Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Tradycje noworoczne w Norwegii Czytelnia
Redakcja 31 grudnia 2013
06:00

Tradycje noworoczne w Norwegii

Skomentuj
Tak jak większość ludzi w Europie, Norwegowie w sylwestrową noc jedzą, piją, tańczą i świętują, czekając na północ, kiedy to nocne niebo rozświetli tysiące noworocznych świateł. Istnieją jednak pewne norweskie zwyczaje sylwestrowo-noworoczne, które odróżniają się od tych polskich.

Noworoczne tradycje w Norwegii

W wielu norweskich domach, wino uważane jest za obowiązkowy element w świętowaniu nadejścia Nowego Roku. Popularne są także tradycyjne dania z jagnięciny i indyka. Natomiast jedzenie wieprzowiny w sylwestrowy wieczór jest uważane za zapowiedź wszelkiej pomyślności i obfitości w życiu w nadchodzącym roku. Norwegowie przygotowują również coś w rodzaju słodkiego ryżowego puddingu, w którym ukryty jest duży migdał. Zgodnie ze zwyczajem, ten kto podczas jedzenia tego dania natrafi na schowaną niespodziankę, będzie miał szczęście w całym nadchodzącym roku. Istnieje jeszcze drugi wariant wyjaśnienia znaczenia tej tradycji. W niektórych rejonach Skandynawii natrafienie na migdał w swojej porcji puddingu, oznacza że dana osoba w nowym roku zmieni swój stan cywilny. Ponieważ ryż jest słodki, mówi się, że jeśli ktoś spróbuje ryżowego puddingu, jego rok będzie równie smaczny jak ten deser.

riskrem.jpg
 foto: wikimedia.org


Dzień przed nadejściem Nowego Roku, dzieci w kolorowych przebraniach i chodzą od domu do domu śpiewając noworoczne piosenki. Sąsiedzi nagradzają ich za to cukierkami lub innymi słodyczami. Jest to zwyczaj, który nazywa się nyttårsbukk.

nyttarsbukker.jpg
foto: ba.noźródło: norwaytoday.info
źródło zdjęcia frontowego:
wikimedia.org

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas