysięcy protestujących osób zaatakowało uzbrojonych policjantów. Próbowali usunąć policję z Placu Niepodległości, który od kilkunastu dni jest okupowany. Do dego celu użyli koktajli Mołotowa i kostek brukowych. Policja odpowiedziała na atak, wskutek czego zostało zabitych około 60 demonstrantów. Tę liczbę podaje opozycja. Władze miasta natomiast utrzymują, że od wtorku zginęło 67 osób, w tym 13 policjantów.
wikipedia.org
Nie ma miejsca dla dyktatury
Według znawcy Ukrainy, ostatnie zajścia na terenie tego kraju i wszechobecna przemoc stawiają Wiktora Janukowycza w bardzo złym świetle. Sytuacja sprawiła, że jest on postrzegany jako dużo gorszy dyktator w porównaniu z większościa poprzednich liderów byłej strefy sowieckiej. Mężczyzna opisuje także obecnego prezydenta jako zamknięte w klatce zwierzę, które jest przyparte do krat. Jest on uciskany z jednej strony przez Rosję, a z drugiej przez protestantów. Działa w pewnego rodzaju panice, nie mając konkretnej strategii i nie wiedząc co robić. Dyktatorzy nie zdają sobie sprawy, że w dzisiejszym, w większości demokratycznym świecie, ich czas już przeminął.
Źródła: bt.no / aftenbladet.no / nrk.no / wikipedia.org
Zdjęcie slajderowe: wikipedia.org
To może Cię zainteresować
26-04-2014 11:25
1
0
Zgłoś
25-02-2014 21:18
1
0
Zgłoś
25-02-2014 20:30
0
-1
Zgłoś
25-02-2014 20:27
0
-1
Zgłoś
25-02-2014 20:07
0
-1
Zgłoś
25-02-2014 18:02
0
-1
Zgłoś