Rybki z ferm(ajn)y

Naukowcy są zdania, że z ferm łososi ucieka pięciokrotnie więcej ryb niż jest to zgłaszane.
Łososie, które dały płetwę
Łososie hodowlane, które uciekają z morskich zagród mogą stanowić dużo większy problem, niż dotąd sądzono. Firmy z branży zajmującej się hodowlą łososi zgłaszają rocznie około 300 000 ryb, które "dały nogę" (a w zasadzie płetwę), jednak biolodzy morscy zajmujący się tą kwestią sądzą, że jest ich znacznie więcej. Według nich łososi może uciekać nawet do pięciu razy więcej.
![]() |
Farma rybna. Fot. Wikimedia commons |
Rybia młodzież nie siedzi w sieci
Różnica pomiędzy zgłaszaną liczbą rybich uciekinierów, a szacowaną przez naukowców liczbą faktyczną bierze się między innymi stąd, że z ferm ucieka dużo więcej małych łososi, tzw. smoltów, niż hodowcy są w stanie kontrolować, czy nawet policzyć. Jednocześnie to właśnie ryby, które uciekły za młodu wyrządzają potem najwięcej szkód łososiom dzikim.
- Hodowcy kontrolują z grubsza, jak wiele dorosłych ryb znajduje się w morskich zagrodach; ponadto aby duża, dorosła ryba była w stanie uciec, muszą zaistnieć specjalne okoliczności, np. dziura w sieci, którą ogrodzone są zagrody. Natomiast smolty są na tyle małe, że często są w stanie prześliznąć się przez oko w siatce, a hodowcy nie mają tak szczegółowej kontroli nad ich ilością, jak nad rybami dużymi - wyjaśnia Geir Lasse Taranger z Instytutu Badań Morza (Havforskningsinstituttet).
![]() |
Fot. Norsk Havbrukssenter/Flickr.com |
Raport o uciekinierach
W przedłożonym właśnie przez Instytut raporcie szacuje się realną liczbę łososiowych uciekinierów na 1,5 miliona ryb rocznie. Hodowcy nie są jednak przekonani, co do precyzji tych szacunków:
- Brak zgłoszenia faktu, że ryby uciekły z hodowli jest karalny. W związku z tym nie sądzę, by raportowane liczby były aż tak zaniżone - mówi dyrektor komunikacyjny Krajowego Związku Rybołówstwa i Gospodarki Morskiej (Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening), Are Kvistad.
Cały szkopuł w tym, że nie muszą być zaniżane celowo. Jeśli hodowcy nie zdają sobie sprawy z tego, że smolty wydostają się z zagród, nie mają podstaw, by to zgłaszać.
Źródło: Dagens Næringsliv
Zdjęcie nagłówkowe: Wikimedia Commons
To może Cię zainteresować
22-01-2014 22:49
0
-4
Zgłoś
22-01-2014 22:14
0
0
Zgłoś
22-01-2014 21:22
1
0
Zgłoś