Poziom norweskich studentów jest katastrofalnie niski

Norwescy studenci są wśród tych, którzy spędzają najmniej czasu na naukę – średnio ponad 25 godzin tygodniowo.
Liczby przedstawiane przez Nokut* ukazują, że wymagania i czas poświęcany na naukę są bardzo zróżnicowane. Studenci poświęcają średnio 29 godzin na poszerzanie swojej wiedzy.
Profesor Nauk Politycznych, Bernt Hagtvet, niezbyt pochlebnie wypowiada się o studentach, instytucjach związanych z edukacją oraz politykach.
„Poziom norweskich studentów jest wręcz katastrofalny. Niestety nikt nie podejmuje się zadania poprawy zaistniałej sytuacji. Wsparcie i dofinansowywanie seminariów wciąż są niezadowalające. Można pokusić się o opinię, że jakość wszystkich reform związanych z edukacją to jedna wielka katastrofa. Powtarzam to już od dawna.”
Czy każdy nadaje się na studenta
Hagtvet uważa również, że dofinansowanie studiów i badań prowadzonych przez studentów jest na bardzo niskim poziomie. Swoje rozważania dopełnia pytaniem:
„Dlaczego nikt nie jest w stanie zainteresować się liczbą studentów i zauważyć, że niektórych osób nie powinno być na uczelni? Powinni oni wybrać inną drogę rozwoju. Zdecydowanie zbyt wielu jest na przykład studentów nauk politycznych. W demokratycznym kraju, nie możemy zabronić młodym ludziom studiowania tego, czego chcą. Oni sami powinni jednak zastanowić się czy to jest dla nich odpowiednia droga i czy są odpowiednimi kandydatami na dany kierunek studiów.”
flickr.com ; foto: Ohfoohy
Czy norwescy studenci są leniwi?
„Nie, określiłbym to zupełnie inaczej. Studenci nie mają wpojonej kultury ciężkiej pracy, niezbyt często wykazują się oni intelektualnym głodem. A przecież w życiu ma nic bardziej interesującego, niż nauka.”
wikipedia.org
Co może być powodem takiej sytuacji?
„Ciężko wskazać konkretny powód. Moim zdaniem winny jest cały system szkolnictwa. Niestety, nie mamy już w Norwegii konserwatywnej partii politycznej, która umiałaby zadbać o odpowiednie wykształcenie naszych obywateli. Obecnie panującą prawicę nazwałbym raczej partią pieniądza.”
Sam profesor Hagtvet studiował w Stanach Zjednoczonych.
„Podczas studiów w USA miałem do czynienia z zupełnie innym systemem edukacji. Również tam można napotkać wiele błędów i absurdów, ale i tak uważam, że Norwegia powinna czerpać z tamtejszego systemu. Znaleźć złoty środek między norweskim a amerykańskim systemem.”
*Nokut (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen) to norweska agencja rządowa założona w 2003 roku. W swoich kompetencjach ma np. ocenę jakości norweskich uniwersytetów, szkół wyższych i uczelni szkolnictwa zawodowego. Nokut ma 64 pracowników, a jej dyrektorem jest Terje Morland.
Źródła: aftenposten.no / nokut.no / wikipedia.org / flickr.com
Zdjęcie slajderowe: wikipedia.org
To może Cię zainteresować
08-05-2014 20:21
0
-1
Zgłoś
26-03-2014 13:21
8
0
Zgłoś
25-03-2014 16:20
0
-5
Zgłoś
25-03-2014 15:31
4
0
Zgłoś
25-03-2014 13:55
0
-5
Zgłoś
25-03-2014 13:49
0
0
Zgłoś