Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Rodzice przeciwko pracom domowym

agnieszka.moczulska@mojanorwegia.pl

20 października 2015 14:34

Udostępnij
na Facebooku
6
Rodzice przeciwko pracom domowym


Czy z norweskich szkół zniknie odrabianie lekcji?

Celem rodziców w Rogaland jest, aby sami mogli decydować, czy chcą, by ich dzieci odrabiały prace domowe. Przygotowali już lokalne strony internetowe dla wszystkich gmin w kraju.


- Na stronie internetowej widnieje formularz informacyjny, który rodzice mogą wysłać do szkoły. Wystosowane są tam informację, że w tej rodzinie nie będzie się odrabiać lekcji od jesieni 2016 roku – informuje jedna z inicjatorek akcji, Anita Viste Eskeland.


Taka możliwość argumentowana jest brakiem jakiegokolwiek prawa, które mówi o przymusie odrabiania prac domowych. Władze Rogaland podkreślają jednak, że to nie oznacza, iż są one dobrowolne.  


Niepotrzebne i szkodliwe?


Jak twierdzą inicjatorzy akcji, nie ma tu mowy o buncie przeciwko szkole lub nauczycielom.


- To rozliczenie się z tradycją, która przynosi małe efekty – mówi inicjator akcji, Roger Sjurson, który oszacował, że godzina odrabiania lekcji dziennie przez dziesięć lat nauki w szkole, daje razem wynik bliski pracy całorocznej, czyli 1520 godzin.

- Czy to rzeczywiście ma sens, jeśli to nie działa? - pyta.


Zarówno efekt odrabiania prac domowych, jak i w jakim stopniu dzieci mają uniknąć zabierania pracy szkolnej do domu, jest często przedmiotem debat. Inicjatywa Leksefri familie" (Rodzina wolna od prac domowych") to najnowszy głos w tej sprawie.


Elisabeth Strengen Gundersen, prezes Komitetu rodzicielskiego ds. nauczania podstawowego (FUG), powołuje się na badania, według których prace domowe pogłębiają różnice społeczne między dziećmi rodziców lepiej i gorzej wykształconych.


- Istnieją lepsze środki na współpracę między szkołą a domem niż zadania domowe – powiedziała w listopadowym wywiadzie dla Aftenposten.


Porozmawiać ze szkołą


Do pomysłu sceptycznie odnosi się podsekretarz w Ministerstwie Edukacji, Birgitte Jordahl:

- Nie wierzę w taki sposób załatwiania sprawy. W Norwegii panuje obowiązek szkolny, a jeśli ktoś daje szkole publicznej odpowiedzialność za nauczanie, musi ona także mieć pełną władzę w ustaleniu, w jaki sposób to osiągnąć – mówi.


Minister Edukacji, Torbjørn Røe Isaksen także nie popiera tak radykalnych rozwiązań:

- Jeśli natłok prac domowych przytłacza rodziców i dzieci, sprawiając, że trudno je odrobić, to ważne, żeby szkoła i rodzice wspólnie przedyskutowali ten problem, próbowali znaleźć optymalne rozwiązania – powiedział, dodając - Odpowiednio zadane prace domowe sprawiają, że nauczy się więcej. A sama edukacja rzadko wzmacnia różnice społeczne, jest raczej dokładnie odwrotnie.

 

 

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Josef Satan

21-10-2015 14:34

Zdolne dzieciaki ucza sie wszystkiego w szkole, mniej zdolnym to i tak nic nie pomoze.

K T

20-10-2015 21:51

Dokladnie Rosja jest jedyna ostoja normalnosci ktora idzie ku kapitalizmowi w obecnej Europie. Ciagle wierze iz w Polsce nadal mozna cos zmienic lecz na wszelki wypadek trenuje cyrylice i ucze sie Rosyjskiego aby wrazie czego moc wraz ze zgromadzonym kapitalem przeniesc sie do jedynego Slowianskiego kraju ktory bedzie wolny od lap Eurokolchozu oraz w ktorym panuje system zblizony do kapitalizmu (czego o Bialorusi powiedziec nie mozna).

A w dniu dzisiejszym nie ma natychmiastowej koniecznosci przenoszenia sie do Rosji.

cysiek33

20-10-2015 21:31

jeszcze bedziecie uciekac do tej Rosji
allach akbar

Anna Bak

20-10-2015 20:33

kaliszanin napisał:
hehehe Jak ja sie ciesze e jest Rosja kraj normalnosci

Tiaa
A ty wciaz jeszcze w nienormalnej Norwegii przebywasz, zamiast w normalnej Rosji ?
Nie dosc, ze kacap, to jeszcze falszywy

krzysztof ignaszak

20-10-2015 19:16

hehehe Jak ja sie ciesze e jest Rosja kraj normalnosci

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok