![Polsko - Norweskie „nie”dla broni nuklearnej w Europie [FOTO]](https://images.mncdn.pl/images/thumbnails/thumb_sikorski3.jpg?resizeimage=w:500,r:1.77,t:c)
Foto: Krzysztof Borowiak / iLogic News |
Polska i Norwegia wspólnie wystąpią na forum NATO z inicjatywą ograniczenia taktycznej broni nuklearnej w Europie - oznajmili szefowie dyplomacji obu krajów podczas wizyty Radosława Sikorskiego w Oslo.
Szefowie MSZ-ów podpisali w tej sprawie list do sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena. Jednak inicjatywa jest otwarta i mogą do niej dołączyć inne kraje.
„Uważamy, że użycie broni atomowej w Europie jest dziś nie do pomyślenia, a co za tym idzie istnienie tych arsenałów i ich nieuregulowany status jest czymś, czym społeczność międzynarodowa powinna się zająć” - powiedział szef polskiej dyplomacji, Radosław Sikorski.
Dzień po zawarciu nowego układu „START” przez Stany Zjednoczone i Rosję, dotyczącego redukcji strategicznych arsenałów nuklearnych, a kilka dni przed waszyngtońskim szczytem nuklearnym, Polska i Norwegia chcą przyciągnąć uwagę do następnego wyzwania:do redukcji broni atomowej.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ >>> Minister Radosław Sikorski z wizytą w Oslo
Szef norweskiego MSZ, Jonas Gahr Stoere, powiedział, że Norwegia i Polska wraz z sojusznikami z NATO chcą podnieść kwestię taktycznych arsenałów atomowych w najbliższych dniach, aby znaleźć realistyczne i zrównoważone podejście pozwalające na zredukowanie tego typu broni.
Kwestię polsko-norweskiej inicjatywy Sikorski podjął również podczas wykładu "Euroatlantycka architektura bezpieczeństwa - polski wkład i oczekiwania", wygłoszonego w Instytucie Noblowskim.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ >>> Minister Radek Sikorski
Store podkreślił też rosnące znaczenie relacji polsko-norweskich. -" Powiedziałem ministrowi Sikorskiemu, że kiedy przyjmujemy Polskę w Oslo, przyjmujemy ją jakbyśmy przyjmowali kraj nordycki. To pokazuje, że żaden inny kraj w Europie nie zbliżył się w ostatnich latach do Norwegii szybciej niż Polska" - powiedział szef norweskiego MSZ. Jego zdaniem przejawia się to na wiele sposobów, m.in. przez coraz większą liczbę Polaków w Norwegii.
Na koniec wizyty w Norwegii w polskiej ambasadzie szef MSZ wręczył konsulowi honorowemu RP z Trondheim, Haraldowi Johanowi Lydersenowi odznaczenie Bene Merito nadawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

To może Cię zainteresować