Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
3
Udana adaptacja za granicą

Zdaniem psychologów wiele czynników ma wpływ na to, czy uda nam się dobrze przystosować do życia za granicą. Jednym z nich jest osobowość. Łatwiej jest osobom o wysokiej ugodowości oraz ekstrawertykom. Ważna jest również umiejętność radzenia sobie z samotnością, tęsknotą i brakiem wsparcia







Największe znaczenie mają jednak zasoby człowieka, np.: znajomość języka i kultury. Bardzo ważna jest również umiejętność życia w społeczeństwie wielokulturowym, otwartość na różnice kulturowe i ich akceptacja.
Wyjazd za granicę, który wiąże się z dłuższym pobytem, wymusza na nas wkroczenie w nowe środowisko.

Mówimy tutaj o procesie akulturacji.  Akulturacja to zespół  zjawisk powstałych w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu dwóch grup kulturowych. Kontakty te  prowadzą do zmian w myśleniu i zachowaniu jednej, drugiej lub obu kultur.
Istnieją cztery strategie akulturacji.

Integracja polega na tym, że  z niczego nie rezygnujemy, nie zrywamy ze swoja kulturą ale też chcemy włączyć się w nowe społeczeństwo.  Pozwala nam to na uzyskanie możliwości, praw i usług dotychczas dostępnych dla większości. Jednak w konkretnych sytuacjach musimy negocjować, kim chcemy być, kim jesteśmy naprawdę
.
Asymilacja to odrzucenie własnej kultury i przyjęcie kultury kraju, w którym mieszkamy. Właściwie zrywamy z korzeniami i przeszłością. Kosztem takiego podejścia jest to , że stajemy się człowiekiem bez miejsca, bez korzeni.

Natomiast separacja polega na izolowaniu się od kultury kraju, w którym żyjemy, na tworzeniu własnych kręgów kulturowych z przeświadczeniem, że to co nas otacza jest wrogie i niezrozumiałe.

Jest to najprostsza droga do marginalizacji, wykluczenia z udziału w życiu społecznym. Prowadzić może również to tworzenia gett.

Wybory, których  dokonamy będą  miały wpływ na jakość naszego życia w obcym kraju.


Opracowała Psycholog Elwira Fiećko na podst. Style i Charaktery 1/2009
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Yatsek :)

20-06-2009 00:05

dobry artykul...
ja to jestem zintegrowany a moj ojciec na przyklad - ktory tez mieszka w Norge -> totalna asymilacja na codzien i tylko jak Adas Malysz skacze to wtedy z flaga polski wedruje na trybuny....

beata laskowska

18-06-2009 13:29

trafne ujecie tematu,czekam na wiecej ,moze napisze pani psycholog cos o problemach młodych emigrantów np.depresja

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok