Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Restetorget – nowa nadzieja na studia


 
Budynek główny NTNU, Trondheim
Foto: wikipedia

Dziś o godzinie 9:00 rozpoczął się restetorget – wystawienie niezajętych miejsc na studiach, na uczelniach całej Norwegii. Może się o nie ubiegać zarówno osoba, która w pierwszej turze rekrutacji nie została przyjęta na wybrane kierunki, jak i nowi szukający. Łącznie na młodych czeka 2900 miejsc.

O miejsca można ubiegać się przez system Samordna opptak. Cały proces przypomina dodatkową rekrutację, jaka odbywa się na polskich uczelniach.

W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba pozostałych miejsc jest większa o około 300. Szef informacji Samordna opptak mówił, że w tym roku Restetorget ma naprawdę bogatą ofertę.

W kwietniu 2011 roku na stronie zarejestrowanych było ponad 108 000 osób ubiegających się o miejsca na uczelniach wyższych w Norwegii.

O miejsce na studiach może ubiegać się zarówno osoba zarejestrowana już w systemie Samordna opptak, jak i taka, która dopiero podjęła decyzję o studiowaniu. Trzeba jednak spełnić warunki określone przez szkoły by kwalifikować się do rekrutacji.

W ciągu lipca i sierpnia oferta pozostałych, wolnych miejsc na uczelniach wyższych będzie aktualizowana w systemie Samordna opptak.

Studia w Norwegii dla Polaków


Obywatel polski, który chce się ubiegać o miejsce na studiach w Norwegii musi przedstawić przetłumaczone świadectwo ukończenia szkoły średniej - liceum/ technikum/ szkoły zawodowej, i wypełnić odpowiednie formularze na stronie internetowej Samordna opptak.

W wypadku ubiegania się o miejsce na kierunku prowadzonym w języku norweskim trzeba udokumentować wystarczającą znajomość tego języka oraz języka angielskiego (zazwyczaj jest to minimum sześć lat nauki, lecz przeważnie wystarcza świadectwo maturalne wraz z potwierdzeniem znajomości na określonym poziomie).

W wypadku innych programów studiów znajomość norweskiego na wysokim poziomie nie jest wymagana, lecz należy podczas ich trwania mieszkać w Norwegii.

Na niektórych kierunkach studiów wymagane są dodatkowe kwalifikacje, jak np. doświadczenie zawodowe.

Studenci zagraniczni mogą ubiegać się o miejsca na wszystkich poziomach studiów.


źródła: nrk.no, MN




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok