Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polowanie na zorzę Czytelnia
agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl 10 października 2015
07:03

Polowanie na zorzę

1
Skomentuj


Marzy Ci się oglądanie tańczących na niebie kolorowych świateł? Sprawdź jak się do tego przygotować!


Sprawdź pogodę


Nigdy nie ma gwarancji, że uda nam się zobaczyć niezwykłe, kolorowe zjawisko jakim jest zorza polarna. Możemy jednak posłużyć się kilkoma narzędziami, które zdecydowanie ułatwią zaplanowanie nocnych obserwacji. Przede wszystkim trzeba sprawdzić prognozę pogody. Jednym z najdokładniejszych serwisów w Norwegii jest yr.no. Zachmurzenie, gęsty śnieg czy mocne ulewy mogą mocno pokrzyżować plany oglądania zorzowego spektaklu. Tańczące na niebie kolory najlepiej ogląda się przy bezchmurnym niebie i w noce, gdy widać tylko małą część księżyca.

Najlepiej być również na bieżąco z prognozami pogody kosmicznej, ponieważ zdarza się, że zorze o dużym zasięgu docierają również na południe Norwegii. Słońce nieustannie wysyła w kosmos strumień naładowanych cząsteczek (protonów i elektronów) popularnie nazywany „wiatrem słonecznym”. To właśnie dzięki niemu, w połączeniu z zetknięciem się z ziemską atmosferą powstają zorze polarne.

W zaplanowaniu „zorzowego” polowania pomoże na pewno kilka serwisów takich jak Aurora Forecast oraz Space Weather, gdzie można śledzić stan kosmicznej pogody. Na podanych serwisach istnieje także możliwość sprawdzenia tzw. „owalu zorzowego”, czyli obszaru na jakim w danym momencie w Europie i na świecie, może wystąpić zorza polarna.

W prognozach dotyczących zorzy polarnej prezentowanej na powyższych stronach ważny jest indeks Kp, który wyznacza stopień zaburzenia pola magnetycznego Ziemi. Przed wybraniem się na polowanie na zorzę, warto sprawdzić jaką wartość przyjmuje w danym momencie indeks Kp w miejscu, w którym się znajdujemy. Pozwoli to nam określić prawdopodobieństwo wystąpienia (i intensywność) zorzy polarnej w danym miejscu i czasie. Indeks podaje się w skali 0-9, im mniejszy parametr, tym słabsza zorza. W przypadkach, gdy zorza polarna pojawia się np. w Polsce, współczynnik Kp wynosi około 7-8 stopni.

Obszar zasięgu indeksu Kp
fot. wikimedia.org


Innym ważnym czynnikiem, którego sprawdzenie ułatwiają podane wyżej serwisy jest stan tzw. „owalu zorzowego”, czyli obszaru, na którym w danym momencie mogą wystąpić zorze polarne.


Daleko od światła


Zorzę najlepiej oglądać między końcówką września, a drugą połową marca. Najbardziej korzystny godzinowy przedział czasowy to 21-01 w nocy. Do obserwacji nie należy wybierać nocy z pełnią księżyca, ze względu na światło, które odbija nasz naturalny satelita. Zorzę polarną najlepiej oglądać w oddaleniu od centrum miasta. Najlepiej odjechać samochodem z 20-30 km poza zasięgiem świateł.

Oddalenie od świateł miasta pomaga również w przystosowaniu naszego wzroku do lepszej obserwacji. Pozbawieni tak wielu bodźców świetlnych, będziemy w stanie skupić się na spektaklu zorzowym. Na przystosowanie oczu do nocnych obserwacji potrzeba do trzydziestu minut. Jeżeli w czasie obserwacji musimy skorzystać ze światła np. żeby oświetlić mapę, czy swój notatnik, warto użyć w tym celu nieco przyciemnionego czerwonego światła. Bardzo pomocna może się również okazać nawet zwykła latarka, która ma założony czerwony celofanowy filtr. Pamiętaj, że oczekiwanie na pojawienie się zorzy polarnej może trwać czasem nawet kilka godzin. Dobrze jest ciepło się ubrać i mieć przy sobie termos z gorącą herbatą!


Wysoko i nisko, czerwono i niebiesko


Zorza może mieć różne położenie na niebie, jak i również występować w odmiennych kształtach i kolorach. Wszystkie te zjawiska mają swoje powody. Kolor zorzy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od wysokości, na której następuje spotkanie wiatru słonecznego z polem magnetycznym naszej planety oraz od rodzaju atomów, które się stykają. Jeżeli zderzenie następuje z azotem – widzi się kolor czerwony i niebieski, a jeżeli z tlenem – zielony i różowy.

Wiecie dlaczego zorza polarna ma różne kolory?
fot. fotolia.com


Zorzowe opowieści


Człowiek od zawsze próbował wytłumaczyć pochodzenie tajemniczych świateł na niebie. Jedni utożsamiali magiczne światła ze światem umarłych, inni wykorzystywali do tego celu bardzo ciekawe legendy, o których możecie poczytać tutaj.


Mapy nieba


Miłośników astronomii zachęcamy również do prowadzenia innych obserwacji na norweskim niebie! Do poznania rozgwieżdżonego nieba przydadzą się tzw. „mapy nieba”, gdzie możemy sprawdzić, jakie gwiazdozbiory są widoczne z miejsca, w którym się znajdujemy.zdjęcie frontowe: fotolia.com

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Gorguts ...
Gorguts ... 24-02-2016 23:21

...

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas