Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Stosunek Norwegów do imigrantów coraz bardziej pozytywny

 
 fot. nettavisen.no
W ciągu ostatnich dziesięciu lat stosunek Norwegów do imigrantów zmienił się na bardziej pozytywny – pojazują wyniki badania przeprowadzonego przez SSB (Główny Urząd Statystyczny). Potwierdza to również ankieta przeprowadzona w Bergen kommune przez Respons.


Według SBB aż 73 procent mieszkańców Norwegii twierdzi, że imigranci przyczyniają się do wzbogacenia norweskiej kultury. Dla porównania podobnego zdania w 2002 roku było 63 procent Norwegów. 

Ośmiu na dziesięciu Norwegów uważa, że praca imigrantów jest ważna i potrzebna Norwegii (dziesięć lat temu twierdziło tak 66 procent ankietowanych). 

Jedna trzecia norweskich obywateli sądzi, że imigranci są źródłem niższego poziomu bezpieczeństwa w społeczeństwie (w 2002 roku uważało tak aż 45 procent Norwegów). 

Przyjaciele-imigranci 
Norwegowie chętniej zaprzyjaźniają się także z imigrantami. Badanie SBB pokazało, że 35 procent Norwegów ma znajomych i przyjaciół imigrantów (to o 8 procent więcej niż w 2002 roku). 

Jednocześnie według badania przeprowadzone przez Respons na zlecenie Bergen kummune aż 96 procent bergeńczyków ma pozytywny lub neutralny stosunek do swoich sąsiadów-imigrantów. Ośmiu z dziesięciu mieszkańców Bergen twierdzi, że imigranci wzbogacają społeczeństwo. 


Sceptycyzm odnośnie wyników badań 
Poseł Partii Postępu Christian Tybring-Gjedde jest sceptycznie nastawiony do wyników badania Centralnego Biura Statystycznego i badania przeprowadzonego w Bergen. 

- W ogóle w to nie wierzę. Wystarczy popatrzeć na to, co dzieje się w Oslo, gdzie wszyscy trzymają się jak najdalej od imigrantów. - mówi Tybring-Gjedde. 

Minister Nauki i Edukacji Kristin Halvorsen uważa jednak, że liczby z badania SBB nastrajają opytymistycznie. 

- To, jak media pokazują sytuację, robi wrażenie, jakby była ona gorsza niż jest w rzeczywistości. Nieliczne nietolerancyjne osoby dominują w mediach i przedstawiają negatywny obraz imigrantów. - twierdzi Halvorsen. 

Uważa ona, że im bliżej ludzie zapoznają się z imigrantami, tym łatwiej im pokonać uprzedzenia i stereotypy. 

Źródło: aftenposten.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok