Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Seminarium - Polska i Norwegia – historia solidarności


 
W dniach 24-25 maja w norweskim Lillehammer odbędzie się seminarium pt. „Polska i Norwegia - historia solidarności". Wydarzenie poruszać będzie kwestie dotyczące sytuacji w Polsce podczas stanu wojennego 1981 r. i okresu następującego bezpośrednio po nim.

Historia części Polaków, którzy przybyli do Norwegii jako uchodźcy polityczni została udokumentowana dzięki wspólnemu projektowi trzech instytucji będących organizatorami spotkania: Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku, Fundacji Korpus Ochotników Specjalistów (KOS) w Warszawie i Opplandsarkivet avdeling Maihaugen w Lillehammer. Rezultaty projektu i metody używane podczas jego trwania zostaną zaprezentowane podczas seminarium.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych  do udziału w seminarium, a w szczególności  Polaków mieszkających w Norwegii, naukowców, archiwistów, historyków, muzealników, dziennikarzy i polityków oraz innych działaczy społecznych.

Przez dziesięć lat trwała próba sił pomiędzy polskim aparatem państwowym mocno związanym ze Związkiem Radzieckim, a obywatelami, którzy mieli dosyć życia pod komunistycznymi rządami. Wielu z nich mocno zaangażowało się w walkę o demokrację w Polsce, co niejednokrotnie przypłacili wolnością lub przymusowym opuszczeniem ojczyzny.

Część dysydentów, którzy otrzymali tzw. bilet w jedną stronę, znaleźli w Norwegii dom dla siebie i swoich rodzin. Norwegowie i Polacy zjednoczyli się w działaniu na rzecz wspierania ruchu wolnościowego, głównie w ramach organizacji Solidaritet Norge-Polen. Jaka była postawa Norwegów wobec sytuacji w Polsce, a jaka była oficjalna polityka rządu? Jak Polacy poradzili sobie z rozpoczęciem nowego życia w obcym kraju z odmiennym ustrojem politycznym i odmienną kulturą? - to jedne z zagadnień, które poruszane będą podczas seminarium. 


 

Program:


24 maja


10.00-11.00 - Zarejestrowanie się uczestników i kawa.

11.00 - Powitanie uczestników przez polskiego ambasadora w Norwegii. Wojciecha L. Kolańczyka i przez dyrektor Stowarzyszenia MuzeumLillehammer, Ågot Gammersvik.
11.20 - Otwarcie konferencji przez Lecha Sokoła.
11.35 - Polska emigracja polityczna stanu wojennego 1981 do Norwegii - o projekcie opowie Jolanta Louchin.
11.50 - Przerwa.
12.00 - Coś większego od siebie samego - Jan Strękowski.
12.15 - Solidarność Norwesko-Polska (Solidaritet Norge-Polen) - Bjørn Cato Funnemark.
12.30 - Pomocna dłoń. Norweskie wsparcie „Solidarności" i pomoc Polsce po roku 1991- Lech Sokół.
12.45 - Lunch.
13.45 - Panel dyskusyjny, Lech Sokół, Jan Otto Johansen, Bjørn Cato Funnemark.
15.00 - Przerwa na kawę.
15.30 - Wymuszona emigracja polityczna w okresie stanu wojennego - aspekt socjologiczny - Marta Bucholc i Krzysztof Martyniak.
16.30 - Podsumowanie pierwszego dnia seminarium.
17.30 - Fragmenty wywiadów - film, Dawid Puszcz.
18.00 - Aperitif.
19.00 - Kolacja.

25 maja


9.00 - Emigracja polityczna do Norwegii w wyniku stanu wojennego 1981 - Grażyna Szelągowska.

9.45 - Drugi nurt działalności komitetów pomocy więźniom politycznym stanu wojennego: gromadzenie dokumentacji i jego kontynuacja- misja „Ocalmy od zapomnienia" - Jan Kossakowski i Ewa Błaszczyk.
10.30 - Przerwa na kawę.
11.00 - Sankcje czy współpraca? Pytania o Polskę w norweskiej polityce zagranicznej od Solidarności do upadku komunizmu - Hallvard Kvale Svenbalrud
11.45 - Co powoduje ruchy ludności? Przykład polskiej migracji do Norwegii - Jakub M. Godzimirski.
12.30 - Lunch.
13.30 - Metody pozyskiwania materiałów archiwalnych na przykładzie projektu dotyczącego polskiej emigracji politycznej w latach 1981-89 - Monika Sokół-Rudowska.
13.45 - Podsumowanie.
14.00 - Zakończenie - Jan Kossakowski.
 

Seminarium odbędzie się w hotelu Radisson Blu Lillehammer Hotel
Turisthotellvegen 6
2609 Lillehammer
www.lillehammerhotel.no


Zgłoszenie musi zawierać: imię, nazwisko, adres, oraz adres* na który należy przesłać fakturę, nazwę instytucji, telefon i adres e-mail. Zgłoszenia należy przesyłać do 15. kwietnia 2011 roku na adres:

Opplandsarkivet avd. Maihaugen
Maihaugvn 1
2609 Lillehammer
Lub e-mail: oppark@maihaugen.no

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczy

Szczegóły warsztatów archiwistycznych w osobnym programie. Jeżeli wymagane są jakieś szczególne udogodnienia, Organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt..

* Faktura zostanie przesłana pod wskazany adres.


Źródło: http://www.archiwa.gov.pl/pl/component/content/article/63-aktualnosci/2293-seminarium-polska-i-norwegia-historia-solidarnoci.html
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok