Czytelnia
Selfie za kółkiem

200 tysięcy Norwegów robi sobie zdjęcia będąc za kierownicą samochodu.
Telefony komórkowe są dla nas ważne, również gdy prowadzimy samochód. Takie dane przedstawiają ostatnie badania Respons Analyse dla Sparebank 1. Badania dotyczyły złych zwyczajów jakie mają kierowcy samochodów.
W ankiecie 38% osób przyznało się do pisania smsów podczas prowadzenia samochodu, 11% do przeglądania stron internetowych, 8% do sprawdzania Facebooka, 6% do robienia zdjęć sobie lub otoczeniu.

flickr.com/ ryan harvey
Ivan Ringen z Trygg Trafikk, jest zaszokowany wynikami.
- Obecnie nie da się jeździć po norweskich drogach jeśli się nie jest czujnym. Taki brak uwagi może mieć tragiczne konsekwencje - ostrzega Ringen.
Młodzi najgorsi
Ringen mówi, że wyniki badań są alarmujące, nawet szybkie spojrzenie na telefon podczas jazdy może spowodować brak uwagi na długim dystansie.
- Przy prędkości 80 km/h samochód pokonuje 21 metrów w ciągu sekundy. To bardzo wiele mówi - twierdzi Ringen.
Wśród najmłodszych kierowców, aż 14% robiło sobie selfie podczas jazdy samochodem.

flickr.com/Renzelle Mae Abasolo
- Aż ciężko w to uwierzyć - mówi Ringen. - Przywiązujemy się do sprzętu elektronicznego, zabieramy go ze sobą również za kółko. Używanie telefonu podczas prowadzenia samochodu jest problemem wszystkich grup wiekowych.
- Bardzo łatwo jest uwierzyć, że tylko młodzi ludzie to robią, ale na wykładach i pouczeniach również dojrzali mężczyźni i kobiety przyznają się do używania telefonu podczas jazdy. Nie ma to jednak podstawy w badaniach naukowych - mówi Ringen.

commons.wikimedia.org
Zakaz
Mimo tego, że zakaz rozmów przez telefon podczas jazdy samochodem został wprowadzony w 2000 roku, aż 6 na 10 osób przyznaje się do rozmawiania przez komórkę podczas jazdy.
- Jest ich zdecydowanie zbyt wiele - twierdzi Ringen. - Ludzie którzy są rozproszeni stanowią zagrożenie na drodze.
Ustawianie radia (75%) oraz jedzenie lub picie (70%) są najczęstszym powodem braku uwagi podczas prowadzenia samochodu.

flickr.com/ junkmonkey
Ringen mówi, że każdy rodzaj rozproszenia uwagi za kółkiem jest niebezpieczny i podkreśla, że 90% wypadków w Norwegii jest spowodowanych z powodu błędu kierowcy.
- Zwiększenie uwagi na problem i więcej kontroli powinny zmniejszyć liczbę wypadków - mówi Ringen.
- Z Norwegami jest tak, że jeśli człowiek zwraca się do nich jasno, ale przyjaźnie, to posłuchają się rady - mówi Ringen.
Źródło: Aftenposten.no
Żdjęcie źródłowe: wikimedia.org - Ed Poor - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować