Czytelnia
Polscy więźniowie do Polski?
3

Celem tych działań jest również przyspieszenie transferu więźnia do innego kraju. Rząd jeszcze nie sporządził kosztorysu, ale państwowy sekretarz w Ministerstwie Sprawiedliwości, Vidar Brein-Karlsen, zapewnia, że to rozwiązanie jest tańsze, niż trzymanie więźniów pochodzących z Polski w Norwegii.
- Spotkaliśmy się w Warszawie z reprezentantami polskich władz i mamy wrażenie, że nasza propozycja została dobrze przyjęta. Już zaplanowaliśmy kolejne spotkanie w listopadzie – mówi Brein-Karlsen.

Więzienie w Kłodzku
commons.wikimedia.org
Oszczędzają wydając
Taką samą ofertę złożono rządom w Rumunii, Bułgarii i Litwie. Głównym celem jest zwolnienie miejsc w norweskich więzieniach. Na takim działaniu można wiele zaoszczędzić, mimo że Norwegia będzie pokrywać koszty transportu i pobytu więźnia.
- Koszty przebywania przez miesiąc w bułgarskim więzieniu o zaostrzonym rygorze równa się kosztom jednego dnia pobytu w takiej samej placówce w Norwegii. Powodem jest wysoki koszt życia w porównaniu z krajami w Europie Wschodniej – mówi Vidar Brein-Karlsen.

Więzienie w Halden, Norwegia
commons.wikimedia.org
Zatrzymuje biurokracja
Umowy dotyczące przenoszenia więźnia do jego ojczystego kraju istnieją, ale często kraje w Europie Wschodniej wpadają w pułapki biurokratyzmu i zdarza się, że wyrok się kończy zanim pozwolenie na transfer jest wydane. Rząd złożony z partii Høyre/Frp wierzy, że jeśli pieniądze będą wchodzić w grę, to proces transferu nabierze tempa.
Brein-Karlsen podkreśla, że nie ma „strasznie dużo” więźniów z Polski, ale jest ich „kilkudziesięciu”. W 2014 przeniesiono 5 więźniów z Polski do ich ojczyzny.
Źródła: nettavisen.no, aftenposten.no, nrk.no, Dagsavisen, avisa-hordaland.no
Zdjęcie źródłowe: wikimedia.org - Justis- og politidepartementet - Creative Commons Attribution 2.0
Reklama
To może Cię zainteresować
5
24-10-2014 11:16
0
0
Zgłoś
24-10-2014 02:06
0
-5
Zgłoś
23-10-2014 20:36
1
0
Zgłoś