Czytelnia

Polska coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów

Udostępnij
na Facebooku
1Norwegia po raz pierwszy w historii znalazła się w prestiżowym rankingu publikowanym przez agencję A.T. Kearney. Nasz kraj wyprzedził ją o jedno miejsce.


Fakt, że na szczycie rankingu państw, które od lat przyciągają największą liczbę inwestorów z całego świata, znalazły się Stany Zjednoczone, Chiny i Wielka Brytania nie powinien nikogo dziwić. Pierwszej trójce krajów depczą jednak po piętach Kanada i Niemcy. Na tegorocznej liście znalazły się prawie wszystkie kraje nordyckie, zabrakło jedynie Islandii. Z państw skandynawskich najlepiej poradziła sobie Szwecja, która zajęła 18. miejsce. Natomiast Dania ostatecznie wylądowała na 20. pozycji. Raporty są publikowane od 1998 roku, jednak dopiero teraz została w nim ujęta Norwegia. Kraj po raz pierwszy znalazł się w rankingu zajmując 24 miejsce. Wyprzedzony został m.in. przez Austrię, Turcję i Polskę. 

wyniki rankingu przeprowadzonego przez A.T. Kearney
fot. atkearney.com

Oprócz wyników podsumowujących całość badania, Analitycy z A.T Kearney udostępnili także uzasadnienie swoich wyborów w oparciu o analizę możliwości gospodarcze rynków w poszczególnych państwach. W przypadku Norwegii doceniono dbanie o bogactwo naturalne kraju, szybki rozwój teleinformatyki, rozwijanie gałęzi badań i innowacyjności oraz prowadzenie szerokich działań na rzecz energii odnawialnej,. Podkreślono również, że największym inwestorem w Norwegii nadal jest Szwecja. Jako przykład analitycy z A.T Kearney przytaczają informację o planowanej inwestycji szwedzkiej grupy TeliaSonera, która planuje kupić norweskie Tele2 za prawie 740 milionów dolarów, czyli ponad 5,5 miliarda koron. 

Polska natomiast powróciła do rankingu po krótkiej nieobecności w 2014 roku. Przygotowujący raport zwracają uwagę na strategiczne położenie naszego kraju, stabilną sytuację ekonomiczną i dużą populację. W przewidywaniach dla Polski podkreślają, że najbardziej rozwijać się będzie rynek usług informatycznych, dziedziny biotechnologiczne oraz nauki medyczne. Analitycy podkreślają również, że w latach 2014-2021 Polska będzie krajem, który dostanie największe dotacje na rozwój infrastruktury, co również zwiększy jej atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. Z raportu wynika także, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych czyli długotrwałych kontaktów międzynarodowych między firmami w sprawie lokowania kapitału w danym kraju. 

W pierwszej 25. rankingu znalazło się aż 15 krajów europejskich, to aż o 5 więcej niż w zeszłym roku i tym samym pierwszy przypadek tak dużej dominacji jednego kontynentu w historii tego raportu. Analitycy z A.T. Kearney twierdzą również, że ponad 2/3 europejskich firm do 2016 roku ma zamiar wrócić do stanu finansowego sprzed kryzysu gospodarczego w 2007 roku. 


źródło: thelocal.no, 
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
kamik l

07-05-2015 11:42

lubie jak pani pisze spoko

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram